Gothic metal zase a zase

12. března 2009 v 14:37 | onni
Hybrid, paskvil, chiméra, enigma, špatný vtip, dobrý vtip nebo cokoli jiného. Tak nějak býva onen poslední dobou často omývaný styl označován. Samozřejmě pouze jednou částí skupiny lidí, která více méně ví, oč se jedná. Otázka je - vědí vůbec, oč se jedná? Gotikou jako takovou se nějakou dobu už moc nezabývám, ale na gothic metal jsem nedávno narazila opět jako na styl, který má byt jakousi chybou v Matrixu. A reagovala jsem na to slovy, že gothic metal má jediný poblém - nikdo vlastně neví co to je.
Nejsem žádná metalistka, jen jsem metal v minulosti hodně poslouchala. Nejčastěji poto, že jsem s metalistama kamarádila či dokonce chodila. Každý můj kluk mě hudebně hodně ovlivnil, a to v různých směrech. Proto i v rámci gothic metalu jsem toho slyšela hodně.
Na první pohled je gothic metal styl, který byl vytvořen mladými metalisty (či spíše metalistkami) pro zařazení svých oblíbených skupin do hudební kategoie, která by jim dávala právo nazývat se gothy. Na druhý pohled se ale ukáže, že tento styl je o hodně starší. Tohle taky nejspíš nebude žádnou novinkou. Naštěstí se už pár důvěryhodných článků o gothic metalu obejvilo, naneštěsti ale pořád dominuje ten na českém odvětví wikipedie.

Nebudu tady psát základy gothic metalu, to si každý dokáže zjistit sám. Ale nastává jeden poblém. Podle oficiální verze vznikl gothic metal kombinací doom metalu a death metalu. Doom metal možná, ale death? Tady začínají veškeré protesty a tahanice. K tomu se ještě přidají gothi, kteří nemůžou pochopit, proč se to tak jmenuje a nemůžou pochopit, proč tolik lidí nemůže pochopit, že metal ke gotice nepatří.
Doplňme si ještě obrovskou komerční etapu, jakou momentálně (veškerý) metal prochází, nepříliš pozitivní obecní řazení metalové subkultury co se inteligence týče a musí být jasné, že gothic metal bude (nebo už dávno je) synonimem ošklivé hudby pro zlé děti. Přitom to tak vůbec nemusí být.
Lze jednoduše začít tím, co gothic metal není. Rozhodně to nejsou skupiny jako Nigthwish, Within Temptation, Cadle of Filth (nebo ano?) a už vůbec žádným možným i nemožným způsobem neodkazuje na gothickou subkulturu. Co tedy ale gothic metal je? Pro mě osobně je to velký počet opavdu dobých kapel (a ještě větší těch méně dobrých), mezi které by se naprosto v klidu daly zařadit věci jako Type O Negative, Novembre, Slumber, Atrox, starší Tristania a Moonspell či Tiamat nebo specifický styl finskeho melodického metalu (Charon, Entwine). Ano, dalo by se je zařadit v klidu, kdyby právě toto označení automaticky neodkazovalo na špatnou hudbu. Gothic metal jako by se stalo hánlivým popiskem.
Argumenty hlásající, že gothic metal by se dalo nazvat i jinak jsou nejspíš na místě. Ovšem nejsou příliš podsatné, protože většina hudbeních stylu má svoje ekvivalenty. Na příklad indie rock - lze ho nazvat altenative, post-rockem, poprockem a kdoví čím ještě podle toho, k čemu kapely tíhnou víc.
Nebylo by jednodušší nazvat všechno prostě altenative/pogessive rock/metal? Samozřejmě že bylo, ale to by lidi, kteří se ve škatulkách vyžívají (a mezi ně patřím, of kors), neměli co dělat.
Možná až gothic metal přestane být tak typický po zlogotyky a nezkušené metalisty, nebudou se muset někteří lidé za poslouchání tohoto stylu stydět. Ovšem až příliš dlouho jsem si říkala, že se mainstream začne zajímat o něco jiného než gotiku a IN bude zase něco úplně jiného, než abych věřila, že k tomu jednou opravdu dojde (a ja nebudu do té dobý opět nosit pleny).

PS: Ještě nedávno se na wiki psalo o neoprávněném pojení gothic metalu s gothic rockem a goth subkulturou. Teď se už nepíše.
 


Komentáře

1 Lúmenn Lúmenn | Web | 12. března 2009 v 23:24 | Reagovat

Drahá Onni, těhle článků nebude nikdy dost, aby si to lidi uvědomili;) Ale divím se, že o tom ty ještě píšeš. Dej si cigárko, zákusek nebo třeba brambůrky a relaxuj a nad tímhle radši vůbec nepřemýšlej...jinak se z toho zblázníš;)

Btw. to přirovnání na konci je dokonalý:D

2 onni onni | Web | 13. března 2009 v 7:59 | Reagovat

Ale ne Lum, neboj, az tak me to zas nerozciluje ;) spis neozciluje vubec, ja jsem uz ve stavu apatie a zklamani, ktere se postupne dostava do nezajmu :D jen obcas na podobne veci narazim a trochu popremyslim, taky proto, ze jsem v posledni dobe ten "gothic metal" celkem poslouchala (nj, jsem uz vazne nevedela coby :D) jinak, nekourim, z bramburek me pali zaha a zakusky zeru furt :D

3 La Duchesse La Duchesse | Web | 14. března 2009 v 17:43 | Reagovat

Já gothic metal vnímám jako metal se symfonickou linkou s tím, že se ti interpreti jaksi stylizují do goths.

Ale slyšela jsem i to, že gothic metal je to stejný co symphonic metal . . . :-)

Zajímavá úvaha.

4 Andula Andula | Web | 14. března 2009 v 21:15 | Reagovat

Mě nikdy nebyly jasné hranice mezi symphonic/gothic.Ke všemu se všude píše něco jiného a člověk,který si v těchto dvou žánrech příliš nehoví (viz. já) pak opravdu neví jak to s tím gothic metalem je.Ale zas na druhou stranu nemusím to k životu nutně vědět  :)Jinak Tiamat či Type O Negative jsou kvalitní kapely,za jejich poslech by se určitě nemusel nikdo stydět :)

5 onni onni | 14. března 2009 v 23:46 | Reagovat

no prave, sympho metal.. ale co np. ti TON? Tohle ma k symph metalu dost daleko..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama