Průměrnost, mainstream, davy

14. března 2009 v 23:25 | onni
Má občas těžko pochopitelná víra v to, že i v sebevětším kreténovi se dá najít něco pozitivního, mě opět zavedla k zajímavé diskuzi, která prostřednictvím mailu trvá už nějakou dobu. Jedince nebudu jmenovat, jinak by reakce nemusely být objetivní. Diskuze, týkající se na začátku problému maintreamu, gotiky a punkové subkultury, která dala původní gotice (ano, tedy té, která jako myšlenka existovala odjakživa, jen se často jmenovala jinak) negativní jméno anarchistické skupiny neznalců umění, se nakonec dostala k posuzování mně a oné druhé osoby. Takto jsme se dostali k otázce, o co všechno by se měl člověk zajímat a zda jsou informace na první pohled nedůležité v budoucnu třeba využitelné.
Šlo vesměs o toto:

On: rozdíl mezi punkem a post-punkem vlastně ani není, je to jen název.
Já: tedy podlé této teorie není rozdíl ani mezi hard rockem a post-rockem?
On: jde jen o pojmy, post-rock beztak ani neexistuje.
Já: to si piš že existuje.
On: tato informace pro mě není důležitá.

Na první pohled tedy diskuze o tom, zda je lepší se zajímat o vše a jen okrajově, nebo znát méně věcí a pořádně. Na tuto otázku bych samozřejmě vybrala odpověd druhou. Jenže, to by se věc nesměla posunout do jistého dalšího svazku vět.

Já: zjistit si existenci post-rocku než se řekne, že neexistuje, je naprosto jednoduché.
On: informace, která pro mě nemá cenu mi ani není potřebná, proto nevidím důvod proč si to zjišťovat.
Já: pokud je nějaká infomace potřebná aby se mohla vézt diskuze, proč by měl být problém si to zjistit?
On: opět to stejné. Informace, která je využitelná, je důležitá, zda existuje nějaký post-rock, který nikdo nezná, důležité není.
Já: o samotný post-rock nejde, jde o to, že něž připustím, že něco neexistuje, nejdříve si zjistím jeslti náhodou opravdu neexistuje.


Takže, máme nějakou diskuzi, ve které se objeví něco co neznáme. Není to ani tak podstatné a už vůbec není problém si to zadat do googlu a říct si, ano, tohle je to a tamto, fajn, vím, vedeme diskuzi dál. Jenomže to podle všeho problém je.
Diskuze se tedy vede doteď pořád o tom samém. Osoba tvrdí, že znát post-rock není podstatné, ja v podstaté tvrdím to samé, jen ještě tvrdím, že než něco řeknu, raději si to ověřím. Načež jsem byla označena za člověka z davu, který ví nic o všem a vše o ničem, jen proto, že pro mě není problém diskutovat prakticky o všem, ať už mě to zajímá víc nebo méně, ale nejdřív si o tom taky něco zjistim, aby se mi nestalo, že plácnu blbost (i když i to se samozřejmě stane).

O co mi ale jde?
Je opravdu člověk, který se zajímá o kdeco vlastně úplně obyčejný, protože se nedokáže soustředit víc na jednu věc? Je člověk, který když něco nezná jde k internetu a otevírá google nebo jde pro encyklopedie, příkladem nesoustředěného jedince, který neví co vlastně chce? Je někdo, kdo přijímá informace, které mu v budoucnu nemusí být užitečně, jen šedivá loutka, která je obyčejným konzumentem a předem odsouzený k tomu, že své znalosti nemůže využít? A je proto jen někdo, kdo je součástí mainstreamu, je nezajímavý? Je to tak, že pokud vidí něco co nezná, ale chce vědět o co jde, lze ho automaticky považovat za někoho, kdo toho znalce kopíruje, napodobňuje a tím se opět dostáva do součástí většinového davu?
A jak vlastně člověk ví, že se mu daná informace, na první pohled naprosto zbytečná, nebude v budoucnu hodit? A kdo vlastně řídí to, co je a co není důležité vědět? Není to spíše tak, že to co je pro jednoho naprosto samozřejmé, je pro druhého španělskou vesnicí? A proto to, co je zbytečnou informací pro jednoho, je zajímavé pro druhého?
A je samotný mainstream tak velkým problémem, jak si často myslíme?

Já to vidím jinak. Člověk, který se obecně zajímá o všechno nejspíš naprosto v pohodě pozná rozdíl mezi gotickým a barokním uměním. Já ale na příklad znám důvody těch rozdílů. A to také mimo jiné díky tomu, že mi v hlavě zůstaly informace ze střední školy, které se na první pohled zdály jiným (a nejspíše i mně) nepotřebné, ale po čase se pro mě ve spojení s jinými nově získanými informacemi staly velmi užitečné. Můžeme říct, že znalost rozdílů mezi gotikou a barokem je důležitá? Ne, není. Stejně tak, jak je pro někoho nedůležité znát rozdíl mezi hard rockem a post-rockem, i když je ten rozdíl při prvním poslechu zřejmý.
Zajímám se o opravdu hodně věcí a ve většině se dá říct nevím jen základní informace, ale i něco víc. Proto pro mě není problém mluvit o umění (ať už starém či moderním), filozofovat nad otázkou, proč nejde dělit nulou, nebo na vteřinu sdílet radost známého z jeho nového softwareu. Nevidím problém v tom číst knihy autorů, které se jiným zdají příliš složité, ale i strávit sobotní odpoledné u klasické americké romatické komedie. Stejně tak ani není mým nepřítelem mainstream. Proč?
Protože mi nemůže nic udělat. Je to jen iluze, něco, co chvíli je a chvíli neni, jeho trváni je krátkodobé, rychle se měnící a křehké, a proto není dostatečně silné na to, aby mě mohlo jakýmkoli způsobem porazit.
Tím jsem se jen chtěla do jisté míry obhájit.
Nebo je opravdu pravda, že de facto zvědavý člověk je automatický průměrný člověk, jeden z davu? A je v tom případě opravdu tak velký hřích patřit k mainstreamu?
 


Komentáře

1 Lúmenn Lúmenn | Web | 15. března 2009 v 0:22 | Reagovat

Kdo to je mainstreamový člověk? Ten kdo jde s davem. A nevšimla jsem si, že by dav někde ověřoval informace, že by se dav o něco zajímal, ať už povrchně nebo do hloubky. Já se zajímám o tisíc a jednu věc, o některé povrchně, o to, co mě zajímá do hloubky. Ale neodvažuju se soudit, co je zbytečné a co není - možná je zbytečné, že znám vzorec teorie relativity, znám význam cizích slov o kterých mnozí ani netuší, že existují, že si pamatuju ze střední školy znalosti, o nichž si moji vrstevníci ani nepamatují, že jsme je brali. Ale zase jsem se mnohokrát přesvědčila, že se díky svým znalostem mohu bavit s mnoha lidmi na úrovni a ani s jadernými fyziky se u stolu nenudím a jakž takž vím, o čem se baví. Baví mě znát hodně věcí, pachtím se za vědomostmi, naplňují mě a do jisté míry uspokojují.

O tobě se rozhodně nedá říct, že jsi mainstreamový člověk - máš na věci vlastní názor, který si nenecháš lehce zviklat kdekým. Víš, že ten kdo mluví nahlas nemusí mít ještě pravdu. A to se s "hlavním proudem" rozhodně neslučuje.

K to vaší diskuzi s tajemným neznámým snad jen toto - nechápu člověka, který dokáže říct, že nějaká informace je pro něj zbytečná. Ano, vím, že jsem magor, který neustále čte a chce všemu rozumět, pochopit smysl věcí a dávat všechno do souvislostí. Ale zavírat oči před něčím, co neznám jen proto, že to ani nechci znát je podle mě alibismus a zbabělost. Asi nikdy nevyužiju to, že znám rozdíl mezi mitózou a mykózou nebo že vím, že bitva na Bílé hoře se odehrála v roce 1620. Proč to vím? Protože jsem ráda, že něco vím...a to je to, co tebe nebo mě od mainstreamu odlišuje:)

(vím, že tento názor byl trochu chaotický a možná nepřehledný, ale jsem už docela unavená a nějak se mi nedaří formulovat myšlenky tak, jak bych chtěla. Takže snad mě chápeš:) )

2 onni onni | 15. března 2009 v 0:26 | Reagovat

diky za nazor, Lum, vypada to ze mame stejny nazor na vec.. jsem rada, i kdyz mi to porad vrta hlavou dal..

kdyz jsem se o tom bavila s jinou osobou, rekla jsem, to je snad samozrejme, ze kdyz se s nekym o necem bavim a objevi se neco co neznam, tak si to zjistim ne? Odpovedi mi bylo NE. A ano, neni to samozrejme. Ovsem pro me tato nesamozrejmost platila prave vzdycky pro ty prumerne lidi, kteri maji jen par zajmu (a proti kterym vlastne ani nic nemam, kazdy mame svoje), ale necekala bych to u inteligentniho cloveka.. nj, clovek se divi vlastne kazdy den :D

3 Andula Andula | Web | 15. března 2009 v 6:08 | Reagovat

Další možnost je také to,že ten dotyčný zkrátka nechce přiznat porážku.Možná je pro něj absolutně nemyslitelnou věcí,že on by se také mohl mýlit.Post-rock neexistuje a hotovo.Proč bych si něco zjišťoval a přiznal tím svoji mýlku.A takové dle mého je myšlení mainstreamu.Lenost ověřovat a příjmat nové informace.K čemu,vdyť mi to stejně nikdy k ničemu nebude....pomyslí si takový člověk.Možná bude,možná ne.Mě samotnou už hřeje jen ten pocit,že něco vím.Lepší vědět a nikdy nevyužít,než nevědět a pak potřebovat.Ovšem neochota zjištování informací u inteligentního člověka je minimálně neobvyklá.Jak si psala,pořád je čemu se divit :D Jinak souhlas s názorem Lum :)

4 onni onni | 16. března 2009 v 0:16 | Reagovat

ano, tato moznost je taky vyvsetlenim, i inteligentni clovek zahnany do kouta dela divne veci. Ovsem tohle neni otazkou jedne nepovedene diskuze, toto je jeho presvedceni.. no, nejspise nebude tak inteligentni jak jsem si myslela.. ostatne, pokud nekdo z vas chodi na lide.cz a kdybych podala jeho nick, nejspis vam to dojde :D

Jsem kazdopadne rada ze je tohoto nazoru vice lidi, docela jsem o tom premyslela, pac ja furt o necem premyslim :D

a i kdyby byla jeho teorie pravida, rozhodne budu radeji clovekem z davu, ale clovekem co toho hodne vi..

5 La Duchesse La Duchesse | Web | 16. března 2009 v 16:06 | Reagovat

Podle mě by každá drobnost, o které nic nevím,  měla lidi přímo hnát ke zjištění infomarcí. Ale dneska je bohužel valmná většina lidí příliš líná na to, aby to udělala anebo si prostě řeknou (jak už psala Andula), že jim to stejně k ničemu nebude.

K té řečnické otázce na konci článku:

Já za mainstreamovýho člověka považuju  toho, kdo se nesnaží objevovat co nezná a jde tupě dál.

6 Polgara Polgara | Web | 16. května 2009 v 12:28 | Reagovat

Taky mám ptořebu si první zjistit dost informací na to, abych si na danou věc mohla udělat názor.
Přijde mi hloupé odsoudit něco, o čem prakticky nic nevím, což je v dnešní době bohužel normální, aspoň podle toho co píšeš...

7 onni onni | Web | 16. května 2009 v 13:17 | Reagovat

Polgara: ja jsem rada, ze podle reakci to az tak bezne neni, ze nejen me prijde normalni si o dane veci neco zjistit nez zacnu neco kecat.. ja mam ve zvyku kritizovat veci, ale nikdy veci o kterych nic nevim. Treba dycky rikam ze nemam rada Pana Prstenu, ale filmy jsem videla vsechny a vic nez jednou, a pokousela jsem se to i cist, protoze si furt rikam, co na tom vsichni vidi, ze na to musim prijit.. zatim jsem neprisla :D
ale jde o to, ze mi nestaci jen zakladni cerno-bile schema vedomosti, takze jsem rada, ze preci jen podobnych lidi je vic ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama