Blogy, originalita, autorská práva, pravidla...

24. srpna 2009 v 15:10 | onni
... aneb jak si zamotat hlavinku v dnešním krásném letním dni :)

O prazdninách, jak jsem již psala, se blogu moc nevěnuji. Loni jsme měli stejnou prázdninovou pauzu také na Dark Entries, což mělo za následek mylné představy o krachu tohoto webu a docela to pobavilo.
Dnes už se tímto problémém zabývát nemusím, jelikož mám svůj blog, kam stejně nijak zvlášť moc lidí nechodí, a ti kteří chodí, mají také prázdniny.
No ano, tato myšlenka spojená s tím, co jsem si dnes přečetla u Lúmenn (odkaz) mi ve výsledku vytváří tento dnešní článek.
Těžko ríct, jak dlouho vůbec internetové jednoduché stránky s názvem blog fungují, a jak dlouho je dnešní blogeři znají. V dnešní době je to veliká móda, já si ale ještě pamatuji doby, kdy začinám proslulý server blogspot.com. Tehdy měl ještě doménu blogger.com a bylo tam snad jen pět různých designu a možnost nastavení si formátu datumu, vložit obrázek bez znalosti html kódu bylo nemožné a Youtube ještě neexistoval, že. Nic víc ale tento server vlastně nepotřeboval, jelikož plnil úlohu právě internetového deníčku, tedy možnosti pro lidi, kteří mají potřebu vyjádřit své pocity a události v životě a podělit se s nimi s lidma, které znají z internetu.
Bylo to v době, kdy český internet nic takového jako blogový free server neměl, už si ani nepamatuji, kdo s tím přišel první. Zato si ale pamatuji, že v Polsku tato možnost byla, server měl dokonce více vymoženosti než blogspot, ale roli hrál v podstatě pořád stejnou. Pár mých známých tento web mělo, byl to vážně deníček jak se patří, psalo se tam o všem možném a ve většině případu i o tom, že autor odjíždí někam na víkend, chystá se na koncert, či jaké má problémy s mladším bratrem. Občas se tam objevila i nějaká ta báseň či povídka, ale jelikož jsme byly všechny součástí jednoho většího autorského webu, nebylo to vlastně už ani potřebné.
I já měla kdysi takový blog, stránky, které měly jednoduchý přednastavený design, plné mych myšlenek. Myslím, že existují pořád a co se tam dočtete? Třeba zkrácenou verzi toho, jak jsem si v sedmnácti letech propíchla jehlou obočí a jak na mně byli naši i bývalý přítel naštvaní.
O té doby se toho změnilo opravdu hodně. Ale k dobrému? Ne myslím si. Samozřejmě, na blozích lze v dnešní době (v lepším případě) nalézt postřehy lidí, reakce na aktuální politickou či hospodářkou situaci na světě, vlastní recenze na filmy, seriály, knihy, ukázky hudby, obrázky, fotky, zajímavé odkazy, a tak dále. Ale, kolik takových blogů je? Málo, opravdu málo, a nikoho to vlastně už ani nepřekvapí. A když už narazím na blogový deníček v pravém slova smyslu, bývá to povětšinou slátanina třináctek o tom, jak dneska ve škole zakoply o svého idola (jako bych četla Bravíčko, které taky už dávno není co bývalo), o gramatice už ani nemluvě. Znalosti jazyka se vytrácejí, píše se prohnilým způsobem, děti ve školách tak mají ještě větší problém s vyjmenovanými slovy než kdysi. Kdysi totiž tyto blogy měly vážně jen osoby, které psát uměly nebo se to tímto způsobem postupně víc a víc učily.

Upřímně řečeno, já sama ani moc blogů pravidelně nesleduji. Dá se říct, že často chodím jen k Lúmenn, ani sama nevím proč. Kdysi to bylo proto, že mě její názory štvaly, dneska je to možná už ze zvyku. Ale hlavně je to proto, že je to vážně jeden z mála blogů, které se dají číct a často jsou ty články, či jen postřehy zajímavé a většinou alespoň v 90 procentech s nimi souhlasím. Ano, často tam narážím na věci, které mě nezajímají, ba dokonce se mi ani nelíbí, ale zase mě baví číct komentáře lidí, protože zastoupení návštěvníků má Lum hodně a já tak mám možnost pozorovat různé reakce lidí na netu a co si budem povídat, dost mě to baví.
Co tim ale chtěl "básník" říci? Dostávám se právě k jádru problému, který Lúmenn ve svém článku popisuje. Navazuje na problém s Autorským klubem. Osobně jsem se o to nikdy nezajímala a ani nehodlám, ale přesto mi je po přečtění článku vše jasné. Není to totož poprvé ani naposled, kdy má někdo nějaký dobrý nápad, který ale později přejde až v absurditu. Nejvíc mě zaujal problém, který se týká právě internetového "deníčkaření". Vůbec mi nevadí, že autorka blogu píše, že někam jede, protože to je přesně ta malá pozůstalost po původním smyslu blogových internetových stránek. Neukazuje klasicky jen své zájmy od magie, přes hudbu až po politické dění, ukazuje právě něco ze sebe, otevírá se a někdo by se možná divil, jak moc jsou takové "výplody" užitečné, kór pro člověka, který není třeba úplně normální (což je myšleno jako kompliment).
Takových námětů k rozebírání je ale mnohem více. Že se používá obrázky a skladby? Prostě jde o snahu jakýmsi způsobem zaujmout, dokrášlit článek či atmosféru nápadu a názoru. Ne každý má nadání vytvořit svůj vlastní obrázek, a skladbu? No ano, už vidím jak některý bloger při psaní článku rovnou také skláda píseň, která by se k tomu hodila, jedna dvě ji nahraje a šoupne na Youtube. To je přesně ta absurdita celé věci.
Blogy, stejně jako celý internet, se mění, vyvíjí v různých směrech, proto i pravidla pro tvoření by měla být elastická. Já píšu již dlouho. Blogy jsem mívala vždycky a nejspíš i vždycky budu, a v podstatě bývaly mé blogy různé. Tento blog je ale zatím asi nejméně aktualizovaný a vlastně byl stvořen hlavně proto, že po zastavení Dark Entries jsem prostě potřebovala mít nějaký ventilační filtr. Ano, všechno si píšu sama, design je také celý z mé hlavy, ale do Autorského klubu bych se nikdy nepřihlásila, i kdyby mi sem chodilo lidí jako mravenců. Proč? Protože mám vlastní názor na autorská prává, o kterém si myslím, že není zase tak špatný. Nevím jak jiné lidi, ale mě na příklad vždycky potěší, když vidím na nějakém blogu svůj článek z Dark Entries. Pokud je patrné, že "kopírovatel" sám článek četl a něco nesmyslného si k tomu nepřipsal, ani mi nevadí, že není uveden zdroj.
Je totiž rozdíl mezi tím si něco přivlastňovat a mezi tím, přiblížit danou vizuální, informační či celkově estetickou stránku.
Budu dál používat věci, na které autorská práva nemám, protože si myslím, že tím na příklad pomáhám i samotné kapele. K čemu je článěk o kapele, když čtenář nemá hned přímou možnost si pustit nějakou ukázku? Budu dál zobrazovat obrázky filmových plakátů, protože tohle dle mého k recenzím prostě patří. Budu dál přidávat fotky zajímavých míst, když nemám své vlastní nebo ty moje nevyhovují, abych ukázala, kolik krásných míst je na tomto světě.
A vzhledem k tomu, že jsem člověk, který má velké sklony k nostalgii a který poslouchá hudbu ne tak úplně lehce shánitelnou, budu se svou solidaritou vždycky zveřejňovat odkazy na věci, které jsem našla a které nejsou tak lehké k sehnání, i kdyby si to díky mě stáhl jediný člověk, který to sám najít nemohl. Zkuste si totiž koupit film, který vyšel v 80. letech. Je to prakticky nemožné.
A navíc, co já s mým maličkým blogem se mám cpát do velkého světa tvoření. Stačí, že se tam cpou lidé, kteří tem nemají co dělat (jak Lúmenn v článku zmíňovala). Už jenom proto, že autorská práva jsou vlastně v každé zemi trochu jiná, a tudíž je jasné, jak různé názroy mohou být ty "správné", pravidla si budu raději určovat já sama. Jelikož si myslím, že je můj blog originální dost a člověk si nemusí šít vlastní šaty aby měl originální způsob oblékání.

PS: a používát přítomnost smajlíku jako argument nízké inteligence je stejně absurdní, jak říct, že když je člověk sprostý, je také hloupý ;) (a just ty smajly používat budu!:D)


 


Komentáře

1 Aailyyn Aailyyn | Web | 24. srpna 2009 v 17:59 | Reagovat

taky vyhledávám ty deníčky, patří k tomu sice i názory na různý témata, ale až tak někde polemizovat s něčími názory na originalitu, náboženství nebo politiku, po tom netoužím...  
snažím se osobně ještě držet tradici deníčků a vůbec "vlastnoručnost" celého webu, možná je to až trochu archaický vracení se do dob, kdy ještě vůbec neexistovaly free publikační systémy typu blog.cz

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. srpna 2009 v 21:24 | Reagovat

Dobře vyjádřeno, vidím, že je to vlastně tvůj koment pod tím mým článkem akorát o dost rozšířený:) Já si taky pamatuju dobu kdy jsem chodila na chat cca před 6ti lety, kdy jen pár lidí mělo nějaký web (většinou na bloguje.cz) a to byly v 99% deníčky a názorovníky.
A s tím názorem na autorská práva s tebou naprosto souhlasím:) Konečně někdo (snad konečně) výstižnými slovy zpracoval mou myšlenku:)

3 onni onni | Web | 24. srpna 2009 v 21:49 | Reagovat

Lumenn, vsak rikam, ze jsi me inspirovala k napsani clanku ::D
myslim, ze takovy nazor na autorska prava ma vic lidi, a da se rict ze i nekteri tvurci, vsak jak byla ta afera s Pirate Bay, tka tusim to byl Coelho, ktery ty tvurce podporoval, jelikoz mu pomahaji takto sirit jeho knihy.. ja beru, ze ti umelci musi taky neco jist, ale pokud to jsou umelci, kteri se zivi vylozene svym umenim, maji uz dost penez, a ti, kteri tech penez dost nemaji, je nemaji proto, ze se jejich umeni tolik neprodava a tak ci tak si musi vydelavat jinde.. takze fakt, ze nekdo bude jejich umeni zverejnovat jako neco zajimaveho, co stoji za povsimnuti, jim jenom pomuze..

4 Mono Mono | 25. srpna 2009 v 0:52 | Reagovat

Je fakt, že občas narazím na blog nad kterým se chechtám, ale tak..:)Víme, jak je zákeřná puberta, nikdo se jí nevyhne. Když si vzpomenu na svoje psí kusy..:D Vracím se jen na pár vyvolených blogů. Když tu čtu o těch autorských právech, tak v souvislosti s tím se mi vybavuje, jak jsem vždycky naštvaná, když někdo přezpívá můj oblíbený hit, snaží se ho "vylepšit":) To samé se týká i filmových remejků. Může být snad už tak bezvadný výtvor ještě bezvadnější? Jinak chválím nový design, i když přiznávám, ta zelená mě uklidňovala:)

5 onni onni | Web | 25. srpna 2009 v 11:25 | Reagovat

Mono: dik, jo, me zelena taky uklidnovala, sem mela takove obdobi ze jsem uklidnit potrebovala, ted potrebuju zase trochu vic energie :D
jinak, taky nejsem moc velkym fanouskem coveru, ale kdyz je udelany dobre, proc ne, myslim ze takovy Wicked Game od HIM nemel chybu, protoze z toho vlastne udelali uplne jinou pisen.. co ale nesnasim, je skupina Fall Out Boy, ktera si de facto postavila na coverech karieru, udelali otresnou predelavku Beat It a jeste horsi predelavku Love will tear us apart.. jenomze ono zas pokud jde o autorska prava, tady se neda o cem diskutovat, protoze kdyz kapela neco takove udela, ta autorska prava na pisen si zakoupi, takze to zadna kradez neni, vis ;)

6 Mono Mono | 25. srpna 2009 v 11:53 | Reagovat

onni: Že práva nemají,netvrdím. Jen mě to v té souvislosti napadlo. (I když tady je téma porušování AP, uznávám možná trochu mimo mísu) Tak, někdy se povede, že to i stojí za to (ale..) Možná by se tu dalo dohadovat o té originalitě. Jak až moc velký originál vznikne z toho, co tu už vlastně bylo. Asi je špatně to, že hledám ty rozdíly...stejně radši vždycky sáhnu po Psychu od Hitchcocka než po poměrně povedeném remejku.

7 onni onni | Web | 25. srpna 2009 v 12:17 | Reagovat

Mono: no, to uz je subjektivni, ja treba dycky raci koukam na americky Kruh, bo ten japonsky me nudi...
ale pokud jde o tema jaky original vznikne z davneho originalu, tak o tom vlastne ani nelze polemizovat, jelikoz v umeni se hlavni proudy opakuji porad a porad dokola. Co u umeni, staci se podivat i na modu, ktera se vzdycky co nejakou dekatu v podstate vraci do starych koleji, ale vzdycky je brana jako neco noveho a originalniho. Kdyz v renesanci zacali umelci tvorit v duchu obnoveni antiky, brali to jako svetly cin, ne jako plagiatorstgvi, stejne tak v klasicismu, nebo vsechny ty neogoticke, neobarokni, neoklasisictvi ci druhorokokove styly... je to o poptavce, tezko rict, kdo vlastne uricje co je "IN", ale tak to proste je. Na dnesni kulture neni de facto originalni vubec nic, a presto dokazeme pocitovat (v ramci moznosti) esteticke odrazy ;)

8 Huntmaster Huntmaster | 19. září 2009 v 9:21 | Reagovat

Ta autorská práva mě zajímají. Kopírování audio cd, filmů, pc her není jistě nic dobrého. Třeba vývoj Pc her stojí obrovské peníze, pracuje na ní spousta lidí, kteří se tím živí. Tudíš za to dostávají peníze. Prodej hry by měl pokrýt náklady plus něco přidat jako zisk. Nevím, jak to je ve skutečnosti, ale vývojoví magnáti tvrdí, že na tom prodělávají díky pirátství. (Do toho bych nezařazoval hudbu, atd,... na youtube, protože je to vlastně jako reklama). Bohužel na to herní průmysl doplácí. Už pár let si všímám, že se dělají hry jako tutovky, o kterých se ví, že půjdou na odbyt a hodně zajímavých titulů se prostě neobjeví. Teď se můžem dohadovat jestli od toho dá spousta lidí ruce pryč jen proto, že už to není taková výdělačná činnost nebo už prostě nejsou nápady.

9 onni onni | Web | 5. října 2010 v 12:07 | Reagovat

No, zrovna u tech her si berou nejvetsi penize producenti a vubec marketing, samotni tvurci, kteri jsou autory a tedy kterym ty autorska prava prislusi, casto dostanou nejmene.. proto je autorsky zakon v tomto smeru krapet postaveny na hlavu, protoze ty ty prachy neplatis autorovi, ale platis je tomu, kdo tu hru vydal.. takze o autorska prava se hlasi producent, ne autor, v tom je ten nejvetsi nesmysl autorskych prav...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama