Batcave Club

11. března 2009 v 8:35 | onni

aneb trochu zamyšlení a trochu historie...Možná bych měla napsat něco ve stylu "O Batcave Clubu bylo napsáno již mnoho...", ale pak se sama sebe zeptám, opravdu toho bylo napsáno tolik? Pojmy batcave a batcaver jsou dnes jistě více rozšířené na české scéně, než nějaké ty dva tři roky tomu (nebo to bylo ještě dřív?), co se objevil blogový rozruch a hodně lidi pozapomnělo, že gotika není o sebepoškozování a hřbitovech. Říct, že dnes je ta scéna opět někde jinde by bylo dost trefné.
Ale jaké informace o Batcave Clubu jsou vlastně dostupné? Na wikipedii se dočteme něco málo o důležitějších datech, kapelách, které měly s tímhle místem nějaké pletky. V různých článcích na různých webech se o Batcave různí autoři zmiňují, je článek i na Dark Entries a všude možně na internetu je možné najít mnoho nepříliš konkrétních zmínek. Je tady samozřejmě i krátký dokument na youtube, který aspoň trochu dokáže přiblížit atmosféru té doby a toho místa. Ale, kolik lidí to vůbec vidělo? A zajímá to vůbec někoho ještě?

Sedmdesátá a osmdesátá léta - žije glam, punk, novoromantismus, všechno možné, jedno splývá s druhým, příznivci jednoho kritizují příznivce druhého. Každý hledá něco nového, staré styly už nedávají potřebnou satisfakci. Vymýšlejí se nové motivy, nástroje, formace, doplňky, více či méně originální zásoby experimentálních hudebních výtvorů. V podstatě se toho dodnes moc nezměnilo. Formace jako Killing Joke či Bauhaus vyprodávají haly. V menších prostorách kralují stejné brutální a originální The Cramps nebo The Birthday Party.
V květnu 1980 umírá nadějný umělec. Roku 1981 se někde v Bristolu pár chlapíku rozhodne založit kapelu. Jeden z nich pak 21. července roku 1982 otevírá v londýnském Soho klub. Jiné partě lidí se nechce jít na koncerty kapel jako Sex Gang Children, tak si vytvoří svou vlastní. Posílají svoje demo do Melody Makeru, kde Colin Irwin o jejich hudbě píše: "pochybuju, že bych vůbec kdy slyšel něco odpornějšího ve jménu hudby". Recenzi si přečte již zmíněný pán z klubu. Je první prosinec roku 1982 a kapela hraje svůj koncertní debut. O jaké dvě grupy se jedná? Jsou to Specimen a Alien Sex Fiend. De facto mají ty dvě formace na svědomí vznik gotické subkultury. Ale co bych měla dál psát? Raději budu citovat přímo Nika Fienda:
"V Batcave jsem se cítil jako u sebe doma. Bylo to místo, které se zdálo být stvořené speciálně pro nás. O lepším místě pro náš start jsme nemohli ani snít."
Undergroundové kořeny gotické subkultury měly svoje místo, kde se mohly rozvíjet, londýnská atmosféra přinášela možnosti pro nové hudební nápady. Vedle sebe seděly a popíjely alkohol osoby, které jsou dnes již legendou. "Nahoře (když byl club na Leicester Square) The Damned koukali na staré upírské filmy. The Bollock Brothers hráli s Michaelem Faganem (který údajně pronikl do Queen's bedroom a vypil flašku vína). Mark Almond syčel a rozčiloval se, když mu nefungoval mikrofon - Jak může umělec v těhle podmínkách vůbec pracovat?!" V roce 1983 se pod labelem London Records objevila kompilace "Batcave: Young Limbs and Numb Hymns" vedená formacemi, jako Alien Sex Fiend, Specimen, Sexbeat. Dalším výběrem, sestaveným Davem Robertsem (Sex Gang Children) byla skládanka "The Whip". 5.4.1984 svým vystoupením v Batcave Clubu vstoupila na britskou scénu kapela Christian Death. A co si vlastně takový "průměrný batcaver" na tom místě mohl poslechnout? Zde je Top 10 z roku 1983, aneb co se nejvíc v klubu v té době hrálo:
Virgin Prunes - Pagan Love Song
Bauhaus - Lagartija Nick
The Cramps - You Got Good Taste
The Sisters of Mercy - Temple of Love
Siouxsie & The Banshees - Dear Prudence
Killing Joke - Tension
Specimen - Tell Tail
Public Image Ltd. - This Is Not a Love Song
Alien Sex Fiend - Ignore the Machine
Xmal Deutschland - Boomerang
V klubu se začaly objevovat známé osobnosti, jako Robert Smith, Siouxsie Sioux, Steven Severin, Danielle Dax. Ovšem čím víc lidí se v klubu smršťovalo, tím víc jich chtělo to místo opustit. Možná by to nejlépe vystihla slova Mrs Fiend: "Neradi jsme končili se spoluprací. Ale neměli jsme na výběr, protože pro většinu jsme byli "kapelou z Batcave", což nás do jisté míry začalo omezovat."
V roce 1985 klesla návštěvnost klubu natolik, že se musel přesídlit zpět na Dean Street 69, kde začínal. V polovině téhož roku musel klub své brány zavřít. Ve stejném roce se rozpadla kapela Specimen. Původní klima a dnes již oldschoolové prostředí bylo tatam.
Ovšem, nic není jen černobílé, gotika není jen více propracovaný punk, je to všelijaká hudba, fantazii se meze nekladou. Každý si může vybrat co chce. I když v rámci možností, v jistém smyslu toto osvobozuje. A image? Tak o té už opravdu bylo napsáno mnoho. Kam bych se měla zařadit já? Kam by se mělo zařadit těch spoustu lidí, kteří jsou příliš mladí na to, aby se mohli nazvat batcavery a příliš staří na to, aby měli tu odvahu se v dnešní době nazvat gothy? Batcave scéna je pryč. Ale vlastně tady nikdy nebyla. Házejme vinu třeba na komunismus, teď je to už stejně jedno.
Přála bych si potkat člověka, který v Batcave Clubu byl a který by mi povyprávěl, co se tam tehdy dělo. Do té doby budu žít v idylce, že to bylo neuvěřitelné klimatické místo, ve kterém bych nejspíš trávila každý volný večer. Budu sedět na balkóně, koukat do nekonkrétna, kouřit další cigarety, vedle v místnosti budou dunět rytmy skladby Now I'm Feeling Zombiefied, Kiss Kiss Bang Bang či Moya, já si to budu užívat plnými doušky a psát dál nesmyslné články.

Zdroje: PopUp, Wiki, Youtube a prostě internet
 


Komentáře

1 Andula Andula | Web | 14. března 2009 v 21:42 | Reagovat

Muselo to bejt......úžasný.Nepopsatelná atmosféra.Jak bych si přála mít stroj času a přemístit se tam...třeba jen na malou chvíli,ale vidět to na vlastní oči.Anebo jinak.Já bych chtěla v té době žít.Tedy v Londýně samozřejmě :) Možná zažít na vlastní kůži nejen Batcave,ale i 100 club punk festival...no jo,asi jsem padlá na hlavu,to se mi vážně (asi :D) nikdy nesplní....leda,že bych na tom stroji času už začala makat :D

2 onni onni | 14. března 2009 v 23:38 | Reagovat

jo, clovece, to bych chtela taky, vubec, mit stroj casu.. ale zas si rikam, ze to tak asi ma byt, treba to nebylo az tak uzasny, kdovi.. nejak si to clovek musi vymluvit :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama