Říjen 2009

Piece of James Brown

31. října 2009 v 23:43 | onni |  Hudba
The Godfather of Soul. Americká jednička, ten nejlepší, ten který měl příliš velkou moc. Ten, který znamenal všechno dobré na světě a proto taky tolik trpěl. Zaprodanec číslo 1 - bohužel i tak byl nazván. A přitom chtěl jen podpořit ty, kteří byli jeho součástí a on byl součástí nich. Šel tam, protože to nikdo jiný neudělal. Byl prvním černochem, který hrál vojákům ve Větnamu. O Brownowi by se dalo mluvit hodinama. A právě proto, že na takové "hodinové mluvení" zrovna koukam na Viasat History a právě proto, že jeho hudba dokáže vždy zlepšit náladu, dávám sem v tento studený večer trochu z toho, co dál on světu :)

(Nějaké výběry ke stažení - ZDE nebo ZDE)

Get Up Offa That Thing


The Big Payback


Say It Loud - I'm Black and I'm ProudNovember Eve

31. října 2009 v 22:41 | onni
Tak tady máme Halloween. Zkrácený název od All Hallows Eve, tedy předvečer (vigilia) svátku všech svatých. Nevím, proč si to všichni pletou s českýma Dušičkama, které jsou až den PO všech svatých, tedy dva dny později než americký halloween, ale samozřejmě nepopírám, že myšlenka svátku je stejná a má kořeny hodně staré.
Pro mě ale Hallowenn znamená něco úplně jiného. Je to poslední večer před tím, než mi začíná nejhorší období roku, tedy listopad. Listopadem pro mě vlastně rok končí, protože pak už začíná prosinec, tedy můj nejoblíbenější měsíc v roce. Možná by si někdo mohl říct, že si to všechno namlouvám a sama tu smůlu přitahuju, ale tak to není. Letos je to totiž popvé, kdy si pořádně uvědomuju vážnost situace. Každý rok jsem totiž v listopadu vždycky strádala a lámala si hlavu, proč je mi zas tak hrozně a proč mi všechno padá na hlavu. Až zpětně jsem si vždycky uvědomila, že se tyhle věci dějí právě v listopadu a zase na to zapomněla. Minulý rok to bohužel dopadlo ještě hůř, protože to listopadem začalo a neskončilo dalšího půl roku a mé problémy vyústily v momentě, kdy jsem si, ani sama nevím jak, vypěstovala sociofobii.


Marit Larsen

28. října 2009 v 4:33 | onni |  Hudba
Marit Larsen je mladá norská zpěvačka, která si získala popularitu už jako členka kapely M2M. Společně se svojí kamarádkou Marion Raven skládaly písničky a vydali několik alb, v tom na příklad Don't Say You Love Me. Po rozpadu kapely se dála na sólovou dráhu a má na svém kontě již dvě alba - Under The Surface (2006) a The Chase (2008).

http://userserve-ak.last.fm/serve/_/9450435/Marit+Larsen+new_marit.jpg


Její hudba je klasicky melodická a příjemná na poslech, rozhodně patří mezi tvůrce hudby, které si pustím, když chci zažít nějaky pohodový večer a nemám náladu třeba na Norah Jones. Trochu mi svým jemným stylem připomíná Stinu Nordenstam, ačkoli ta je samozřejmě nenahraditelná. Zaujala mě především její singlová skladba If a Song Could Get Me To You.
Album The Chase po skladbách lze stáhnout ZDE
či na rapidu ZDE (heslo: keines)

Antická souhvězdí. Část 2. - Zodiak

27. října 2009 v 1:54 | onni |  Zajímavosti
"Svítí hvězdy na nebi proto, aby každý našel tu svou?"

Včerejší noc postihl naší vesnici na několik chvil výpadek proudu. Když jsem se podívala z okna z druhého patra našeho domu na celou vesnici, viděla jsem… vlastně, neviděla nic. Zato ale na obloze toho bylo vidět až až.
Včera totiž bylo u nás po hodně dlouhé době hezky a bylo čisté nebe. A tak jsem také po hodně dlouhé době měla šanci pozorovat hvězdy a hledat nová souhvězdí, protože se obloha za tu dobu dost posunula. Samozřejmě, k něčemu takovému musí být člověk noční pták, protože zimní souhvězdí začínají vycházet až kolem půlnoci.
A tak jsem včera "jásala" u zkoumání Oriona, také Eridianu, Malého psa, kompletní Velké medvědice a nádherně červeného Marsu a hlavně, konečně jsme také zahlédla Siriuse, tu nejjasnější hvězdu na noční obloze. Asi ve dvě ráno na mě najednou vyhukl Lev, což je dle mého nejkrásnější souhvězdí zodiaku - tedy zvířetníku.

Zvířetník nebo také zvěrokruh je pás znamení, která se táhnou na obloze. Během roku prochází Slunce těmito symboly, proto každý z nich má svůj konkrétní význam, přiřazené vlastnosti a signalizaci. Jedna se o důležitou symboliku v nejrůznějších aspektech vědeckých i filozofických. Na příklad Panna přináší se svou hvězdou Spikou nový klas, Vodník předpovídá podzimní deště a tak dále. Rozdíl mezi astronomickým a astrologickým zodiakem je v počtu souhvězdí, zatímco astrologie jich má 12, které samozřejmě všichni známe, v astronomii přibývá ještě jeden. Také doba procházení Slunce těmito místy se od astrologických dat liší. Původ Zodiaku je pravdopodobně v Mezopotámii, tento článek se ale bude věnovat třináctí starověkým souhvězdím a jejich řecko-římským příběhům.

Beran (Aries) 20 IV - 14 V Aries.svg
Všichni zajisté známé příběh o zlatém rouně. Kolik z nás si ale tento příběh spojí právě se znamením berana? Souhvězdí dostalo své jméno právě po zvířeti, které toto rouno vlastnilo.
Zlatý beran byl pomocníkem posla bohů Hermese. Ten uměl nejlépe procházet mezi světem živých a mrtvých, dokázal se dostat kamkoli, bohové také přemýšleli nad zadáním úkolu, který obnášel přinesení ostatků Hektora, když ho zabil Achilles. Proto, když Hermes měl odvézt děti krále Athamase od jejich macechy, která s dětmi špatně zacházela, využil pomoc létajicího zlatého berana. Zlaté rouno bylo také důvodem výpravy Ionáse a Argonatů.
Beran patří mezi souhvězdí menšího charakteru a nemá nijak zvláštní tvar, v podstatě je to jen pás hvězd blízko Andromédy. Kdysi v něm ležel jarní bod, proto je od starověku Beran prvním zvířetníkem, v dnešní době je však tento bod již v Rybách. Slunce je v souhvězdí po dobu 25 dnů.

Souhvězdí Berana

Skladby - popově zpěvačky

22. října 2009 v 13:52 | onni |  Top 5
Často spíše nazývané "popovými princeznami". Tento titul je pro milovníky hudby zpravidla spíše synonimem něčeho méně kvalitního. Vzhledem k tomu, že je (či spíš byl) nejčastěji připisován Britney Spears, která tvoří jakysi prorotyp americké barbie, je těžke si to propojovat jinak.
Proto jse to taky dala do uvozovek, protože slečny, které tady mám rozhodně za nějaké popové husičky nepovažuji, mnohé z nich dokonce, v ramci popu, považuji za skvělé zpěvačky. Ovšem mají těla, která umí prodat, člověk jim to v podstatě ale nemůže mít za zlé. Co za zlé mám jsou spíše live vystoupení, které u některých pokulhávají, ale většinou to bývá jen na začátku kvůli nízké zkušenosti. Což se na příklad o Madonně, jakožto královně popu, nedá říct ani omylem...
Takže, tady je mých dalším TOP5 v rámci popových zpěvaček v rámci nejnovější hudby.

5. místo

Nelly Furtado - All good things


Solný důl Wieliczka

22. října 2009 v 13:15 | onni |  Zajímavosti
Jeden z nejstarších a největších solných dolů na světě. Jedno z nejkrásnějších míst, jaké jsem kdy viděla. A víte co je nejlepší? Během několikahodinové procházky můžete lízat stěny! Ano, to i mnohé další je Wieliczka.

Město Wieliczka se nachází kousek od Krakowa, v té oblasti bylo kdysi moře, které postupně mizelo. Díky tomu je ve Wieliczce zdroj ne obyčejné soli, nýbrž soli mořské. V provozu je nepřetržitě od 13. století. Je také zapsána na listině UNESCO.
Podle legendy byla objevena královnou Kunegundou (Kingou). Když si ta měla brát polského krále, jela do své nové vlasti a neměla vlastně žádné pořádné věno. Otec ji ale daroval prsten a řekl ji, že ho má hodit před sebe a v místě, kde se zastaví nechť poručí kopat. Když dojeli na místo setkání, Kinga udělala to, co ji otec řekl. Hodila prsten před sebe, ten se točil a točil, až se zastavil v malé dírce. Kinga poručila kopat a po chvilce sluhové narazili na žílu.
Samozřejmě v reálu to bylo trochu jinak, Kinga byla dcerou uherského krále a solný důl dostala věnem. Přeci jen, takové pohádky jsou mnohem sympatičtější a dodávají tomuto místu kouzlo.
Důl je více než 300 metrů dlouhý a 300 km široký. Většinu míst tvoří pořád aktuální výkopy a veřejnosti je zpřístupněno asi jedno až dva procenta. Dolů se vchází dlouhým schodištěm, které má přes 50 úrovní a samozřejmě, čím dál člověk prochází turistickou trasou, tím se dostává níž. Každá komora je pojmenována po někom důležitém, jako jsou na přiklad komory Mikołaja Kopernika či Jana Pawła II. Nesmí chybět i mnohé náboženské zasvěcení, které vrcholí obrovským sálem, jenž není ničím jiným, jak jediným podzemním kostelem na světě, protože tam pravidelně každou neděli probíhají mše. Sál je vyzdobený reliéfy vytesanými v solné zdi, také solnými sochami a, což je podle mě nejkrásnější, solnými lustry. Sochy ze soli jsou ale samozřejmě po celé oblasti zpřístupněné turistům a symbolizuji nejčastěji různé události polské historie, včetně "objevení" dolu sv. Kingou. Nachází se tam i několik podzemních jezírek, které mají plné zasolení, takže kdyby se tam chtěl někdo koupat, měl by pocit, že leží na nafukovací matraci.
Poprvé jsem v solném dole byla jako malé dítě, teď nedávno, už jako dospělá jsem to místo navštívila potřetí. A mohu říct, že se změnilo opravdu mnohé. Důl je zmodernizován, je otevřeno mnoho nových prostoru, v nichž lze dokonce pořádat hostiny, svatby a plesy. Pokud se někdo dostane do okolí Krakowa, rozhodně doporučuji Wieliczku navštívit

(Dole je hodne tma, takže ty fotky nejsou příliš kvalitní)

http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/2/2644/2644184_425df533aa8195021352baff1893e862/images/Wieliczka,_Zakopane_00003.jpg

Více fotek pod perexem.

Hip Hap Hop a StrojČasu.cz

20. října 2009 v 15:23 | onni |  Nostalgie
Předčasem jsem v rámci rubriky Nostalgie ukázala pár znělek z pořadů mého dětství. Teď udělám něco podobného, ačkoli podám odkaz na jednu stránku.
Této stránky jsem si kdysi všimla jako kanálu na Youtube, nevěděla jsem ale, že existuje i jako samostatný web, a to tady - www.strojcasu.cz
Pokud jste někdo jako já, kdo se oprvadu rád a převelice nadšeně vrtá v nostalgii, rozhodně doporučuji tento web zkouknout. Samozřejmě je teprv v rozpracování, ale myslím, že věci bude přibývat. Můžete se podívat na růůzné znělky i ukázky, a to jak ty týkající se dětství, tak i ty víc dospělácké. Na ukázku tedy dávám video z tohoto webu...
Pamatuju si, že bez tohoto pořadu (stějne jako bez Kačerů a Chip a Dalea) víkendové ráno neexistovalo. Se sestrou jsem tuto soutěž hltaly, s kamarády hravali podobné hry. Mým největším snem bylo získát jednu z těch kuliček, které se sypaly na vítěze. Jedna moje sestřenka měla takovou podobnou kuličku a tvrdila mi, že je právě z tohoto pořadu. Jak já ji záviděla! Samozřejmě jsem časem zjistila, že si vymýšlí, což ostatně dělala často :D
V dnešní době jsou samozřejmě zase jiné soutěže pro děti a mládež na ČT, jako je Bludiště. To jsem kdysi (pamatuje si vůbec někdo ještě prvotní verzi?) taky měla ráda, v dnešní době mi už nějak leze na nervy, za což bezpochyby více či méně může moderátor... I když tyto staré zábavné pořady, jako byly i Hry bez hranic, už dávno nejsou, díky bohu alepsoň za weby jako Stroj času ;) Takžeee... HIP HAP HOOOP!:D

Enjoy ;)

První sníh a další rýma

18. října 2009 v 17:55 | onni |  Každodennost
Tamtadadám! Ano, samozřejmě pořád žiji, ačkoli, jak tak koukám, nepřibylo na tomto blogu nic déle než jsem si myslela.
V poslední době se mnoho děje, i když během týdne sedím hlavně v Brně, kde nacházím své místo pořád hůř a hůř, taky (a možná právě proto), se pořád někam pohybuji. Dva týdny tomu jsem byla na několikadenním výletě v Polsku. Navštívila jsem už potřetí solní důl Wieliczka, o kterém tady ještě něco napíšu, protože si myslím, že pokud se někdo do toho okolí dostane, rozhodně by sjezd dolů neměl oželet.
Při tomto výletu jsme skončili také na horách, v polských Tatrách, konkrétně v městečku Zakopane. Píšu sice městečko, protože na první pohled je to taková malebná horská vesnice, na druhou stranu tam maji McDonald, aquapark, nákupní promenádu a prostě je to turistické centrum se vším všudy. Poslední dobou, jak tak pořád nemůžu v tom Brně vydržet a přemýšlím kde bych chtěla jednou skončit, město Zakopane se vyšplhalo na první místa. No řekněte sami, není tam nádherně?

http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/2/2644/2644184_425df533aa8195021352baff1893e862/images/Wieliczka,_Zakopane_00134.jpg

http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/2/2644/2644184_425df533aa8195021352baff1893e862/images/Wieliczka,_Zakopane_00127.jpg

http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/2/2644/2644184_425df533aa8195021352baff1893e862/images/Wieliczka,_Zakopane_00157.jpg

http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/2/2644/2644184_425df533aa8195021352baff1893e862/images/Wieliczka,_Zakopane_00135.jpg

http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/2/2644/2644184_425df533aa8195021352baff1893e862/images/Wieliczka,_Zakopane_00156.jpg

http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/2/2644/2644184_425df533aa8195021352baff1893e862/images/Wieliczka,_Zakopane_00165.jpg


Samozřejmě mám za sebou také zdařilý víkend v Praze. Tam jsem také absolvovala prohlídku Národního Muzea, odkud jsme po vyzkoušení simulátoru zemětřesení a okoukání snad tisíců šutrů zamířily do Muzea mučidel, což už tak příjemné nebylo. Zvláště pak moment, kdy začali vyklízet okolí Karlova mostu, jelikož se pracovníkům podařilo proseknout plynovod a hrozil výbuch. Nj, to ale byl adrenalin :D

Mám za sebou také první návštěvu Žižkovského Divadla Járy Cimrmana. A mohu říct, že to byl vážně zážitek. Pánové herci, i přesto, že už mají svá léta a že ty stejné hry hrají již 40 let, si to pořád nárámně užívají a sami občas na scéně chytnou menší záchvat smíchu. Taky se stálo, že v hledišti omdlela jedna slečna, nejspíš z toho mírného dusna. Tak jsem si řekla, že představení DJC jsou už skoro jako koncerty Michaela Jacksona, kde bylo omdlévání na denním pořádku.
Po výstupu se nám bez problému podařilo dostat do zákulisí a šaten, což znamená, že máme podpisy od pana Svěráka, Čepelky, Rumleny, Hraběty a Raidingera. Nemusím snad popisovat, jak obrovskou radost z toho máme!

Také jsme po tom, co jsme trochu procházely obchodní centra zjistila, že v Brně je hovno a že je Brno fakt díra:D A není tma Burger King!:D

A co teď? Mám rýmu, ovšem, tu budu mít zas až do léta a nepopírám, že mě to dost štve. Zase jsem asi jedna z mála lidí, co byli nadšení z momentálního počasí. Bohužel, sníh už pomalu ale jistě slézá a jak to tak znám, nebude ho až do Vánoc. Celé tohle počasí mě samozřejmě dobře navnadilo, a několik dnů poslouchám pořád americké vánoční skladby. Na druhou stranu, chvíle, kdy po několika chmurných dnech vylézá pomalu sluníčko je opravdu příjemná.
Mám novou brigádku, kdy doučuji polskou konverzaci, čeká mě taky nějaký ten překlad a hlavně, konečně se pustit do výroby diplomové práce. No jo, už aby to bylo za mnou...