Před i povolební fňukání

10. září 2009 v 11:24 | onni
Po internetu se šíří článek, či snad "volání o pomoc" s názvem "Několik vět". Přečetla jsem si to u Lúmenn, přišlo mi to na Facebooku, šíří se to rychlostí světla a samozřejmě je to dobře.
Ano, poukazuje se na rozdíly, rozdíly mezi dobou komunismu a dobou současnou, rozdíly, které vlastně až tak velké rozdíly nejsou. Nevím ale, zda někoho vůbec napadlo, že srovnávat naši zemi s jinými zeměmi Evropy je normálně směšné vzhledem k tomu, že země bývalého bloku prostě jsou a vždycky budou pozadu a tohle nic neovlivní. Myslíte si, že se máme vzhledem k Západní Evropě špatně? Zajeďte si do Rumunska nebo Bulharska.
Ale o tom jsem nechtěla psát. Samozřejmě je dobře, že se takovéto myšlenky šíří, co už ale není dobře, jsou reakce na tyto věty.

Mě tak vždycky baví číst komentáře o tom, jak jsou politici prolhaní a zkorumpovaní a nepoctiví a špatní lidé, a že si jen sedí u tech svých koryt..
No ano, naprosto klasická reakce. Lidé si totiž umí jen stěžovat na lidi kolem sebe, ale na sebe samotného se nepodívají nikdy. Chtěla bych vidět v té vládě právě tyto lidi! Možná, že by tam šli s nějakými ideály, ale upřímně řečeno, jak dlouho by jim to vydrželo? Pár dni? Možná ani to ne... Ono se to totiž takhle z dálky dobře pozoruje a pomlouvá, ale v momentě, kdy ta osoba nějakou tu funkci dostane, snaha která byla na začátku, se rovnou promění ve skutek, který utek… Proč? Protože lidé jsou všichni jeden jako druhý, a všichni, kteří mají tendence se řítit do vrcholných postů, jsou stejně tak náchylní na negativní vliv peněž. Navíc, když už někdy tuto funkci dostane, často najednou zjistí, že to vlastně není tak jednoduché, jelikož má pod sebou najednou hrozně moc prostředků a peněz, a na druhou stranu plno předpisů a návrhů a VĎYCKY musí dojít na nějaký kompromis, protože vyhovět všem je prostě naprosto nemožné. A tak se nakonec stejně setká s nesouhlasem a nepochopením a bude muset obětovat na začátku alespoň část svých ideálů, nakonec však jejich většinu. A lidem "tam dole" bude úplně jedno, že to myslel původně dobře, protože tak či tak budou někteří nespokojení a budou zase nadávat na politiky. A to má Česká Republika "pouze" deset miliónu obyvatel.
A že mají politici hodně peněž? No ano, jsou to oškliví chamtiví lidé, co se topí v penězích a od rána do večera jen sedí u bazénu na své předražené zahradě. Vezměte jim ty platy a uvidíte jak bude hned všechno vyřešeno! Moji milí, tohle je typické myšlení socanů, aneb když nemám já, nebude mít nikdo. Bohatí lidé si celý den nelebedí (pokud nejsou třeba holywoodskými herci, ale zůstaně pořád v ČR), ale sedí většinou od rána do večera v práci, nemají čas na rodinu, ba dokonce ani tu rodinu nemají, žena si ani nemůže dovolit mateřskou, pořád plno stresu, nezdravého životního stylu, cestování, bez zastavení. Politiky navíc krom všeho toho čeká nepřátelský přístup konkurenčních stran, rozebírání na všechny strany kvůli lidem v médiích, zaručená nespokojenost a "konstruktivní" kritika občanů, protože jak jsem řekla, vyhovět všem je nemožné a platí odjakživa, že lidé nejsou nikdy spokojení s tím co mají. O pomluvách idiotů, co místo práce sedí u netu a nadávají v internetových diskusích (viz. třeba Novinky), aniž by v životě drželi v ruce Ústavu, ani nemluvě.
A to si myslíte, že jinde to není jinak? Ve Francii jsou pořad jenom stávky, v Itálii padá vláda každého půl roku, jediná poradna vláda v Evropě je snad na Islandu, kde si parlament sedí v "dřevěné chýši". Vadí vám naše vláda? Pak se odstěhujte do Grónska, protože takhle tomuhle se prostě v civilizovaném světě nevyhnete. Hlavně přestaňte pořád mudrovat, uvědomte si, že možná u nás stojí výroba dálnice či "šalinkarty" víc než v Anglii, ale jsem TEPRVE 20 let po pádu komunismu a to prostě musí mít následky.

ALE I TAK SE MÁME DOBŘE. Třeba oba mojí rodiče mají dobrou práci, která je baví, já mám dobré možností brigád, doma máme širokoplošnou televizi, dva DVD přehrávače, tři notebooky, jedno PC, dvě Hi-Fi, satelit, myčku, dvě auta (ano, jedno je sice firemní a jedno už starší, ale jsou), v létě jezdíme na dovolenou (já byla měsíc v Bulharsku!), v zimě jezdíme každý rok do Alp. Nepopírám, že i nějaké ty dluhy jsou, ale to je cena za "luxusní" život bez nálepky "fujky zbohatlíka". Zkuste se podívat kolem sebe, na ty materiální věci, co všechno máte vy, co má vaše rodina. Opravdu se máte tak špatně? Ovšem, pořád jsou platy v ČR dost nízké, pořád jsou problémy s rozpočtem, pořád musíme platit blbých 30 kč u doktora.
Ovšem, v Západní Evropě se mají lépe. Ale copak v dnešní době je takový problém se sebrat a odstěhovat? No právě, není. V dnešní době může žít člověk kdekoli. Tak jaký je problém? Problém je opět v samotném člověku, který si bude prostě vždycky stěžovat, místo toho, aby si vážil toho, co má.
Samozřejmě je teď situace neúnosná. Pád vlády, předčasné volby, odsunutí voleb, a tak dále. Ale co takhle místo toho, aby si člověk pořád stěžoval na politiky, se podíval právě na sebe a zeptal se, kdo to vlastně způsobil? Ano, způsobil to volič (dle mého konkrétně volič ČSSD a KSČM), ten, který tu vládu vybírá, ten, který způsobuje neustálé tahanice mezi dvěma vládnoucími stranami. Protože ono je úplně jedno, která strana se do parlamentu dostane, i kdyby měla sebelepší myšlenky, po usednutí do křesel se promění přesně v to, co před volbami kritizovala. Tak to prostě je a nikdo to svým stěžováním si nezmění.
Stačí se totiž podívat na předvolební preference. Vede ČSSD, stejně tak jako kdysi vedla ODS a jak ODS bude zase vézt až si budou lidé opět stěžovat na ČSSD.
Jelikož pár přeběhlíku utvořilo TOP 09 (což jsou v podstatě úplně stejní lidé, jací seděli v parlamentu kdysi), ODS ztratí svoje hlasy a KDU-ČSL a SZ se už do vlády nejspíš nedostanou, takže pravděpodobně vyhraje ČSSD. Vzhledem k Bohumínské dohodě nesmí ČSSD spolupracovat s komunisty na vládní úrovní. Tak se ptám, jak to tedy dopadne s koalicí? No, raději se nechám překvapit. Co mě ale určitě nepřekvapí, budou reakce lidí.

 


Komentáře

1 Mono Mono | 11. září 2009 v 21:38 | Reagovat

Možná je to tím, že lidi chtějí všechno hned, každá změna nějaký čas trvá. Uvědomuju si, že politice věnuju poněkud méně pozornosti, než bych měla. Takže mi to žlučí moc nehýbe. Jsou věci, které se mi třeba nezamlouvají, ale i tak, nad politikou bych se zbytečně nerozčilovala. Jak říkáš, ani já si nemyslím, že se mám nějak špatně. Snad největší blbost je k volbám nejít vůbec....Ted jsem ve zprávách slyšela, že je největším strašákem pokles porodnosti :/

2 onni onni | Web | 12. září 2009 v 13:52 | Reagovat

No, ono je to tak asi nejlepsi, mit jen obecny prehled co kdo navrhuje a podle toho volit.. mozna by nekdo rekl, ze to neni uplne spravne, ze by clovek mel volit to, co poradne zna.. ale kolik lidi se v tom vlastne poradne vyzna? No, hlavni je jit volit, s tim souhlasim naprosto..
Ja ososbne se mam perfektne. Mam skvelou rodinu, blizke pratele, jsem zdrava (ackoli ted jsem nachlazena, ale to je vlastne jako nemoc ani neda pocitat), za posledni tyden jsem si vydelala 4 tisice. Je fakt, ze to co mi chybi je partner, ale tak clovek nemuze mit vsechno.. a s tim, jaky mam bordel v hlave, ktery proste neovlivnim, s tim se proste musim smirit.. jeste by to chtelo shodit par kilo a mam dokonaly zivot :D

3 Huntmaster Huntmaster | 14. září 2009 v 16:53 | Reagovat

Já chodit volit nebudu!
1)Je lehké něco slibovat na letáku, pak říkat, že to nešlo, potom, že nic nebude,...
2)Předvolební kampaň je trapná. Měl bych volit stranu, která mi rozdá nejvíc balónků a čokolád? Nebudu.
3)Překvapila by mě strana, která by jednala na rovinu a neříkala by jen to, co lidi chtějí slyšet.
4)Ani jeden volební program není špatný a vybírat podle ksichtů je blbost. Na tradici nekoukám:komunisti to zmrvili, ods, čssd taky, tak koho tedy volit?
5)Překvapila by mě politická strana, která by se výrazně lišila od ostatních = taková neexistuje.
Se životem jsem pravý opak, ale doufám v lepší časy.

4 onni onni | Web | 15. září 2009 v 12:30 | Reagovat

Huntmaster: jako, tvoje duchody i chapu, ale stejne myslim, ze je to blbost.. i ten jediny hlas, ktery treba se nedokaze rozhodnout, muze leccos zmenit.. clovek nikdy nevi;)

5 Huntmaster Huntmaster | 15. září 2009 v 14:58 | Reagovat

To je pravda. Ale nevím, jestli není zbytečné hlasovat pro někoho a doufat, že se tu budeme mít možná lépe a když ne tam to potom zkusím znovu, třeba to za 50let vyjde. Možná nejsou všichni politici špatní, ale měli by dát najevo svoje názory, čím nenormálnější, tím lepší. Kdyby třeba ODS odmítla chodit ve značkových oblecích za desetitisíce, přestala používat soukromé řidiče, letadla, tím by lidem ukázali, že ze sebe nedělají jinou ligu (tj. potřebujeme vás jen k volbám) a kdyby k tomu přidali rozumnou volební propagandu, tak by je lidé volili, včetně mě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama