Moderní svět

20. března 2009 v 15:49 | onni
Na Nanovikách se objevil článek o slečně, která spáchala sebevaždu po tom, co nemohla snést jak si její spolužáci posílají mobilem fotku, na které je nahá. (článek)
Klasický příběh. Holka chodí s klukem, mají se rádi, věří si, proto ji nikdy nenapadne, žeby její důvěra mohla být zneužitá. Ale spletla se. Ostatně, není první ani poslední.
Ovšem, rozchody a následné msty jsou celkem normální věcí, i já jsem to zažila a naučilo mě to dávat si na některé věci větší pozor. Přesto, tomuhle se člověk nikdy neubrání, to by taky rovnou mohl nevěřit nikomu.
Myšlenka mého článku však spočívá v něčem jiném. Případ te dívky je totiž dalším na dlouhém seznamu životních tragédií, které byly zapříčiněny moderní technologií. Jistě si pamatujete nedávný případ učitelky, která natočila pornofilm se svým bývalým žákem. To, zda tento tah byl či nebyl rozumný je myslím jasné, otázkou však je, zda se následnému kritickému vývoji nedalo zabránit.

Co nám přinesly mobily, digitální fotoaparáty, kamery? Učitě mnoho dobrého. Můžeme být v kontaktu s člověkem, který se nachází na druhém konci světa. Můžeme si pořídit tolik fotografií, kolik se nám vleze na pamětovou kartu a během chvilky můžeme nepotřebné smazat.
Co když se k tomu všemu přidá ještě intenet? Ještě lepší! Během vteřiny najdeme většinu potřebných informací (ačkoli už nás často nenapadne si ty infomace dále ověřovat), můžeme stahovat filmy a hudbu, můžeme kupovat filmy a hudbu, jak kdo chce. A opět, můžeme být v kontaktu s lidmi, kteří se momentálně nacházejí na druhém konci světa.
Přesto... Všichni moc dobře víme, kolik negativních věci sebou internet nese. Můžeme začít na příklad u hrozného stavu znalosti gamatiky dnešní mládeže, což je ještě podtrženo faktem, že se tolik píšou smsky. Lidí tráví víc času u počítače, než na čerstvém vzduchu. Často ale i z ne úplně vlastní vůle, protože i v práce se člověk bez počítače a internetu neobejde. A nevlastnění alespoň e-mailového konta může být dost problémové. K tomu se ještě přidají hry, chatování, diskuze, čtení, vše dělané zaseda a je nám jasné, proč se pořád všude řeší obezita.
Tady je ale docela jednoduché řešení - nechat toho. Já, když přijedu po týdnu z domů, kde sedím pořád ve škole nebo práci (u počítače), často ani celý víkend nevím, kde mám mobil. Počítač zapínám většinou jen v případě, abych věděla v kolik mi jede vlak zase do Brna. Neříkám, že trávím pak celý čas venku (nejsem zrovna sportovní typ, krom toho co ve mě ještě zůtalo z lyžařského závodníka), ale trávím ho na příklad s rodinou. A dělám to proto, že jsem už k závisloti na chatu opavdu neměla daleko (pokud jsem už náhodou závislá nebyla).
Pak je tady ale ještě jedna strana mince. Ta, která je způsobená lidskou naivitou a hloupostí, a proto o to víc nebezpečná. Říkáte si, "věřím mu", "tohle by mi nikdy neudělal...". Špatně, opak je pravdou. Doby, kdy svou manželku viděl nahou jen její manžel jsou dávno pryč. V tomto směru se opravdu nedá nikomu věřit.
To, že jsou lidi idioti si musíme zavčas uvědomit. Netvrdím, že se má člověk zavřit doma a nikam nevycházet. Ale co je třeba dělat? Dávat si opavdu pozor na svoje soukromí, případně si před jakoukoli krizi zavčas uvědomit, že může ztratit člověk nejen partnera. Partner totiž může přijít jiný, ale ponížení může zůstat na věky. Když se k tomu přidá navíc labilní psychický stav, něco, co se na začátku zdálo zábavou, se může nakonec stát neštěstím. A dávat si opavdu veliký, veliký pozor na to, co všechno se o vás může objevit na internetu. A když už se něco kompromitujicího semele, snažit se nevšímat si toho. To je totiž to jediné, co proti tomu může v tu danou chvíli člověk dělat.
Někdy si říkám, že bych chtěla žít v jiné době. Nejspíš v renesanci (ovšem to bych chtěla být muž). Přesto, dnešní moderní svět není tak špátný, máme mnoho věcí, které nám ulehčují život a díky nim jsem na příklad já viděla věci, který bych bez letadla vidět jen tak nemohla.
Celá ta modernost ale spočívá i v tom negativním. Ovšem záleží i na nás, kolik toho negativního si k nám pustíme.


http://unseen.appspot.com/strip/therehastobearootofthis

 


Komentáře

1 Andula Andula | Web | 21. března 2009 v 12:12 | Reagovat

Jo,přesně,je to v našich rukou.Všechny tyhle moderní technologie jsou užitečné,nicméně jsou snadno zneužitelné.Takže zkrátka nesmíme udělat něco,čeho bychom pak litovali....jednoduše větší obezřetnost co na sebe prozradíme

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama