Santa vs. Ježíšek

2. prosince 2009 v 22:24 | onni
Prosinec začal, ve městě startují vánoční trhy, rozsvěcují se stromky. Prostě Vánoce se blíží, což jde vidět i na mém blogu, kde jsem si udělala virtuální verzi adventního věnce.
Ale přípravy na Vánoce začínají o moc dřív, zdá se, že každý rok rychleji. A hodně lidí si na to stěžuje. Včetně jedné mojí kamarádky.
Když byla nedávno Alkeantres v Brně, šly jsme spolu a ještě s kamarádkou do města a později nakoupit do Vaňkovky (pro nebrňáky - je to nákupní středisko v centru Brna). Kdo tento obchoďák zná, zajisté ví, že každý rok tam mají nádhernou vánoční výzdobu a každý rok jiný motiv. Letos jsou to sobi. Velcí plyšoví sobi v červených svetrech s norským vzorem a čepicema a šálama. Prostě roztomilost sama. Jistě, pro někoho to může být kýč, ale já jsem přišla na to, že vánoční kýče jsou ty jediné, které mi nevadí.
Když ale vstoupila kamarádka do dveří, první co zaznělo byla její otrávený poznámka na americké soby - vždyť mají být přece české Vánoce s Ježíškem! Není to první ani poslední osoba, u které jsem se takovým názorem setkala. A tak jsem nad tím vším začala dumat.

http://www.bochemie.cz/Files/cz/produkty/spotrebni-zbozi/Obr%C3%A1zky/V%C3%A1noce_02_mal%C3%BD.jpg

Západní Vánoce vypadají asi nějak takhle - Christmas Eve se slaví hlavně s rodinou, lidé se sejdou na společnou večeři, pobudou spolu a jdou spát. Teprve ráno děti vyletí nadšené z postele a jdou si pro dárky. Později následují na Boží Hod a Sv. Štěpána další aktivity, většinou spojené s návštěvami rodin a nějakou zábavou.
Jak vypadají české Vánoce? Když tak pozoruji komentáře různých lidí, kteří mudruji o tom jak mají být české vánoce plné pohody a klidu a nikdy nezapomenou ještě zmínit nějakou tu slivovičku, ve spojení s tim, co vidím v okolí, vypadají asi takhle - Úklid. Na Štědrý den se od rána pije. Večer děti už u večeře ani neusedí, rychle všechno sníst, případně předstírat, že už nemůžou a pak rychle rozbalovat dárky. Pak se pije dál. Druhý den je kocovina (viděli jste Pelíšky?), na Štěpána se pro změnu uklízí.


Možná si teď někdo řekne, že to vidím nějak zkresleně, že je to blbost, že takhle u nich Vánoce nevypadají. Je to takto podáno záměrně, protože u nás taky ne. My slavíme spíše ty české Vánoce, s nějakýma polskýma zvykama, včetně pouštění polských koled (ty české mi přijdou nudné). Na Štědrý den je sice dost shonu, hlavně kolem jídla. Ale také proto, že už dopoledne chodíme za rodinou přát hezké svátky. A také, my totiž večeříme už ve 4 hodiny (někdy i 3). Důvodem je právě to, že u nás to vypadá spíš jak ty americké svátky. Ve 4 hodiny zasedne k štědrovečernímu stolu nás pět - mamka, taťka, sestra, bratr a já. K jídlu máme ryby, různých druhů - od kapra až po lososa, také bramborový salát, rybí polévku. Dělíme se oplatkem, k němu jíme med, samozřejmě je i modlitba. Po večeři mamka naháže věci do myčky a jde se ke stromečku, kde si rozbalíme dárky. Později jdeme o patro níž, kde se koná další večeře u babičky (kdysi také dědečka, ten ale loni umřel, a tak se loňské Vánoce tato tradice nekonala, letos opět bude). Tam přijde i sestra otce se svou rodinou - takže celkem nás tam letos bude 12. Koná se druhá večeře, která začíná poděkováním, modlitbou a zpěvem, později je dělení oplatkem a jí se chleba s tvarohem, máslem a solí. Dále je hrachová polívka, všechny druhy masa, samozřejmě pouze drůbež, a opět ryby. Když se dojí, je další várka dárků. Ale to ještě není konec. U nás v domě bydlí ještě teta - stará panna, sestra mého dědy. Celkem bylo kdysi 6 sourozenců, teď už jsou jen tři. Ale všichni měli a mají obrovskou rodinu, jedináček u nás v rodině je velká výjimka, většinou jsou děti tři. A ti všichni se právě scházejí u té tety, kde se podává moučník, nějaké ty dobroty a pití všeho druhu, včetně alkoholu. A opět dárky, které už jsou ale jen symbolické. Když jsem byla malá, tohle setkání všech jsem měla ráda. Potkala jsem sestřenice a bratránky, zpívaly se koledy, my děti jsme museli říkat básničky a tak. Dnes už jsme všichni dospělí a ta další generace je ještě moc malá, navíc jsou lidé roztroušení po světě, takže se nás už tolik nesejde a prostě to není ono, takže tam většinou jen přijdem popřát šťastné a veselé a jdeme koukat na pohádky. Celkově máme ale doma rodinné Vánoce v pravém slova smyslu a tím vším jsem chtěla říct, že naše Vánoce se podobají spíše těm západním a že by k tomu sedělo i to rozdávání dárku na Boží Hod.
Co si člověk představí pod pojmem České Vánoce? Kapra, cukroví, Betlémy, národní jídlo, vánoční trhy s medovinou a svařákem, a samozřejmě stromeček a dárky. A tady už začíná ten problém. Samozřejmě všichni dobře víme, že křesťanské Vánoce vlastně nejsou vůbec originální, ale že se jedná o spojení pohanských a židovských svátku, tady se něco přidalo, tady zase ubralo. A stejně je to i s dnešními "českými" zvyky. Tak třeba stromeček. Zvyk zdobit stromeček pochází z Německa. Původně se zrobily tím, co dům dal, v dnešní době už lze koupit všelijaké ozdoby, ba dokonce i ty "přírodní". Důležité ale je, že nazdobený stromeček by dle klasických námitek v českých Vánocích neměl vůbec co dělat. A přesto tady je.
Ale to není ten největší problém. Problém je to, že si lidé stěžují na to, jak se do slovanských zemích tlačí americké zvyky a že je to špatné, ne-li otřesné, ba dokonce by se to mělo zakázat. Takže, má tady být ČESKÝ Ježišek, ne AMERICKÝ Santa.
Nejdříve začnu u toho druhého, pána v červeném kožichu, který dle městské legendy dostat od Coca-Coly. Santa Claus ale není ani omylem americký. Jedná se o jinou verzi osoby Svatého Mikuláše, biskupa, který se díky své štědrosti stal prvním symbolem rozdávání dárků dětem. Slovo Santa znamená "svatý" a Claus pochází od jména Nicolas, tedy Mikuláš. Jeho svátek se ve Střední Evropě slaví 6.12, tedy datum, kdy zemřel. A s tímto svátkem souvisí také rozdávání dárků. Původně děti tyto dárky dostávaly třeba v hrníčcích, pod polštářem, v botičce, nebo také ponožce. To, že Santa a Mikuláš jsou jedna a tatáž osoba nejspíš všichni vědí a většina také ví, že v západních zemích tento Mikuláš dává dárky o Vánocích. Ale, kolik lidí vlastně ví, že tento Santa Klaus, je vlastně to samé, co "Father Christmas", který se objevuje od Albánie až někam po Estónsko? A to jsem zatím jen v Evropě.
Teď je ale už na řadě Ježíšek. Kdopak ví, děti, odkud ten "český" producent vánočních dárků pochází? Ano, děti, opět z Německa (či germánských zemí). Ježíšek, tedy Ježíš Christus v podobě novorozeněte pochází od německého Christkind, "dítě Kristus", jinde také nazývaného Kris Kindle nebo Kris Kringle, což není nic víc nic míň než jiné jméno Santa Clause.

Americký Santa nebo Český Ježíšek? Ve skutečnosti je to jedna a tatáž postava a původem není ani americká, ani česká.

Když tak koukám na ty "české" Vánoce a porovnávám je s těmi ve světě, kde si potrpí na neumělé vánoční stromky, svátky opravdu rodinné, krásnou výzdobu a přenádhernou vánoční hudbu, musím se sama sebe ptát - co je na českých Vánoc vlastně tak skvělého? Apřímně, moc mě toho nenapadá. Ale ne, tím samozřejmě nechci někomu brát zvyky, a nechci tady české Vánoce nějak shazovat. Opravdu mají něco do sebe, tak jako zvyky v jiných kulturách. A stejně tak i na západních Vánocích bych našla spoustu much. Chci jen ukázat, ze názory o tom, jak je špatné, když se na české "hrdé" kultury vtírají kultury a zvyky cizí, jsou úplně mimo, protože na českých Vánocích nakonec nic originálního není. Vše je přebrané a je to všechno jen otázka doby. Možná za nějakých 50 let budou zvyky zase úplně jinde a nikomu to vadit nebude. A možná že taky ne. Já si ale nedokážu představit Vánoce bez poslechu alba A Jolly Christmas v podání Franka Sinatry, nedokážu si je ani představit bez polských koled (v Polsku btw. nosí dárky Hvězdička). A samozřejmě si také nedokážu představit Vánoce bez Tří oříšků pro Popelku. Ale, ruku na srdce, kolik let už je jednou z hlavních součástí českých Vánoc americký Sám doma? A ještě jsem neslyšela nikoho, aby si na to stěžoval.

 


Komentáře

1 Elysia Elysia | Web | 2. prosince 2009 v 23:11 | Reagovat

dobrej clanek, ja taky patrim mezi ty, co to tzv. poamerictovani vanoc nema rada, ale to zejmena kvuli zvysujici se komercnosti a kycovitosti tohoto svatku, ovsem ja je nemam moc rada celkove:D ale diky za rozsireni obzoru, fakt by me nenapadlo, ze jezisek a santa je puvodne to samy, ale proc by k nam potom mel chodit santa na vanoce znovu, kdyz uz u nas jednou byl jako milulas?

2 onni onni | Web | 2. prosince 2009 v 23:19 | Reagovat

[1]: tak cim vic darku dostanes, tim lip ne?:D
Ne tak ja netvrdim, ze bysme ty zapadni vlivy meli prejimat, pokud to tak v clanku vyznelo. Mi se ty, co tady mame libi, jen si nemyslim, ze by ty zapadni byly spatne. O te komerci a kycovitosti mas samozrejme taky pravdu, ale to je podle mne uz jen o tom, jak to clovek vnima. Ja treba vzdycky kdyz vidim nekde vanocni vyzdobu (samozrejme to nesmi byt preplacane, ne kazdy je dekorater, ze) tak se uvnitr usmeju a nekdy i fyzicky;) takze pokud treba nemas rada Vanoce celkove, je jasne ze ty zapadni vlivy ti budou vadit o to vic ;)

3 Alkeantres Alkeantres | 3. prosince 2009 v 0:32 | Reagovat

Supr článek, měli by si to přečíst lidé co slepě táhnou za true czech vanoce :D (včetne Lídy :D).

Příště si ty soby tam vezmeme domu :D

4 Huntmaster Huntmaster | 3. prosince 2009 v 14:39 | Reagovat

Pěkný článek. Je známé, že v Polsku si lidé více potrpí na tyto zvyky. Když čtu všechny ty vaše zvyky, tak mi to přijde hodně bohaté. Takže mi je úpně jasné, proč se ti ty české nelíbí.
Na to, že mně přijde půlka věcí na světě zbytečná, mám Vánoce docela rád, nic konkrétního, jen tu atmosféru.
A tobě přijdou české koledy nudné?:)
No, já neznám žádnou polskou koledu, takže nemůžu posoudit, ale mohla by jsi sem potom nějákou hodit, pro ty neznalé:)

5 Huntmaster Huntmaster | 3. prosince 2009 v 15:13 | Reagovat

Prosím:D

6 onni onni | Web | 3. prosince 2009 v 23:48 | Reagovat

mas je tam!:D

no ano, anse zvyky jsou bohate a to jsme uricte an neco jeste zapomnela :D ale tka mylsim ze svatky muzou byt hezke i bez toho, kdyz si je clovek udela proste takove, jake je ma rad ;) ja to bez tohodle vseho kolem ale mit nemuzu, proste ne :D

a s tema koledama.. no ano, prijdou mi nudne a o nicem.. ale nevim, treba ty polske jsou taky na jedno brdo, jen ja uz to nejak nepoznam jak je mam tolik rada.. ale zatim vsichni, kterym jsem je pustela, se mnou souhlasili.. tak uvidis ;)

7 Luz Luz | 4. prosince 2009 v 14:10 | Reagovat

Se Santou nebo bez Santy, pro většinu lidí už to stejně jsou hlavně svátky zběsilého nakupování a přecpávání :/
Jinak doporučuju tenhle článek, je to už trošku na jiné téma, ale mohlo by tě to taky zaujmout. http://www.katolicka-dekadence.cz/?p=130

8 onni onni | Web | 4. prosince 2009 v 15:11 | Reagovat

Luz, diky za odkaz. Ale neco ti reknu. Pro mne ti, co si dokazou jen stezovat na to, ze jsou to svatky prepychu, nakupovani a kdoviceho jrste negativniho mi muzou byt svym zapsklym pristupem ukradeni. Ja si na priklad taky neodkazu predstavit svatky bez dakru - ale to proto, ze je tak strasne rada davam, ne proto, ze jee hura, zas dostanu plno vecii, prachy prachy.. podle mne maji lide tendenci videt tyhle veci az moc cerne, hlavne proto, ze lidi si porad jenom stezuji..
Jaky si to clovek udela, takovy to ma..

Pokud jde o ten clanek, neprecetla jsem ho jeste cely (nemam ted cas, delam predvanocni uklid :D), ale pochopila jsem z toho to, ze si autorka stezuje na absenci pravych hodnot krestanskych Vanoc. No vidis, a ja jsem treba katolicka a tohle mi vubec nevadi. Protoze moc dobre vim, ze Vanoce nejsou ciste krestansky svatek (to by ho pak ateisti nebo lide majici jinou viru nemohlio slavit?), a pro mne je v te dobe hlavni rodina a to ze s ni muzu byt, protoze tohle am vazne malokdo, to, ze ackoli posledni dobou docela dost lidi kolem mne umira, dalsi se rodi (moji tete se pred tydnem narodila dcera) a vlastne je nas porad hodne a hlavne jsem za tu rodinu strasne rada (i kdyz vic za tu z maminy strany, nez otcovy o ktere se v clanku zminuji, to je taky fakt). Kazde Vanoce ale zaroven chodime do kostela a prave tam si pripominam o narozeni Krista a tam mi to bohate staci. Nemusim to citit vsude kolem diky nejakym adventnim pripravam, nepotrebuju k tomu ani adventni venec, kterym si ja pripominam jen blizici se Stedry den, stejne jak to dela mnoho jinych lidi, kteri krestany ani nejsou. Mi to staci v tom kostele.. jak rikam, jaky si to clovek udela, takovy to ma a je na kazdem jak to bude citit. Ovsem stezovat si na to, ze jini to citi jinak, porad jen plkat o tom, ze ty Vanoce uz vlastne jsou o necem uplne jinem nez o vire a mit porad stejne nudne a otravne poznamky - to mi prijde jako ta nejmene vanocni vec na svete ;)

9 Luz Luz | 4. prosince 2009 v 20:54 | Reagovat

Tak to máš asi pravdu; stěžováním cizí lidi stejně nemůžu změnit, pokud oni sami nechtějí.
Je hezké udělat druhým radost dárkem, ale nestačím se divit, jak s tím někteří šílí a když slyším, jak někteří známí utratili několik tisíc za úplné nepotřebné nesmysly anebo věci, které by se daly pořídit i levněji. Mám dojem, že plno lidí hlavně chce koupit něco drahého, aby ,,řádně splnili povinnost", a ani přitom nezohledňují, jestli se to obdarovanému bude líbit nebo hodit! Ale jo, je to blbost si takovými věcmi nechat narušovat svoje vlastní prožívání Vánoc.

10 onni onni | Web | 4. prosince 2009 v 22:15 | Reagovat

[9]: tak samozrejme mas pravdu. Ale to se netyka jen Vanoc, to je tak nejak vsude - pocit, ze dobre je pouze to co je drahe. Vis, mne se jednou stalo ze jsem se z jednoho darku rozbrecela stestim a kdyz me mamka videla, rozbrecela se taky.. a vis co jsem to dostala? Pyzamo. No fakt!:D
je mozne, ze je to mou povahou a tim, ze jsem se za svuj neprilis povedeny zivot zacala vazit toho co mam a taky proto mozna zrovna o Vanocich jde stezovani si na vsechno a taky materialisticky pristup lidi nejak mimo me..;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama