Film: Angels & Demons - Andělé a Démoni

23. května 2009 v 21:34 | onni |  Creativity
http://z.about.com/d/movies/1/0/Q/G/T/angelsanddemonsposter2.jpg

Režie: Ron Howard
Hrají: Tom Hanks, Ayelet Zurer, Ewan McGregor, Stellan Skarsgård, Pierfrancesco Favino
USA, 2009

Filmová adaptace knihy Šifra mistra Leonarda byla nejspíše pro většinu lidí jak velkým očekáváním, tak velkým zklamáním. Pro mě ne, ačkoli od Toma Hankse jsem toho očekávala víc. Pro mě ale bylo důležité vidět na "vlastní" oči to, co jsem si u čtení knihy jen představovala - počínajíc Louvrem, končíc Rosslynem.
U Andělů a Démonu tomu nebylo jinak. Nebo, bylo tomu podobně. Protože ačkoli jsem knihu četla už dávno, v Římě jsem byla dva roky tomu, tedy jsem věděla, jak ústřední umělecká díla vypadají. A jelikož jsem milovníkem italského umění a Řím na mě zanechal takovou stopu, že mám často pocit, jako bych tam byla včera, prostě jsem se nemohla dočkat na záběry Vatikánu a "přilehlých" budov, i když ve značné míře jen jako kulis. A tak se Andělé a Démoni stali spolu s dalším Harrym Potterem pro mě nejočekávanějším filmem tohoto roku. Ale začněme hezky od začátku.
Víra. Věda. Na první pohled nespojitelné. Na druhý pohled znamení věčných sporů. Na třetí pohled ale neodmyslitelní spojenci a pomocníci. Kde by byla věda, kdyby nebyla víra, že jsou věci, o kterých se naším předkům ani nesnilo?
Je ovšem jasné, že mezi vírou a církvi je rozdíl (a komu to jasné není, asi by se měl nad něčím zamyslet). Církev má na svědomí mnoho prohřešků, na které rozhodně nemůže být pyšná. A nyní se zdá, že je čas odplaty. Prastaré tajné bratrstvo Iluminátů se chce pomstít a to tím nejpromyšlenějším způsobem - podlomí kolena církve v době, kdy je v tzv. sede vakante, bez vůdce, bez papeže. Čtyři preferiti, tedy nejžhavější kandidáti na nejvyšší církevní post, jsou uneseni a na svědomí to mají právě ti, kteří bojuji ve jménu vědy. Ano, je to válka, kde hlavní role na bojišti hraje čas, rozum a také samozřejmě víra.
Opět se objevuje geniální Robert Langdon v podání Toma Hankse, opět krásná žena s nadprůměrným IQ, opět plno církevních hodnostářů a padouchu, kteří jsou mezi sebou propojeni víc, než se na první pohled zdá.
Co víc o filmu říci? Pokud je někdo typ člověka, který chodí na filmové adaptace oblíbených knih s tím, že tato adaptace snad bude do poslední míry věrná, rozhodně by si shlédnutí měl nechat ujít, protože ho zklame. Ve filmu byly vypuštěny některé podstatné věci, jak to samozřejmě bývá často a většinou v tom nevidím větší problém. Vypadly ale také jisté až absurdní scény z knihy, a tedy se díky tomu nejedná o další kousek ze série "nemožných amerických akčních katastrofických thrillerů". Tím ale přecházím k bodu B, tedy pokud je někdo až přílišným znalcem umění a není schopen brát americké historicko-umělecké filmy s náhledem, taky by měl tento snímek oželet.
Já ale ten typ nejsem. Nevím, zda je to spatřením Říma v celé své kráse (i když Vatikán byl samozřejmě losangeleská verze), povedenými počítačovými efekty (na příklad výbuch antihmoty), či Ewanem McGregorem v sutaně (byl to snad nejvíc sexy kněz, jakého jsem kdy viděla) a samozřejmě dokonalým soundtrackem opět z hlavy Hanse Zimmera, ale rozhodně jsem z filmu nadšená a rozhodně ho doporučuji shlédnout ve velkém rozlišení.
Pokud má církev k tomuto filmu jakékoli výhrady, nejspíše je nepochopím. Nebo nejspíš některé věci nepochopila ona. Stačí se totiž jen zamyslet nad několika posledními větami.
A já se nemohu dočkat, kdy zase pojedu do Říma.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama