Antická souhvězdí. Část 1. - Milenky a hrdinové

15. srpna 2009 v 12:44 | onni |  Zajímavosti
"I když my bohové budeme zapomenuti, hvězdy nikdy nezhasnou..."

Obrovské ohnivé koukle. Nic víc, nic míň. Jedna větší, jedna menší, jedna blíž, jiná dál. Ale v podstatě jedna jako druhá. Dalo by se říct, že na nich v podstatě nic zajimavého není, proště si jen visí ve Vesmíru.
Ale jistě někteří znají myšlenku z filmu Stardust - Jsme lidé, protože pozorujeme hvězdy, nebo je pozorujeme, protože jsme lidé? Co víc, pozorují hvězdy nás?
Pro mě byly hvězdy vždycky něco zvláštního, a nejsem sama. Koneckonců, kolik toho vlastně víme o Vesmíru? Akolik vůbec chceme vědět?
Hvězdy fascinovaly člověka odjakživa. Sloužily pro mnoho věcí, pro orientaci, pro předpovidání, pro signalizaci a pro stváření nejrůznějších příběhů.
A to je právě to, co mě na nich přitahovalo nejvíc - souhvězdí, která jsou tak často spojována s řecko-římskou mytologii. A v posledních pár dnech, sama nevím proč, jsem je opět začala sledovat.
Stáhla jsem si prohram na simulaci hvězdné oblohy a začala hledat. Protože nejspíše všichni známé souhvězdí jako Velký a Malý vůz, Kassiopeu, případně jsme schopní na zimní obloze najit Oriona a Plejády. Proč ale jen tohle? Souhvězdí, která mají svůj příběh již tisíce let je na nebi mnohem víc, a zrovna v tuto chvíli jich lze najit "mraky". Ačkoli zdá se, že v zimě mnohem víc. Každopádně si nejspíš v brzké době pořídím teleskop

Snad nejčastějším motivem řecké mytologie jsou stálé hádky a žárlivé scény mezi Diem a Hérou. Zeus, nejvyšší bůh, měl totiž i největší sklony k podvádění. Milenek měl bezpočet, lze vyjmenovat na příklad Danae, Antiope, Europu, Kallistó. Aby se k nim dostal, měnil svojí podobu, jeho fantazie neznala meze, proměnil se třeba v býka, labuť, zlatý déšť, někdy taky obyčejného smrtelníka. Jeho milenky povětšinou nečekal příliš šťastný osud (stejně jako milenky jiných bohů). Ze svazku většinou vzešel potomek, který jako polobůh v lepším případě dosáhl slávy. Ale Héra odjakživa pronásledovala milenky a potomky Dia a nenechala je v klidu žít. A člověk by se až divil, kolik takových pozůstatků po Diovi skončilo na obloze.


Začneme tedy u toho souhvězdí, jehož hvězda stanoví snad nejznámější orientační bod na obloze, Polárku - Malý vůz. Společné s Velkým Vozem tvoří zvěčnělou památku na nepřílíš štastné osudy Diovychch milenek. Tento příběh vypráví o Kallistó, dceří krále Lykáóna, lesní nymfě a kněžce Artemis, která měla se Diem syna Arkada. Když se o tom dozvěděla Diova žena Héra, potrestala Kallistó tím, že ji proměnila v medvěda. Když její syn vyrostl, stal se lovcem a jednoho dne málem svou matku zabil. Aby tomu Zeus zabránil, proměnil Arkada v malé medvídě. Oba pak přenesl na oblohu jako hvězdy, aby mohli být již navždy spolu. Jiné verze hovoří o tom, že Kallistó proměnila samotná Artemis a ta jí pak také zabila, kdežto Arkada proměnila Héra a na oblohu je dala jako trest - budou do konce světa vedle sebe plout na obloze, ale nikdy se úplně nesetkají. Ještě jiná verze říká, že Kallistó byla proměněná v medvěda ještě před porodem a tedy porodila malé medvídě. Tomu bylo líto mořeplavců, kteří bloudili a nemohli najít cestu, a tak jim šel na nebe svým ocáskem ukazovat směr. Jeho matka přisla za ním, aby se o něj starala.
Ať už to bylo jakkoli, Malý vůz označuje Malého medvěda a Velký vůz je nejjasnější částí Velkého medvěda, tedy matky a syna, a jsou to zřejmě dvě nejznámějšsí souhvězdí na severní obloze, která lze vidět dobře jak v létě, tak i v zimě. Polohu snad ani popisovat nemusím.

http://www.nmm.ac.uk/upload/img/10c_20031217161917.jpg

Jedno z mnoha vyobrazení Velkého a Malého vozu.

Další mýt je o Perseovi. Nejspíše každý zná americký film ze sedmdesátých let - Souboj Titánů. Ačkoli samotná mytologie vypráví tento příběh trochu jinak, i americká verze je plná dobrodružství, lásky, bohů, zla a pomsty.
Perseus byl dalším z "nemanželských" synů Dia. Tentokrát ho měl s krásnou Danae, kteoru její otec Arkisios, král Argosu, zavřel do věže, jelikož se bál proroctví, podle něhož měl být zabit jejím synem. Zeus se ale proměl na zlatý dešť a přivědl jí do jiného stavu. Když se o tom Arkisios dozvěděl, vložil Danae a jejího syna Perseuse do drevěné truhly a pustil do moře. Ale Zeus se postaral o to, aby Danae i Perseus doplavali bezpečně na ostrov Serifos. Tam chlapec v klidu vyrůstal.
Příběh Persea je opět líčen v nejrůznějších verzích. Ve všech je ale pojen s Medúsou. Medúsa byla jedná z Gorgon, tří ošklivých sester, ale jako jediná nebyla obludou od narození. Svedl ji ale Poseidon a miloval se s ní v Aténině chrámu. Ta ji později proměnila na odporné stvoření, které jediným pohledem dokázalo proměnit člověka v kámen.
Když Perseus dosáhl dospělosti, nabyl takové síly, že se ho místní vládce Polydektus začal obávat. Proto ho vyslal pro hlavu Medúsy. Naštěstí pro Persea, Aténa Medúsu tak nenáviděla, že se rozhodla hrdinovi pomoci. Darovala mu okřídlené sandály a neviditelnou přilbu a nasměrovala ho k obludě. Perseus se k Medúse dostal a usekl ji hlavu. Po její smrti z ní mimo jiné vystoupil okřídlený kůň Pegas (což je také jedna z verzi zrození tohoto stvoření).
Když se Perseus vracel na okřídleném koni, s hlavou Medúsy v pytli, zahlédl krásnou Andromedu přikovanou k obětní skále. Andromeda byla dcerou etiopského krále Kefea a královny Kassiopey. Matka Andromedu odjakživa vychvalovala, pyšnila se svou nádhernou dcerou a tvrdila, že je krásnější než morské nymfy. Ty si postěžovaly Poseidonovi. Bůh moře tedy na království seslal povodeň a morskou příšeru Krakena. Aby se lid vyhnul celkovému zničení, rozhodl se obětovat Krakenovi Andromedu. Přikovali ji k mořské skále. Tam ji zahlédl Perseus, letící na Pegasovi a za příslib její ruky se rozhodl ji zachránit. Pomocí hlavy Medúsy nechal Krakena zkamenět a osvobodil tak celé království.
Perseus se samozřejmě s Andromedou oženil. Ale než se vrátil ke své matce, použil ještě nekolikrát hlavu obludy. Mimo jiné potkal obra Atlanta, který mu nechtěl uvěřít, že Medúsu vážně zabil. Perseus mu tedy ukázal její hlavu a Atlas zkameněl a padl k zemi. Od té doby na tom místě leží pohoří Atlas.
Pokud jde o naplnění proroctví, Perseus se samozřejmě po čase vrátil do své rodné země. Když se to Arkisius dozvěděl, utekl. Perseus byl ale později pozván na olympijské hry, kde při házení diskem omylem trefil svého dědu do hlavy a ten zemřel.
Perseus vrátil dary i hlavu Medúsy Aténě, stal se králem a po smrti byl spolu s Andromedou přenesel na oblohu. Vedle páru lze najít i souhvězdí krále Kefa, královny Kassiopey a samozřejmě okřídleného koně Pegase. Nejlépe viditelná je právě Kassiopea, kterou my vidíme jako W, ačkoli správně má tvar M. Těsně vedle ní, trochu nahoru, poznáme díky útvaru, který připomíná nepravidelný čtverec s křížem uprostřed a trpasličí čepkou krále Kefea. Najít ostatní tři souhvězdí bývá těžší, jelikož jsou buď moc nízko nad obzorem nebo na ně už dopadá světlo Měsíce. Každopádně okřídleného koně najdete opět podle obrovského obdélníku a trojúhelnikové hlavě, Andromeda leží hned vedle nalevo, dá se říct, že je součástí zadních končetin Pegase, Persea se mi ale bohužel zatím nepodařilo najít celého.

http://2.bp.blogspot.com/_N-36xJMPdm4/SQGHHZX5SxI/AAAAAAAAAjc/-SA1dV2Tlnc/s400/royal+family.gif

Celá rodinka

File:Pegasus constellation map.png

A Pegas...

Snad nejznámějším plodem Diovy chtíče je hrdina Heracles (či také Hercules), slavný svými prácemi, kterých bylo oficiálně dvanáct, římská mytologie mu jich však ještě několik přidala.
Heracles byl synem Alkmény. Slovo Heracles znamená "chvála Héry", což hrdinu pojí s městem Argos, kde byla největší svatyně této bohyně. Paradoxálně byl ale Heracles nejvíce pronásledován právě Hérou, kvůli niž jednou ztratil rozum a zavraždil děti své i svého bratra Ífikla. Přežil jedině jeho synovec Joláos, který mu později pomáhal v hrdinských činěch. Aby odčinil zlo a zbavil se výčitek, na radu věštby odešel ke králi Eurysthetovi, který mu přikázal splnit dvanáct úkolu - zabít nemejského lva, zabít lernskou Hydru, chytit kerynejskou laň, polapit erymanthského kance, vyčistit Augiášův chlév, přinést tři zlatá jablka ze zahrad Hesperidek atd.
Díky svým hrdinským činům dostal největší dar - stal se nesmtrelným. Po smrti vstoupil na Olymp a byl také zvěčněn na noční obloze. Souhvězdí lze vidět nalevo od Velkého vozu, hned vedle Severní koruny a dá se lehce najít díky typickému obdélníku.

Plik:Hercules constelation PP3 map PL.jpg

Heracles

S Heraclem souvisí i některá horoskopická souhvězdí, jako je Lev a Rak. Stejně tak lze na momentálním hvězdném nebi najít třeba Labuť. Jelikož její nejjasnější hvězdy tvoři pravidelný latinský kříž, bývá také toho souhvězdí nazývano Severním křížem. Nejjasnější hvězda Deneb spolu z Vegou z Lyry a Altairem z Orla tvoří Severní trojúhelník, jeden z typických severních orientačních bodů.
Labuť představuje jednu z podob Dia, kdy se ten dostal ke spartanské královně Lédě (takto přišla na svět slavná Helena Trojská). Holt, Zeus se za své vlády nenudil.

Plik:Cygnus constelation PP3 map PL.jpg

Labuť nebo také Severní kříž


Zdroje: Cotterell, A. - Encyklopedie mytologie, Wikipedia
 


Komentáře

1 Lúmenn Lúmenn | Web | 20. srpna 2009 v 19:33 | Reagovat

wow, krásnej článek:) Jenom Onni prosím tě, Zeus bez Dia ne bez Zeuse;)

2 onni onni | Web | 20. srpna 2009 v 20:54 | Reagovat

Lumenn: jj, to je tim, ze jsem to brala z polske knihy a vlastne i polske wiki, takze jsem nestihala prepinat jazyky :D opravim to ;)
jinak jsem rada, ze se libi, tech casti bude urcite vic, jen asi ne tak tematicky rozdelenych, treba krasny pribeh ma taky souhvezdi Lyra (mozna te hned napadne, ke komu to patri ;)) a dycky me fascinovaly Plejady, ktere je momentalne videt jako miniaturni disco kouli.. no, jen co bude zase chut sedet dyl u pocitace :)

3 Huntmaster Huntmaster | 13. září 2009 v 18:29 | Reagovat

Souhvězdí je zajímavé propojení vědy a mytologie.

4 onni onni | Web | 13. září 2009 v 21:54 | Reagovat

Huntmaster: to ano, mozna proto me to tak fascinuje.. ono celkove ten vesmir, z te vedecke stranky, porad treba koukam na jeden astroweb, ale je to docela sranda, protoze tomu vlastne vubec nerozumim :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama