Maminčina holčička

24. března 2009 v 22:52 | onni
Co dělá člověk, který sedí v práci u počítače a zrovna nemá co dělat? Já na příklad čtu intenetové noviny. Stejně jako dnes. A stejně jako dnes či jindy mě zaujala u jednoho článku spíše diskuze než samotný hlavní text. (článek)

Na světe nejspíše neexistuje větší tragedie, než smrt dítěte. Kamarád, přítel, láska - vše je hrozné, ale v podstatě se dají nahadit. Dítě ne. Ani kdyby měl člověk dalších 10 dětí, nikdy mu už to, o které přišel, nenahradí. Proto se maminky tak často až přehnaně bojí o své děti, místo toho, aby je naučily jezdit na kole, zakážou mu to, aby se nedejbože něco nestalo. V pubertě přísně hlídají příchody domů a nejraději by s ním seděly v jedné lavici. V dospělosti pak mají velké sklony motat se jim do života, i když to v podstatě myslí dobře. Je takové chování správné? Rozhodně ne. Ale kde vůbec končí mateřský pud a začíná posedlost? Kde končí zdravý rozum a začíná naprostý nezájem o dítě. A také - kterým tragédiím se vůbec dá zabránit?

Je potřeba, aby rodič své dítě hlídal vkuse 24 hodin denně? Ovšem, že ne. Je potřeba, aby ho hlídal dostatečně. Přesto, místo toho, aby dítěti říkal - nesmíš tohle a nesmíš tamto, měl by ho naučit, proč ty dané věci dělat nesmí.
Hlídat potomka ve dne v noci jako oko v hlavě nepřinese nic dobrého především jemu. Běžet k doktorovi s každým zakašláním také není řešení. Především proto, že doktoři mají obrovské sklony k nápravám chemickou cestou.
Ovšem, malé dítě potřebuje úplně jinou pěči, než dítě starší, přesto nikdo nemůže od rodiče očekávat, že z něj nespustí zrak. Ona nehoda se totiž může stát i během pobytu rodiče na záchodě a těžko lze tomu zabránit.
V diskuzi, kterou jsem zmínila se lidé perou o to, do jaké míry je třeba se o dítě starat.
Některé názory lidí mi opavdu přišly úplně zcestné a až absurdní. Především odsuzování rodičů zmíněné holčičky. Oni sami si to budou vyčítat do konce života, i když to nejpravděpodbněji vůbec nebyla jejich vina. Oni sami už ale daň zaplatili, tu nejvyšší. Ale to bysme se mohli celý život jen obviňovat, že jsme na příklad dítě pustili ven si hrát, a ono vyběhlo na silnici. To bysme totiž museli své děti držet nadosmrti zavřené doma (kde se mimochodem stáva taky obrovské množství nešťastných náhod). Nechme své (budoucí) potomky volně dýchat, budou nám za to vděční.
 


Komentáře

1 Andula Andula | Web | 25. března 2009 v 18:26 | Reagovat

Souhlasím s tebou,tomuhle člověk nezabrání....ono se dobře kritizuje,ale ti rodiče za to dle mého nemohli....

2 onni onni | 25. března 2009 v 19:14 | Reagovat

jo, podle me taky ne, a hlavne, pro ne samotné je to tragedie, tak vazne nepotrebujou aby je jeste nekdo kritizoval.. samo coby kdyby, to si muzem tlachat jen tak, ne kdyz uz se neco stane.. pak uz je to stejne jedno

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 26. března 2009 v 21:57 | Reagovat

Kdyby mi takovýhle způsobem umřelo dítě a já si pak někde na netu přečetla, jak jsem špatná matka, když jsem dítě zrovna v tu chvíli, kdy zvracelo nehlídala, pak bych si asi vzala provaz a šla si do lesa najít větev...Ne vážně, je to prostě nehoda, tragická, hrozná nehoda, ale dávát za to vinu rodičům je naprostá hovadina. Jak jsi ty i lidi v diskuzi poznamenala - nemá cenu jim něco vyčítat, oni jsou potrestaní až do konce života

4 onni onni | 26. března 2009 v 22:22 | Reagovat

ja si myslim, ze bych o tom provazu premyslela aniz bych se vubec do nejake diskuze koukla.. ale libi se mi jak se predhaneji v tom, kdo z nich vic to dite hlida.. mudrovat umi kazdej..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama