Čarodějnice v Polsku

15. dubna 2009 v 16:59 | onni |  Zajímavosti
Další z nalezených referátů. Tentokrát pro předmět Sociologie čarodějnic e nebyla bych to já, kdybych zase nepsala o Polsku ;)


Každé polské dítě ví, že čarodějnice se odjakživa scházejí na Lysé hoře. Kořeny téhle "báje" sahají do dávných věků, ale vlastně nikdo neví, odkud se to vzalo. Místo sabatu čarodějnic bylo také často nazýváno Babskou horou (jelikož se čarodějnice často nazývalo prostě báby), i když nejsou až tak populární jako slavné Lysé hory.
Nejznámějším místem, kde se v Polsku čarodějnice scházely je pochopitelně Lysá hora v Šwiętokrzyských horách. Tajemná, obklopená legendami hora odjakživa přitahuje pozornost dějepisců a historiků.
Na základě archeologického zkoumání se zjistilo, že kolem VII.-IX. století byla kolem vrcholku hory velká kamenná zeď a dodnes lze vidět její zbytky. Tato zeď byla dlouhá asi 2 kilometry, vysoká 2,5 metru a na její výstavbu bylo použito víc jak 32 tisíc metrů krychlových kamene. Vrchol hory byl pravděpodobně střediskem pohanského kultu. A nejspíše proto byla Lysá hora spojována s čarodějnicemi a jejími slety, které se tam měly uskutečňovat.
V Polsku jsou čtyři vesnice, které se jmenují Lysá hora, a pokud jde o hory, které se tak jmenují, je jich mnohem víc. Dá se předpokládat, že všechna tato místa byla považována za domnělá místa setkání čarodějnic. Pokud jde o babské hory, tak nejvíc známou je Babská hora v Západních Beskydách.

Čarodějnice byly od počátků věků spojovány s ďábly a pekelnými silami. V Polsku je opravdu hodně míst, jejichž názvy nějak souvisejí s různými termíny určujícími ďábla. A kde je ďábel - tam je i vědma. Jsou to na příklad: od slova "bies" (běs) - Biesal, Biesiekierz, Biesna, Biesowice, Biesowo, Biesówko atd., od slova "czart" (čert) - Czartosy, Czartoszowy, Czartoszczyk, Czartowice, Czartowiec atd., od slova "czary" (čáry) - Czaryż, "piekło" (peklo) - Piekielnik, a tak dále. Kromě toho je ještě pár míst, které se jmenují Sobótka.
Zajímavá legenda se váže na místo Bieszczady (pohoří). Kromě lidových podání tyto hory mají svůj název díky nově vypěstovanémum druhu ďáblů, ze kterých jedni byli nazvání "biesy" a druzí "czady". Mezi nimi a ostatními ďábly byl trochu rozdíl a proto byli umístěni do jiného rezervátu do zatím neznámé, divoké, horské krajiny. A to okolí bylo pak nazváno "bies-czady".
V Polsku je také hodně legend o čarodějnicích. Jendou z nich je na příklad legenda o čarodějnici z Lewina Kłodzkého. Kolem roku 1345 v této vesnici žil hrnčíř se svou ženou, která byla známa jako čarodějnice. Tato žena zemřela po tom, co na ní místní farář prováděl exorcismy. Jako čarodějnici ji nepohřbili na hřbitově, ale na rozcházejících se cestách.
Po této události se začaly dít divné věci. Mrtvá se ukazovala jako kráva nebo jako žena, mluvila s lidmi, strašila je a občas je také připravila o rozum nebo život. Aby tohle přestalo, lidé vykopali její mrtvolu, která po takové době byla pořád v nenarušeném stavu. Její tělo probodli kůlem a zakopali zpátky. Nic se ale nezměnilo, její duch strašil a zabíjel dál. A tak její tělo vykopali zase, spálili ho, popel smíchali se zemí a zahrabali. Teprve po tom nastal klid.
Další legenda se týká čarodějnice z hradu v Mirově. V okolí této vesnice žili kdysi na dvou hradech dva bratři, kteří si byli tak podobní, že je těžko někdo rozeznal. Dobře se jim dařilo, jezdili na výpravy a hromadili bohatství, které hlídala čarodějnice s červenýma očima. Jednou se jeden z bratrů vrátil z výpravy a přivezl si mladou holku, do které se zamiloval ten druhý. Žárlivý voják mladou zavřel do sklepa a přikázal čarodějnici, aby ji hlídala. Když ale čarodějnice odletěla na Lysou horu, jeho bratr se do sklepa vplížil. Když se vrátil a načapal je, svého bratra zabil. Zanedlouho, ničen svědomím, zemřel, když do něj uhodil blesk. Děvče sedí v lochách dodnes, čarodějnice ji hlídá a nikoho k ní nepustí.
Jiná legenda je o čarodějnici z Chrzypska. V okolí této vesnice, u města Poznań se nachází Chrzypské jezero. S tímto jezerem je svázaná legenda. Na tom místě se kdysi konaly trhy. Na každý trh přibývala vždy divná stařenka a tentokrát chtěla koupit prase. Prodavač se k ní ale nechoval mile a tak mu pohrozila, že ho prokleje. Když se ale chování prodavače nezměnilo, tato stařenka - čarodějnice - zalila celé městečko vodou. Dodnes prý je na hladině vidět v noci cestu, která vede do toho městečka a jsou slyšet kostelní zvony.
Ať už je to s těmito legendami jak chce, žijí dodnes. A nejen v Polsku, určitě by se jich našlo spoustu v jakémkoli kraji. Možná je to ale jen proto, že lidé se odjakživa rádi báli.

Zdroj: lysagora.republika.pl

btw, Lysá hora je samozřejmě i v ČR ;)
 


Komentáře

1 martin martin | Web | 15. dubna 2009 v 17:07 | Reagovat

ahoj mas super blog koukni na ten muj diky

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 16. dubna 2009 v 12:27 | Reagovat

Tak Lysou horu znám jen tu českou...na ní se taky scházejí čarodějnice nebo to je výsada jen těch polských lysých hor? :)

3 onni onni | Web | 16. dubna 2009 v 17:49 | Reagovat

kdyz jsem byla mala, carodejnice se spojovalo s Lysou horou v Beskydech, ale tezko rict, zda to nebyla jen pozmenena varianta polskych legend, koneckoncu do Polska mame kousek a vestina lidi v mem okoli jsou Polaci.. takze nevim, asi by bylo treba se tam podivat :D

4 Andula Andula | Web | 16. dubna 2009 v 19:02 | Reagovat

Zajímavé :) No vzhledem k tomu,že na Lysé Hoře v Rokytnici nad Jizerou lyžuji každý rok a žádnou čarodějnici (vyjma naší matikářky :D) jsem tam jaktěživ neviděla,bude se to týkat asi jen Polska :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama