Film: Control

11. března 2009 v 8:36 | onni |  Creativity

Drama / Hudební
Velká Británie / USA, 2007, 121 min
Režie: Anton Corbijn
Hrají: Sam Riley, Samantha Morton, Joe Anderson a další

Člověk si přečte knihu. Ta kniha je pak zfilmována a člověk si říká, do jaké míry to bude podobné té knize, co se vypustí, co se přidá, jaké vymyslí tvůrci filmu efekty a tak dále. Ale když zná člověk jen příběh, je to jiné. Sice ví jak a kde se to začalo a jak a kde to skončí, přesto horlivě čeká na jakýkoli detail, který mu dá nějaký nový pocit. Takhle nějak je to s filmem Control.
Vše začalo někde mezi šedivou realitou vytvářenou jistě již trochu klišovitou panelákovou atmosférou. Mlády Ian Curtis se prodíral světem nejspíše nepochopeného mladého umělce. Chodí do školy, na koncerty, zamilovává se, žení se, pracuje jako úředník. Mezitím píše básně a prózu a hledá jistý způsob jak ukázat sebe a dát najevo to, co v sobě kryje. Po koncertě Sex Pistols zakládá s dalšími mladíky kapelu a kariéra Joy Division může pomalu začít. Kapela Joy Division nahrává ve studiu, jezdí po koncertech a Ian předvádí nejrůznější teatrální výkony, čímž si získává přízeň fanoušku a raptem je z něj symbol celé kapely. Přesto, život není jednoduchý. U Iana se začíná projevovat epilepsie, musí brát léky, které ho ale uspávají. Doma, kde na něj čekají žena a dítě se cítí uvězněný. Navíc přestává po čase léky brát, což vede na příklad k epileptickému záchvatu na koncertě. Jistý svit přináší milenecký vztah s Annik. Tato žena svou jemností otevírá Curtisův svět. Jeho svět se však pomalu ale jistě hroutí. Jeho rodina je rozbitá, jeho fyzické zdraví je zničeno léky a epilepsii, jeho psychické zdraví je zničeno zdravím fyzickým a zřejmým signálem, že sem nepatří. Vše se míchá v jednu velkou depresi, která tohoto umělce vede k sebevraždě.
Název tohoto biografického filmu podle předlohy deníku Curtisovy ženy pochází od jedné ze skladeb Joy Division - She´s Lost Control. Skladba je inspirovaná děvčetem, které poznal Curtis v práci. Děvče mělo epilepsii a jednoho dne následkem záchvatu zemřelo. Film je naplněn neskutečnou atmosférou, která si často nežádá slov. Stačí hudba Joy Division, kterou je film protkán. Slyšíme známe věci jako Isolation, Love Will Tear Us Apart, Dead Souls, Disorder, Atmosphere a mnoho dalších geniálních post-punkových kousků. Hudba Joy Division je známá dodnes, stejně tak příběh Iana Curtise. Přesto, i když člověk ten příběh zná, tento film ho přivede k opětovnému zamyšlení nad životem umělce. Zda tito umělci jsou vůbec pro tento svět stvořeni. Zda jen nemají sem nakouknout, něco po sobě zanechat a odejít.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama