Film: Crow

11. března 2009 v 8:35 | onni |  Creativity


Akční / Drama / Fantasy / Romantický
USA, 1994, 102 min (Director's cut: 98 min)
Režie: Alex Proyas
Hrají: Brandon Lee, Ernie Hudson, Michael Wincott, David Patrick Kelly, Ling Bai, Michael Massee, Anna Levine, Jon Polito, Tony Todd, Michael Berryman, James O'Barr

Psát o filmu The Crow je pro mě pouštěním se do nekonečných názorů, spekulací, obdivů a zamyšlení. Dlouho jsem nevěděla jak mám začít. Je zbytečné ukazovat přesný popis děje filmu, samotný příběh je totiž nespoutaný a nelze ho popsat pár slovy. Přesto... Jak řekl autor comicsu, který se stal předlohou pro scénář k tomuto filmu - James O�Barr - hlavní myšlenou je, že láska přetrvá i po smrti. Kdybych tedy měla ale stručně říct něco o ději, bylo by to asi takto.
Je 30. říjen, den před Helloweenem. Každý rok v tento den dochází k rozlehlým požárům ve městě. V tento den je také zabita Shelly a její snoubenec, hlavní hrdina, Eric Draven (Brandon Lee). Eric se po roce vrací ze záhrobí, aby pomstil smrt svou i smrt své lásky. Pomoct mu má právě Vrána, která je spojením mezi světem živých a mrtvých. Vrána se stává pro Erica nápovědou, ochráncem a pomocníkem. Postupně ho zavede k všem osobách, které nesou vinu. Eric se pomstí, vrátí se ke své milované a vše dobře končí. Možná se tento děj zdá takovou příliš otřepanou hororově-romantickou povídkou. Ano, příběhů o věčné lásce už bylo mnoho. Tak tedy čím je Vrána tak výjimečná? Je to jednoduché - celkovou atmosférou filmu.

Jak to bývá u filmů dělaných podle více či méně literární předlohy, hodně věcí z původního comicsu je vypuštěno. Na druhou stranu je ale hodně věcí přidáno. Tyto věci dávají filmu další nový rozměr. Tak na příklad Ďáblova noc. Tohle v původním comicsu vůbec nebylo, byl to vlastně nápad producenta Jeffa Mosta, který o těchto událostech slyšel. Původně se odehrává v Detroitu (což je taky místo děje v comicsu), stejně jako celý děj filmu. Přesto je to dělané tak, aby se to mohlo odehrávat prakticky kdekoli. Dalším "doplňkem" se stalo stylizování záporných postav. Každá postava byla během castingu vybíraná tak, aby měla nějaký charakter, aby herci mohli hrát své postavy instinktivně. Ve filmu navíc záporné postavy nejsou jen drogovými dealery, jak je to v comicsu, jelikož se to producentům zdálo moc ohrané. Postavy mají na svědomí právě Ďáblovu noc, ale také, pod vedením hlavního aktéra Top Dollara (Michael Wincott), různé pouliční rozepře, mají prakticky pod kontrolou také kriminální činnost, či vystěhovávání lidí z činžáků, což se stalo právě osudným pro Shelly a Erica. To vlastně činí z těch dvou postav takové hrdiny.
Eric ale nebyl jen hrdinou. Po tom, co dostal druhou šanci a vrátil se do světa živých aby se mohl pomstít, se z něj vlastně stal takový anděl. Eric se vrací bez vzpomínek, vrací se jako obyčejný znovuzrozený "člověk". Skoro nahý se třese zimou v dešti, špatně chodí, je slabý. Vrána ho někam vede, ukazuje mu místa, která nejspíše znal. Vrací se do svého bytu, místa tragédie a začíná si uvědomovat, co se všechno stalo a jaký je jeho úkol. V době, kdy byl nejšťastnější musel zemřít. Den před jeho svatbou se Shelly. Vrací se po roce a setká se s lidmi, kteří pro něj něco znamenali, ale už se nějak museli smířit s tím, že zemřel. Pro to všechno musí jit bojovat. Nemůže se setkat se Shelly dokud nenapraví křivdu. Dokud nepotrestá ty, kteří trestu rok unikali. V tom mu, jak jsem již psala, pomáhá Vrána. Postupně najde hlavní čtyři viníky, kteří měli s jeho a Shellyinou smrtí co dělat a všechny je zabíjí jejích vlastní zbraní či závislostí. Tím obrací jejích vlastní zlo proti nim. Cestou pomáhá alkoholické matce Sary (Rochelle Davis), což je dívka, o kterou se spolu s Shelly za života staral, a znovu se ukazuje právě jako anděl. Když se dostane k Top Dollarovi, nestačí ho jenom zabít. Musí mu připravit trest, který si zaslouží. Zabíjí ho opět tím, co Top Dollar sám způsobil - dává mu všechnu bolest, kterou Shelly musela zažít, než zemřela.
Celý film, stejně jako comics je obvázán tajemnou atmosférou, stvořenou na příklad díky kontrastu barvených flashbacků a dá se říct černobílého hlavního plánu. Ale není to jen tím. Celý děj i produkce je vlastně vytvořen životní tragédii. O�Barr začal tvořit Vránu po tom, co mu zemřel milovaný člověk. Další krutou skutečností je, že při natáčení zemřel představitel hlavní role - Brandon Lee. Ten zemřel ve věku 28 let. Při natáčení scény, kdy Eric stojí na stole v "kanceláři" Top Dollara a začne do něj střílet gang, byl Lee postřelen do břicha pistolí, kde měly být jen slepé náboje. Tato pistole ale byla předtím použitá v jiné scéně, kde se střílelo ostrými náboji a jeden ostrý náboj tam zůstal. Zemřel po dvanácti hodinách v nemocnici. Filmový materiál z toho momentu byl později zničen a nikdy nebyl nikde zveřejněn. Brandon Lee byl pohřben vedle svého otce Bruce Leeho, jehož smrt, stejně jako Brandonova, je dodnes zastíněná tajemstvím. Brandon Lee zemřel pár dní před plánovanou svatbou se spisovatelkou Elizou Hutton.

Film je často pojen s dnešní gotickou subkulturou. Stal se vlastně takovým kultem (ačkoli samozřejmě nejen v tomto prostředí). A teď otázka, co má tento film vlastně společného s gotikou? Možná o tom už někdo přemýšlel a uvědomil si, že motivů je nespočet. Tak především je to ta jistá melancholická atmosféra. Je tam smrt, která není brána jako úplný konec. Je tam realistická tragédie života, kterou člověk neovlivní. Pak je tam gotická katedrála, hřbitov, vrána, posmrtný život. Ano, to jsou bezesporu věci, které jsou lehce viditelné. Přesto, je tam toho mnohem víc.

Producent Most řekl, že hudba ve filmu je samotnou postavou. Sám O�Barr odkazoval na důležitost hudby. Jeho inspiraci byli Joy Division, Siouxie and The Bashees, v comicsu tvář Erica je vlastně tváří Petera Murphyho. Hudba měla být ve filmu výrazná, jak to jen šlo. A taky že je. Znovu je tady věc, která v comicsu nebyla, ale která napadla producenta a po předložení nápadu O�Barrovi se nápad stal skutečnosti. Tedy, v comicsu nemá Eric žádné zaměstnání. Ve filmu se z Erica stal muzikant - kytarista. Neměla to být žádná rocková star, měl to být undergroundový umělec, který dává do hudby všechno. Tohle je taková základní věc v postavě. Tvůrce scénáře Josh Shirley viděl spojení mezi stylizací do gotických románů a klasickou hudbou 19. století. Řekl, že "atmosféra snímku připomíná gotickou romanci v intencích toho, co se dá nazvat rockenrollovou logikou". Tvrdí, že hudba takových tvůrců jako je Schumann, Schubert, Weber či Chopin má záhadným způsobem hodně společného s rockovou hudbou. Samotná podstata filmu je vlastně na hudbě založena. Pokud vezmeme nejdřív hudební stopu, vytváří ona dramatičnost, ale na druhou stranu je také romantická a pozitivní - na příklad ta část, kterou slyšíme vždy, když se ukáže Shelly. Tedy je taky opět ten kontrast, který vidíme během celého filmu. A pokud jde o samotné skladby - určitě je nezapomenutelná scéna, kdy si Eric maluje tragikomickou masku znázorňující jistý warpaint, a na pozadí slyšíme skladbu Burn od The Cure. Dálě běh po střechách města, pohyb Vrány a Erica mimo davy - a k tomu Dead Souls (původně od Joy Division, tady od Nine Inch Nails). Ve filmu se také objevily skladby kapel jako je Medicine nebo Jesus and the Mary Chain, což jsou i dosti undergroundové kapely.

Co ještě říct? Vrána je film, který má své kouzlo, je to film, který se jen tak nenatočí. Je jako život sám. Je tam akce, je tam horror, je tam touha po pomstě. Je tam ale také vítězství dobra nad zlem, je tam spravedlnost a je tam především láska a její nesmrtelnost. Protože - "Buildings Burn, People Die, But Real Love is Forever..."

 


Komentáře

1 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. března 2009 v 13:13 | Reagovat

Pěkná recenze, dost dlouhá, ale nabitá informacemi a tvými pocity:) Btw. ty moje jsou z tohoto filmu dost podobné, ale zatím jsem je nedokázala vyjádřit - udělalas to za mě :)

2 onni onni | 11. března 2009 v 13:37 | Reagovat

dik ;) jo, dlouhe to je, prave proto, ze jsem tam chtela napsat vsechno, strucnych recenzi uz bylo napsano vic nez dost :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama