Skladby - Disco

5. srpna 2009 v 17:23 | onni |  Top 5
Při pojmu 'disco' si většina alespoň průměrných znalců hudby vybaví dosti jednoduchou, nepříliš kvalitní hudbu, která má za ukol jen rozproudit boky tanečníka již trochu nalitého v nepříjemně osvětlené místnosti. A vě většině případu to tak bohužel i je. Koneckonců, hudba má bavit, ne vždy má sloužit jen ke vyvolání katharsis, tohle platilo i za dob hudebních klasiků, ačkoli to dnes malokoho napadne.
Pokud jde o disco, v dnešní době není příliš jendoduché rozeznat jednu formaci od druhé. V podstatě je to tak ale u všech žánrů v rámci popkultury, ať už je to rock nebo r&b.
Právě r&b ale má v sobě tolik, že to průměrný posluchač dnešní hudby ani neni sto pojmout. Jakési soulové a motownovské základy jsou pro něj španělskou vesnici. Málokdo také ví, kolik má s tímto fenoménem, který dokázal ze sebe vydat nespočet kvalitních umělců, mezi nimiž byly i osobnosti, které měnily tvář hudby na celém světě, společného právě disco hudba. Stačí se totiž podívat na formace jako Boney M, Kool and the Gang či Sister Sledge, vedle nich postavit na příklad The Temptation či The Supremes, a musí být všem jasné, kolik toho mají tyto hudební ikony společného. Tak v prvé řadě jsou všichni (nebo většina) černoši. Ať si říká kdo chce co chce, a já mu to do jisté míry ani nebudu vyvracet, ale černoši prostě vždycky uměli dělat hudbu a právě černošská hudba ovlivnila hudbení průmysl nejvíc.
Možná se někdo nad tímto tvrzením pozastaví, a začne sypat jména jako Elvis Presley, The Who, The Doors, The Beatles... Ovšem, nikdo nepochybuje o tom, co tyto kapely dokázaly a že ani jeden z nich nebyl černochem. No, na tom není nic divného. Stačí říct, že video Billie Jean od Michaela Jacksona bylo prvním černošským klipem na Mtv. Album Thriller, na kterém se tato skladba nachází, bylo nahráno v roce 1982. Už je vše jasné?
Hudební styly jako swing a rythm and blues daly počátek i samotnému rock'n'rollu. Nenadarmo se stylu Rolling Stones říká british white r&b.
Pokud se ale vrátím k samotnému discu, jako hudební styl se samozřejmě od r&b svou kvalitou docela liší. Přesto, samotné formace a interpreti se tak často pohybovaly na hraně r&b, soulu, boogie, hip hopu a právě disca, že je těžko nekteré představitelé konkrétně zařadit. A tak občas lidé kroutí hlavou nad škatulkování na příklad Lionela Richieho do tagu disca, ale tak už to holt v hudbě chodí. Jak je vidno, není to problém jen dnešní doby, kdy se styly výrazně prolínají.
Paradoxní na tom všem je, že se průmernému Evropanovi pod pojmem disca vybaví ABBA, tedy formace čístě bělošská. Nad místem této kapely v světové hudební scéně nesmím polemizovat, ačkoli bych se občas pozastavila nad intenzitou toho místa. A i když na druhém místě tohoto Top 5 je bělošská skupina, černoši jsou pro mě v tomto směru ve všem na prvním místě. Škoda, že se kvality černochů jakožto hudebních umělců tak často podceňují.
Možná v tom někteří vidí jen kýč, ne jednomu člověku se vybaví afra a strakaté oblečky s kalhotama do zvonu. Ale upřímně řečeno, představte si, jak se za nejakých 20 let budou mladí lidé dívat na image dnešních emo, gothic, punkových a metalových kapel. Koneckonců, již dnes mladí ohrnují nos na fenoménem jako Backstreat Boys a Spice Girls. A to se kvalita jejich hudby (a možná i celkové současné hudby?) s hudební scénou druhé poloviny 20. století nedá ani srovnávat.

5. místo

Sister Sledge - We Are Family4. místo

Earth, Wind & Fire - September


3. místo

KC and the Sunshine Band - Get Down Tonight


2. místo

Bee Gees - Stayin' Alive


1. místo

Kool & The Gang - Get Down On It


A jako bonus - ještě jednou Kool & the Gang

Celebration 


Komentáře

1 Mono Mono | 5. srpna 2009 v 20:17 | Reagovat

Na Spice Girls jsem trsala doma v pokojíčku ještě jako poměrně malý špunt:) A Aqua, to bylo pro mě tehdy taky něco:D

2 onni onni | Web | 5. srpna 2009 v 21:25 | Reagovat

Mono: no jasne, toho bylo, Moffats, Gil, Vsechy boybandy.. vsak tady toho mam v Nostalgii taky spoustu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama