Tělocvik na školách - ano nebo ne?

10. května 2009 v 19:13 | onni
Článků o obezitě je všude plno, každý ví, že je to problém, ačkoli málokdo ho umí řešit. Většina lidí chce zhubnout hned, což vede ke špatným dietám, které buď fungují na rychlém úbytku aktivní hmoty a vody v těle a tím pádem také rychlém úbytku váhy, ale vzápětí stačí jeden prohřešek a kila jdou zpátky, nebo vedou až k poruchám příjmu stravy.
S obezitou také souvisí téma školního tělocviku. Zrovna dnes jsem opět viděla program o tom, že v USA není ve zhruba 75 procentech škol tělocvik vůbec povinný. Učitelé tělocviku u nás zase bědují, že je těch hodin málo. Faktem ale zůstává, že většina studentů, hlavně holek, by tělocvik z rozvrhů nejraději vymazalo úplně.

http://www.sme.sk/vydania/20070907/photo/hlavnaTelocvik16.jpg


Co si budem povídat, nejsem žádný sportovní typ, od mala mám problémy s nadváhou (což je dáno i geneticky), posilování mě nebaví, na rotopedu usínám nudou a ve fitku je na můj vkus moc lidí. Kolektivní hry taky nejsou nic pro mě, protože tím jak jsem neschopná ty hry jen kazím. Na základce, když jsem se snažila dělat stojky, jsem dost ošklivě upadla a měla dlouhá léta problémy s páteří. Snad všechny prsty na rukou jsem už měla naražené, jsem prostě nemehlo. Jinak řečeno, jsem typický příklad člověka, pro kterého byl tělocvik ve škole snad ještě větší noční můra než fyzika a chemie. Proč ale?
Možná by si teď někdo řekl, že jsem jen líná veš, které se nechce nic dělat. No, a to právě vůbec není pravda.
Jako malá jsem na příklad jezdila závodně na lyžích, dnes jdu na lyže kdy to jde. Je to ale omezeno sezónou, takže v létě zase jezdím na kole, chodím plavat, chodím na hory a prostě pokud vyloženě nemám náladu na válení se a koukání na film nebo nevysedávám u počítače, hýbu se. Ale hýbu se proto, že dělám to, co mě baví a to, co mi jde. Což je na školním tělocviku naprosto nemožné.

Takže, typický tělocvik vypadá asi takto - je třeba rozdělit aktivity do různých kategorií, kolektivní hry, altetika, gymnastika, aerobické cvičení, posilování. Stejně tak, jako nekoho baví víc číst knihy a někoho koukat na filmy, u sportu je to úplně stejné. Navíc, někoho divoký sport v hale nebaví vůbec, raději si zacvičí v klidu sám doma nějakou jógu, pilates či něco podobného. Jenomže u tělocviku ve škole, tam musí dělat každý všechno. Prostě škola. První chyba.
Rivalita mezi studenty je také velice častá. A co si bude povídat, děti umějí být pěkné svině. Stačí, že přileze nějaký metráček, který se na té tyči prostě a jednoduše nezvedně a hned se má celá třída čemu smát. U takového dítěte nejen že rostou mindráky, ale ten sport bude nesnášet ještě víc. Druhá chyba.
Čím starší student je, tím se také víc potí. Nevím jak to bývá na jiných školách, ale my jsme na příklad měli tělocvík na první hodině, po které byla pětiminutová přestávka, takže i když v šatnách sprchy byly, osprchovat se bylo prakticky nemožné. Takže jsme pak celý den seděli ve třidě spocení a smradlaví. Třetí chyba.
V návaznosti na bod jedna je třeba se zmínit také o tom, že nejenže každého baví něco jiného, ale každému také jde něco jiného. Samozřejmě, v matice na příklad mě vždycky bavila algebra a geometrie, kdeždo do konce života nepochopím logaritmy, i kdyby mi to chtěl někdo do hlavy vtlouct kladivem. Proto byla moje známka na pololetí různá podle toho, co se zrovna probíralo. A bylo to tak u většiny lidí, prostě a jednoduše, některé prověrky se povedly, jiné ne. Stejně tak, jako některým lidem jde víc fyzika a některým humanitní vědy, je jasné, že někomu půjde víc běhání a někomu zase stojky. Ovšem málokterý tělocvikář se takto na žáky dívá. Každý musí umět všechno, a pokud neumí, je automatický brán jako neschopný obézní lenoch. Co si budem povídát, tohle je ale u učitelů časté a je úplně jedno, co učí. Čtvrtá, podle mého zásadní, chyba.
Ale u tělocviku je přeci jen rozdíl. Tam nestačí jen zapalovat moznkové buňky, tam se musí člověk hýbat. Člověk, tvor, který má ve své povaze lenost a který už dávno vyrostl z každodenního lovení mamutů. A fyzika, angličtina či ktreslení nesouvisí s globálním problémém, jakým je obezita.
Takže jaký je vlastně můj názor? Tělocvik ve školách rozhodně ano. A podle mě i úplně stačí ty dvě hodiny týdně. Ale musí to být jinak. Aby si malé dítě vytvořilo pozitivní vztah ke sportu a tudíž neskončilo na stará kolena s infarktem, je třeba ho vychovavát ne tak, že musí, ale že chce. Aby si uvědomil, že pohyb je potřebný pro zdraví a že sport neznamená jen utrpení.
Ovšem to by se musel školský systém změnit, a to od základů. O čemž si žáci a studenti můžou nechat jen zdát.
 


Komentáře

1 Alkeantres Alkeantres | 10. května 2009 v 23:13 | Reagovat

Mno jo, tělocviky. Mě třeba sport nikdy nebyl proti srsti, hrala jsem za školu i fotbal, florbal a já nevím co, ale když se podívám na tělocvik, co je na většině škol.. To rozvržení je děsný, do spousty věcí nutí (nesnašim šplhani po tyči a nikdy mě k tomu nepřinutili i pod hrozbou pětky :D).. ve vysledku jak pišeš děcka nemaji radi tělocvik a kolikrat zavrhnou i sport. A nedivím se jim. koneckonců, školský systém by se měl změnit opravdu v hodně věcech, ale jestli se to někdy stane, to fakt netuším.

2 Luz Luz | Web | 11. května 2009 v 19:03 | Reagovat

Tělocvik by měl být, ale bez těch různých stresů, jako třeba akrobacie a nebo známky z atletiky podle tabulkových časů. Já jsem od mala dělala moderní gymnastiku, balet klasický i moderní, takže jsem v tomhle směru byla velmi pohyblivá a věnovala jsem se tomu hodně. Ale z tělocviku ve škole jsem měla hrůzu často. Míčové hry = nejhorší věc, nešly mi nikdy, a to žádná z nich. Z atletiky běhání jakž takž šlo, ale v ostatních disciplínách vždy jedna z nejhorších. Šplhání jsem ze začátku neuměla, ale když jsem konečně pochopila, jak na to, tak mě to i bavilo :P Tělocvik my taky hodně komplikoval můj mizerný zrak - brýle jsem pochopitelně musela odložit a čočky jsem nikdy neměla chuť zkoušet, takže dost nepříjemné.
Teď na VŠ jsem ale nějak zlenivěla a na pohyb si čas nenajdu, obrovský rozdíl proti tomu, jak jsem dřív pořád cvičila. Párkrát za rok si vždycky řeknu, že bych měla zase začít a aspoň doma pravidelně cvičit, když už nikam do kroužku apod. nechodím, ale dlouho mi to nevydrží.    

3 Odet Odet | Web | 12. května 2009 v 19:27 | Reagovat

Jako pohyb mám ráda, páč potom mám lepší náladu, jenže kolikrát si při hodinách TV připadá jak ...blbec :).

4 Lúmenn Lúmenn | Web | 13. května 2009 v 11:17 | Reagovat

No pro mě byl tělák vždycky mor - nejsem obézní, naopak jsem hodně hubená, vždy jsem byla, takže moje fyzička tomu odpovídá. Ještě k tomu mám astma a nízký tlak, takže běhání, posilování atd. mě ubíjelo k smrti. S mm individualismem jsem nebyla schopná hrát kolektivní hry a stejně jako ty - kazila jsem to svoji nešikovností a tak jsem většinou seděla na lavičce.
V prváku  a druháku jsme ale měli supr učitelku, která nás sice mořila, ale dávala i motivaci, uměla nás navnadit, povzbudit a většině lidí dávala jedničku - ne za výkony, ale za snahu. S ní mě to bavilo, ale pak odešla a nám se střídali právě ti úchylní tělocvikáři, oc po nás řvali, že jsme neschopné a kdesi cosi.
Nenáviděla jsem sport a nenávidím ho dodnes. Nezvládám velké výkony, které po mě všichni chtěli, ale baví mě jóga, turistika a miluju lyžování, taky každý rok jezdíme s tatou na lyže, dřív jsem i jezdila na kole - ale musí mě to bavit a musím odpočívat, protože moc nevydžím.
Ale jak píšeš - něčeho takového se asi ve školním těláku nedočkáme:/

5 onni onni | Web | 15. května 2009 v 13:25 | Reagovat

Odet, no prave, kor kdyz clovek neni vylozene sportovni typ.. btw, ja mam lepsi naladu jen po nekterych sportech, po vetsine je to spis naopak..

Lum, prave, takove ty sporty na cerstvem vzduchu to je pro me, ne zebych sport nenavidela, ale musi me vazne bavit, ne ho delat protoze musim..
my sme meli 4 roky ucitelku-alkoholicku a tak kdyz by napita v dobre nalade, hrali jsme voleyball, kdyz ve spatne, delali jsme stojky.. fakt zazitek

6 Lea Lea | Web | 15. května 2009 v 13:50 | Reagovat

Športom k trvalej invalidite. Nehrozí. Nikdy som nemala žiadny úraz, nič zlomené. Nikdy som šport nerobila, dobrovoľne sa nehýbem. Obezitu nemám. Som dosť lenivá. Šport ničí kĺby. Moja babka bola gymnastka, teraz ju bolieva celé telo. Chlapov dedo robil telocvikára, musia mu meniť kĺby. :D keď sa už chce ktosi hýbať, všetko s mierou.
Telocvik bol pre mňa trest, je to divné, ale najviac som nenávidela to prezliekanie sa.

7 onni onni | Web | 15. května 2009 v 17:34 | Reagovat

Lea, jo, na tom prevlikani neco bude :D
jak rikas, vseho s mirou, ale u mne teda nehrozi ze bych byla nejaky vrcholovy sportovec :D

8 Andula Andula | Web | 16. května 2009 v 14:32 | Reagovat

Nikdy jsem tělocvik neměla ráda.Určitě ne kvůli tomu,že bych snad byla líná (ale to jsem,to nepopírám :D),jenže kvůli tomu,že pro naši učitelku neexistuje nic jiného než míčové hry.Docela rychle běhám,dobře lyžuju,plavu,skáču a i gymnastika by mě bavila...jenže my zkátka musíme jen hrát volejbal.Nemůžu za to,že i kdybych se sebe víc snažila,síť prostě nepřehodím.Narozdíl od ostatních samozřejmě,kteří se v míčových hrách naopak vyžívají a opovrhují atletikou.Já tedy de facto žádný tělocvik nemám,jelikož jen tak postávám u sítě a sleduju ostatní,jak hrají...Máma učitelce už nejmíň miliokrát říkala ať taky děláme něco jiného.Ne.Tak ne,tak ať se mi pak nikdo nediví,že se záměrně vyhýbám tělocviku :)

9 302-A> 302-A> | Web | 21. července 2009 v 19:14 | Reagovat

Heh... když si vzpomenu na ty naše dvouhodinovky těláku, musim se smát. Přibližně polovinu hodin neděláme skoro nic, možná tak prohodíme basket/vybiku/volejbal/sezení a předstírání pohybu :D
Sprchy? sou, ale nepoužívaj se (málo času, a navíc sou... žacky řečeno - odporný :D)
Ségra si na gymplu mohla psát na tělák omluvenky sama - takže vlastně jako by ta hodina kolikrát ani nebyla.

10 onni onni | Web | 22. července 2009 v 12:15 | Reagovat

302-A>: prave, ono kdyz uz treba ty sprchy jsou, tak malokdo ma odvahu je pouzit :D na gymplu sice clekem usly, protoze ta telocvicna byla nova, ale kdyz si vzpomenu na zakladku.. tam se clovek kolikrat bal i si sednout na prevlikaci lavicku :D
jo, proste je to vsechno nedomysleny, spatne vyreseny.. koneckoncu, jako cela skola :D:D

11 302-A> 302-A> | Web | 22. července 2009 v 21:54 | Reagovat

onni: :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama