Ach τὰ βιβλíα...

11. května 2010 v 14:20 | onni
Dnes jsem narazila na jeden celkem zajímavý článek. Pojednává o polské zpěvačce s pseudonymem Doda. Pro neobeznámené, jedná se o popovou senzací poslední doby, která vypadá spíše jako pornoherečka a je trnem v oku mnohým alespoň průměrným znalcům hudby. A to i popmusic. Pro mě osobně se dokonce po tom, co jsem slyšela, že je na 4. místě co se celosvětové výše IQ týče, zařadila tato star mezi stejné pochybné osobnosti jako je Paris Hilton (zřejmě jste už také slyšeli, že Paris je ve skutečnosti šíílenééé inteligentní). Ale ve výsledku je mi vlastně stejně ukradená jako Paris.

O co ale konkrétně šlo? V Polsku jsou hodně hákliví na téma křesťanství, to zajisté všichni ví. Méně lidí ale asi ví, jak moc vážně v Polskou berou rouhání. Tedy, Doda si dovolila v jednom rozhovoru poznamenat, že je pro ni lehčí věřit na dinosaury než na věci zmíněné Bibli, a také že Bibli napsali v podstatě lidi, co byli pod vlivem nějakých omamných látek. Za to Dodě hrozí pokuta, nebo až dvouleté vězení. Článek se také zmiňuje o tom, že snoubenec Dody, frontman kapely Behemoth (zde si už můžete domyslet, co o sobě vlastně tento svazek vypovídá, pro mě je minimálně komický), kritizuje křesťanství (jakožto správný zlometalák) a pokud vím, kapela Behemoth má zákaz vystupování v Polsku.

Celý článek ZDE

Nezdá se vám celá tato informace poněkud absurdní? Mně ano.

Pokud začnu od začátku. Postih za rouhání v dnešní době je opravdu směšný. A to i na Polsko. Jenomže, dobře víme, jak média umí nějakou situaci rozpitvat, takže se vsadím, že v podstatě šlo o tzv. veřejné kritizování a neuznávání cizí víry. Což je postihnutelné všude, ovšem asi ne to takové míry a ve výsledku se to lidem pojí hlavně s islámem. Je jasné, že média všechno přehánějí a Doda by musela fakt dělat pořádný bordel, aby ty dva roky dostala.
Další věcí je, že nevidím absolutně jediný důvod, proč by někdo, kdo věří v Bibli nemohl věřit v dinosaury.

U čeho jsem se ale pozastavila nejvíc, je vlastně samotné téma Bible. Je to největší bestseller všech dob a také nejspíše nejvíce probíraná věc všech dob. Není se čemu divit, na základě Bible se prováděly a provádějí opravdu velké ohavnosti. Bible tvoří jedno ze základních měřítek pro vývoj lidstva. Ovlivňovala dění, život, historii a děje se tak nadále.
Možná by si někdo řekl, že v dnešním moderním světě už Bibli nikdo neřeší. Ale je tomu právě naopak. Člověk by si řekl, že v dnešní době jsou lidé už schopní přemýšlení a vlastního úsudku, nemusí se bát veřejně říct svůj názor na tuto problematiku, dokáží si najít všelijaké potřebné informace. Ve výsledku se tedy zdá, že v dnešní době by už alespoň průměrně uvažující člověk měl být schopný Bibli objektivně posoudit. Jenomže na tom není ani zbla pravdy.

http://4.bp.blogspot.com/_ZtwlJou4KeQ/ShvsL6YXJeI/AAAAAAAABLY/-eBom09B83A/s400/biblia.jpg


Názory na Bibli jsou totiž ve většině případu jeden jako druhý. Není pro mě problém mít argument na cokoli, co daný člověk v této problematice řekne, protože takové názory jsem už slyšela několikrát. Lidé jsou prostě ovlivňování jeden druhým a mít vlastní názor zase takovou samozřejmostí není. A největším problémem je, že tyto názory samozřejmě s objektivitou nemají nic společného, ale hlavně jsou v mnohých případech extrémní. Na jedné straně máme křesťany, můžou to být katolíci, ale snad častější je to u protestantů (aspoň já jsem se s tím setkala, realita může být jiná), kteří, když to vezmu obecně, tvrdí, že Bibli je třeba brát slovo od slova, znát ji zpaměti a řídit se tím, co je v ní napsáno. Na druhé straně pak stojí odpůrci, kteří jsou schopní vytáhnout jen ty části, které se jim hodí a na těchto částech pořád dokola ukazovat, jak velký nesmysl je tam napsaný. Jinak řečeno, oba týto póly, které stojí tak silně proti sobě, vycházejí v podstatě z toho samého - že Bibli je třeba brát doslova (čímž se oba póly dostávají na úroveň myšlení vyznávačů islámu). Což je ta největší pitomost, jakou člověk může udělat a já to říkám vždycky oběma stranám - Bible je metaforická. Je to kniha, která v sobě seskupuje několik různých kultur a sepisuje je tak, aby mohla existovat ještě další 2000 let po jejím dopsání. Je napsána tak, aby i v dnešní době v ní lidé nacházeli inspiraci, ale o ní i pochybovali. Máme ji před sebou jako zdroj pochopení života a nalezení v ní jistého směru, ale také jako předmět bojů, represí, nenávisti a samozřejmě strůjce zla. Nemluvě o tom, že existuje nespočet více či méně vědeckých prací na téma Bible, její tématiky, metaforiky, symboliky, analogie, odkazu a samozřejmě i matematicko-fyzického či magického podtextu. Bible prostě v sobě má něco, co ji pořád udržuje živou.
Chtěla bych se ještě zmínit o jedné knize. Knize, kterou nejspíš mnozí zavrhnou už jen při přečtení jména autora. Jedná se o nejnovější prácí Dana Browna - Lost Symbol. Jistě, kdo četl alespoň jednu jeho knihu, musí si říct, že je to prostě typický americký thriller. Já četla všechny jeho knihy, takže moc dobře vím, že jeho díla jsou schématická a cíleně určená široké populaci. Nemluvě o tom, že znalec tématiky bude nad čtením jeho písmen přinejmenším kroutí hlavou. Důležité ale je, že tento člověk docela promýšleným způsobem prochází do mysli obyčejných lidí a nutí je přemýšlet. Díky němu se v podstatě začalo diskutovat o tématech, o kterých mnozí neměli ani páru. Což vlastně mnohé přivedlo také k jinému pohledu na Bibli a hlavně na apokryfní evangelia.
Proč se ale zmiňují o knize Ztracený symbol? Nechci tady uvádět spoilery. Hlavní ale je, že autor, který je obecně považován za nepřítele Církve či křesťanství obecně, uvádí v knize Bibli jako jednu z nejdůležitějších věcí v dějinách lidstva. Rozhodně doporučují přečíst.
Možná je tento článek poněkud chaotický. Protože i celý můj názor na Bibli je chaotický. Na jednu stranu si moc dobře uvědomuju, jaký význam Bible v jádru má, a možná i jako jedna z mála křesťanů vím, jak se na ní dívat. Na druhé straně ale také vím, že v Bibli je mnoho chyb a hlavně pravděpodobně její podstatná část chybí. Nemluvě o tom, že k tomu, aby člověk správně Bibli pochopil, by ji musel číst v originále, protože každý další překlad Bible je vlastně i další interpretací jejích slov. To o co mi ale jde, je alespoň částečně donutit lidí, a to jak ty, kteří Bibli kritizují, aniž by ji pořádně znali, tak i ty, kteří tvrdí, že Bibli znají, ale opak je pravdou, aby se nad tím vším ještě jednou pořádně zamysleli. Jenomže, je dost pravděpodobné, že celý tento problém opět souvisí s jednou podstatnou věcí - že lidé neumí přemýšlet.
Pravdou ale je, že ten kdo kritizuje Bibli jako třeba Doda, kritizuje dost podstatný artefakt existence lidstva, a dost možná i kritizuje něco, co jednou to lidstvo zachrání (a teď nemám na mysli křesťanského Boha).
 


Komentáře

1 Huntmaster Huntmaster | 11. května 2010 v 19:50 | Reagovat

Nj, zase provokující "superhvězdy", ale na druhou stranu mi přišla ta polská reakce přehnaná, jako kdybych střílel lidi, kteří mi pomluvili moji oblíbenou knihu. Chápu, že bible je trochu něco jiného, ale je to pořád pouze kniha, i když ovlivnila tolik lidí.

2 onni onni | Web | 12. května 2010 v 1:34 | Reagovat

[1]: jo, reakce prehnana je, o tom zadna. Ale ono u Polska mne takove veci az tka neprekvapi. To ze mi prijdou nesmyslne je jina vec..
A co se provokujicich superhvez tyce.. myslim, ze clovek se nemusi moc zamyslet, aby mu bylo jasne, ze je tohle jakousi soucasti image. Navic, konkretne v Polsku clovek nemusi vymyslet kdovijake blbosti, aby provokoval narod :D

3 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 20:08 | Reagovat

Polský zákonodárný systém mi přijde nanejvýš směšný. Asi jako ten český. Sardinky se porcují krvavě a násilně, zatímco největší ryby si dále spokojeně plavou v moři.

"Je to největší bestseller všech dob a také nejspíše nejvíce probíraná věc všech dob."

Ano. Souhlasím. Je na prvním místě v tomhle řebříčku.

2. Místo - Citáty Předsedy Maa Ce Tunga, která vyšla kromě čínštiny i v dalších jazycích.
3. Místo - Korán - bez komentáře

---

5. Místo - Básně Mao Ce Tunga - taktéž no comment
6. Místo - Vybrané články Mao Ce Tunga

---
9. Místo - Pán Prstenů - Asi jediná knížka společně s Dickensem (Příběh dvou měst) na 7. místě a Agathou Christie (Deset malých černoušků) na 13. místě, které nejsou nijak kontroverzní.
10. Místo - Kniha Mormonů
11. Místo - Pravda vedoucí k věčnému životu - Svědkové Jehovovi

A to je vše, co se prodalo nad sto milionů kusů po celém světě. Jinými slovy je vidět nádherně, jakým směrem se lidstvo nejspíš ubírá.

To, že se kniha dobře prodává, nezaručuje, že to nemusí být totální myšlenkový brak, který považuje spousta lidí a priori za správnou životní filosofii a podle toho se i tak chová. Bible je sice velmi pěkná pohádka pro dospělé, ale to, co způsobila, je nenahraditelné. Chybí mi tam ale Sartrovo Bytí a nicota, což je velmi vytříbená úvaha o existenci nebo Lao C'.

4 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 20:09 | Reagovat

Omlouvám se za neuvedení zdroj.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_books

5 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 20:25 | Reagovat

" Na jednu stranu si moc dobře uvědomuju, jaký význam Bible v jádru má, a možná i jako jedna z mála křesťanů vím, jak se na ní dívat. Na druhé straně ale také vím, že v Bibli je mnoho chyb a hlavně pravděpodobně její podstatná část chybí. Nemluvě o tom, že k tomu, aby člověk správně Bibli pochopil, by ji musel číst v originále, protože každý další překlad Bible je vlastně i další interpretací jejích slov. To o co mi ale jde, je alespoň částečně donutit lidí, a to jak ty, kteří Bibli kritizují, aniž by ji pořádně znali, tak i ty, kteří tvrdí, že Bibli znají, ale opak je pravdou, aby se nad tím vším ještě jednou pořádně zamysleli. Jenomže, je dost pravděpodobné, že celý tento problém opět souvisí s jednou podstatnou věcí - že lidé neumí přemýšlet."

Pokud si četla Tanakh i Kabbalu v originálu, tak Ti to budu věřit. Pokud jsi četla nějakou postmoderní Bibli a ještě v Češtině, tak pochybuji, že zde něco nalezneš. Já jsem je však nečetl a protože je studium matematiky velký žrout času, tak na to ani nebudu mít čas nehledě, že použitá hebrejština je archaická.

6 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 20:36 | Reagovat

Jinak pokud jsi doopravdy něco našla opravdu důležitého, tak si to nech raději pro sebe. Vím, co s lidma, kteří se začnou do hloubky o různé věci zajímat dělat jen proto, aby se nikdo nic nedozvěděl a církev už má dost velké máslo na hlavě.

Had má oči všude. ;)

7 onni onni | Web | 12. května 2010 v 21:32 | Reagovat

[3]: Souhlasim. Tokio Hotel nebo Within Temptation jsou taky jedny z nejpopularnejsich kapel moderni doby a kazdemu, kdo ma aspon trochu hudebni sluch, musi byt jasne, ze to s kvalitou nema nic spolecneho. Jenomze o tohle mi neslo. Nemyslela jsem to tak, ze pokud je kniha nejvic prodavana, tak je taky nejvic kvalitni. Ale tak, ze je nejvice v podvedomi lidi. Ackoli nejspis vetsina lidi moc nechape o co tam go..
Ale, Bible sama o sobe nic nezpusobila. Vsechno zle kolem ni zpusobili lide, kteri ji brali bud prilis doslova, nebo si ji vykladali po svem. Vsechno je to o lidech, ne o te knize ;)

[5]: Vsak to i pisu. Ze pokud clovek necetl Bibli v originale, nema moc velkou sanci aby ji poradne pochopil. Tech faktoru k tomu, aby OPRAVDU pochopil jakesi poselstvi Bible je strasne moc a statisticky vzato je tato sance opravdu miziva. Takze ani ja tu sanci moc nemam.. ale rozdil u mne je prave v tom, ze se na Bibli divam jinak nez vetsina, a to je prave to, co preci jen ty moje sance trochu zvysuje (ackoli samozrejme netvrdim, ze ty zvysene sance mi v necem az tak pomohou, budme realisticti.. ale je to porad o nejake ceste a vyvoji)

[6]: Tady uplne nevim, co presne mas na mysli. Ale kazdopadne nejsem z tech, co moje "objevy", moji "viru", a vlastne celkove moje mysleni, tykajici s epodobnych veci, davaji zrovna na obdiv. Existuje nespocet blogu, kde lide otevrene pisou o vselijakych svych schopnostech, vice ci mene nadprirozenych, nebo snad zpusobenych psychickou nemoci a nevim co jeste, ty mi prijdou obcas ponekud smesne. Takze pokud se stane, ze nejak verejne napisu neco ve smyslu tohodle clanku, je to spis vyjimecne. A vlastne jsem toho zas tak moc nerekla, ze ;)

8 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 22:01 | Reagovat

[7]: Bibli napsal člověk, což je víceméně jasné. Křesťané celá léte vnímali poselství Bible jako mravní řád, ovšem o tom dost pochybuji. Především proto, že se za ta celá léta na to nabalila dosti líbívá pohádka, která s tím nějak nesouvisí a některé věci se zase odstranili, aby to nepoškodilo samotnou podstatu náboženství.

Ostatně, takovým způsobem funguje dnes i největší kult, který si získává příznivce daleko rychleji než tehdá křesťanství a o Wicce rozhodně nemluvím.

9 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 22:02 | Reagovat

Jestli Ti říká něco jméno Michelle Belanger, pak víš o čem mluvím.

10 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 22:06 | Reagovat

Vždy, když jsou lidé blízko pravdě, tak se objeví nějaký vymývač mozků, který tuhle snahu zatratí na dalších 2000 let.

11 onni onni | Web | 12. května 2010 v 22:29 | Reagovat

[8]: jiste ze Bibli napsal clovek, ale nenapsal ji ten stejny clovek, ktery ji pak spatne interpretoval. Nenapadlo te, ze to, ze vzhlizime k davnym mudrcum ze vsech koutu sveta, ma nejaky duvod? Treba kdysi meli lide vetsi schopnosti premyslet, nez posledni 2000 let, co ty vis (moc bych se nedivila, ostatne souvisi to i se ztratou "davnych mysterii" o kterych se zminuje Brown)
Podstatna cast Bible byla psana uz davno predtim, nez krestanstvi vubec vzniklo. Jeji poselstvi uz existovalo davno predtim, nez se k nemu pridal Novy Zakon. A ten Novy Zakon byl zase dalsi casti poselstvi, hlavne proto, ze podstata Boha se v nem dost zmenila. Mela toho Boha lidem vic priblizit.. Ale nestalo se tak. Nebo ne to takove miry ci ne takovym zpusobem, jaky byl ucel. Bohuzel.
Tezko se s tebou o tom budu bavit, kdyz ja sama ani poradne nevim co si o tom myslet. Cloveka jako takoveho povazuju za krasnou bytost, ktera je schopna vytvorit nadherne veci, a to materialni i duchovni. Presto ale vidim cloveka takoe jako postavu zlou, chamtivou, hloupovou a neschopnou premyslet. Mozna je to vsechno o tom, ze tech krasnych lidi je podstatne mene nez tech zlych, proto je taky Bible tam kde je. Jenomze ja jsem toho nazoru, ze vsechno ma svuj duvod. A vznik nabozenstvi, at uz jakehokoli a at uz sebou nese vsechny klady i zapory, neni jen tak z prdele. Jiste, pokud se na to budu divat vylozene negativisticky, budu mit nejspis stejny nazor, jaky mas ty. Ale ja ho nemam ;)

Pokud jde o M. Belanger, jmeno mi sice neco rika, ale poprosila jsem pani Wiki aby mi osobu priblizila. Akorat nevim v jakem smyslu jsi ji zminil. Jakoze je to priklad osoby, jez vymyva mozky a ten kult je vampyrismus? Nebo zeby za tohle mohla i S. Meyer?:D

12 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 22:49 | Reagovat

"kdyz ja sama ani poradne nevim co si o tom myslet"

Proč uctívat falešné bohy a proroky, když jediné, co si zaslouží naši pokoru, je Vesmír kolem nás.

13 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 22:53 | Reagovat

Mýtus o stvoření světa okopírovali křesťané od židů, kteří ho zase okopírovali od původních polyteistických semitských kultů, kteří ho okopírovali z Mezopotámie.

14 onni onni | Web | 12. května 2010 v 22:55 | Reagovat

[12]: tak to mas samozrejme pravdu. Ale nemuzes vedet, ze ten Vesmir k nam nejakym zpusobem nepromlouva, treba i pomoci tech proroku a "falesnych" bohu. Jenomze jak poznat co je falesne a co prave? To uz je tezsi a toho taky ti falesni vyuzivaji.
Mne akorat casto napada - proc musi existovat jenom Buh, nebo jenom prirodni bohove, jenom nejake to osviceni, jenom jedna vyssi pravda, jedna vyssi sila. Jenom nebe a peklo, nebo jenom reinkarnace.. Proc by nemohla existovat treba krestanska verze bozstvi a vedle toho i reinkarnace. Treba existuje vsechno, je to nejak propletene, ale kazdy to vidi jinak no.. Nevim, to je jedno, jdu spat raci :D

15 onni onni | Web | 12. května 2010 v 22:57 | Reagovat

[13]: no jasne, a do te Mezopotamie se to zase dostalo odjinud ;)

16 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 22:57 | Reagovat

Židé a potažmo křesťané dlouho lhali, že je jen jediný Bůh, ale těch jejich bohů bylo ve skutečnosti víc. Yahweh měl dokonce podle archeologických nálezů manželku, bohyni. To už o něčem svědčí. Vlastně i důvod, proč jsem odmítl své vlastní židovství.

17 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 22:59 | Reagovat

[14]: Pokud máš psa, pak jsi pro něho Bohem/Bohyní. Podle jednoduché filosofické logiky si asi položíš otázku, proč by to nemohlo být i o úroveň výš.

18 onni onni | Web | 12. května 2010 v 23:02 | Reagovat

[16]: no a netvdi se snad, ze i Jezis mel manzelku? Hele, my uz tady z toho delame chat. Tvoje nazory mi rozhodne prijdou zajimave a chtela bych slyset neco vic, ale mazna ani ne tak v komentarich. Zitra navic musim brzo vstavat bo jedu zas do prcic, tak zebychom to doresili nekdy treba po mailu, chm?;)

19 Moric Geldštajn Moric Geldštajn | 12. května 2010 v 23:02 | Reagovat

Lidé jsou vlastně psi, když to tak vezmeš. Většinu instinktů poztráceli a schopnost prožívat věci emocionálně mají i psi, když jim chýbí pániček. Stejné je to s člověkem, který když postrádá svého boha v nějaké situaci, tak je přímo zoufalý.

20 onni onni | Web | 12. května 2010 v 23:03 | Reagovat

[17]: jo, pro naseho psika jsem nejspis neoc jako bohyne, hlavne proto ze mu davam nazrat a drbu ho po krkem :D mas pravdu, mam na to stejny nazor ;)

21 Luz Luz | Web | 13. května 2010 v 9:21 | Reagovat

Líbí se mi, jak píšeš. V bibli a hlavně Novém zákoně se určitě dají najít dobré myšlenky. Ale je zřejmě pravda, že hodně bylo "ztraceno v překladu." Navíc teprve ve 4. století, když už církev měla určitou pevnou pozici, se na koncilech určilo, které knihy budou zařazeny do bible, a co se bude smět učit a kázat. A co třeba gnosticismus a jiné proudy a jejich texty? Byly odsouzené jako kacířské a přitom je možné, že třeba k tomu původnímu křesťanství měly blíž než oficiálně vytvořená verze. Různé staré spisy církev tají, takže běžný člověk se k nim nedostane. Věřím v Boha a nevěřím, že postava Ježíše je výmysl, jak se taky občas tvrdí. Ale domnívám se, že oficiální křesťanství jeho poselství značně zmanipulovalo v souladu se svými zájmy.

22 onni onni | Web | 15. května 2010 v 18:26 | Reagovat

[21]: Mas pravdu. Ale nerikej, ze Jezisovo poslestvi zmanipulovalo oficialni krestanstvi. Rikej, ze ho zmanipulovalo nekolik lidi, kteri proste meli prilis mnoho moci. Proto jak jsem psala vyse, Bible samotna nemuze za to, co vsechno zpusobila a vlastne ani oficialni krestanstvi nebo snad cirkev celkove nemuze za vsechno zlo, ktere je s ni spojeno. Cele to bylo zpusobeno clovekem, tedy konkretnimi lidmi. To je stejne, jako bys rekla, ze v dobe druhe svetove valky byli vsichni Nemci fasiti a moc dobre vime, ze to tak nebylo, ze bylo hodne odboru atd.
Kazdopadne, my "obycejni smrtelnici", mame opravdu malou sanci zjistit tu "true" pravdu. To ale jeste neznamena, ze se o to nemuzeme pokouset, protoze i tohle je nejaky zpusob osviceni a poznavani poselstvi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama