Joy Division

18. května 2010 v 14:09 | onni |  Hudba
U příležitosti 30. výročí smrti Iana Curtise sem dávám můj článek (nebo spíše poněkud krkolomný překlad) o Joy Division...

V 1977 roce, v době největší síly punkové scény, dva kamarádi ze školy - Bernard Albrecht (Později změnil jméno na Bernard Summer) a Peter Hook se šli podívat na koncert Sex Pistols, který se konal v jejich rodném městě - Manchesteru. Jak se později ukázalo - tento koncert změnil tvář hudby 80. let, jelikož Summer a Hook potkali na tom koncertě úředníka a začínajicího básnika - Iana Curtise.
Rozhodli se, že založí vlastní kapelu, ve které by mohli vytvářet hudbu v punkové stylistice. I když ani jeden z nich neuměl hrát na žádný nástroj, a svůj volný čas trávili ve fabrikách, měli dost abmicí, aby tento plán uskutečnili.


Nově vzniklá kapela dostala název Warsaw - od skladby Davida Bowieho, Warszawa. Na prvních zkouškách a koncertech kapela vystupovala v této sestavě: Ian Curtis (zpěv), Bernard Albrecht (kytara), Peter Hook (basa) a Steve Brotherdale (bicí). Brzy se ale rozhodli, že Brotherdale odejde, a na jeho místo přišel Stephen Morris a zkoušky běžely dál. V jednu chvíli bylo jasné, že Warsaw nebude obyčejnou punkovou kapelou - rozhodly o tom neobyčejné zvuky basové kytary a sterilní bicí. Kapela se stala brzy slavná v okolí diky divnému chování hudebníku na koncertech. Ian Curtis měl epilepsii a občas se mu stalo, že měl záchvat během vystoupení, podobně nedůsledně se choval impulsivní Peter Hook. V té době kapela musela změnit název, jelikož se ukázalo, že v Londýně existuje kapela s názvem Warsaw Pakt. Zpěvák, který se zajímal o historii vybral nový název - Joy Division. Název navazoval na motiv, který se se objevuje v knize Yehiel De-Nur - Dům Panen - o ženách v koncentračním táboře, které byly vybrány pro sexuální služby.
V roce 1978 vyšlo pvní EP - An Ideal For Living, které ukazuje prvotní styl Joy Division. Brzy poté došlo k důležitým změnám - Curtis chtěl něco víc než jen primitivní a agresivní punk, odtud prvoplánové ukázání se basovky a bicích a uložení do rukou Albrechta nového úkolu - klávesy. Jak se později ukázalo, klávesy začaly hrát velice důležitou roli v tvorbě Joy Division. I když nahrávací společnosti igronovaly kapelu, Joy Division naštěstí potkali Martina Hanneta, který coby producent dal Joy Division temný a depresivní styl, který současně zvýraznil neobyčejné vokály a proníkavé texty zpěváka. Prví singl - Transmission, se zalíbil kritikům z New Musical Express, kteří v celoročním shrnutí postavili tento singl mezi nejlepší v roce 1979. Byla to úplná novinka v rockovém světě, což mimo jiné zaujalo slavného DJe BBc, Johna Peela. To kapele umožnilo podepsání smlouvy s firmou factory a červnu roku 1979 se ukázalo debitové album Unknow Pleasures. Na tomto LP byly sebrány skladby z doby, kdy Joy Divison přestala byt kapela čistě punková. Díky tomuto labelu kapela mohla jet na turné po Evropě. Bohužel se ale zdravotní stav Curtise dost zhoršil - epileptické záchvaty začaly kazit koncertní činnost. Ale kapela se přesto také vydala na turné po Americe a začala pracovat na novém albu. V té době taky vyšel jeden z nejslavnějších singlů Joy Division - Love Will Tear Us Apart.


Léta koncetování a nahravání a léky na epilepsii dost zničliy psychické i fyzické zdraví zpěváka. I když kritici velice chválili jeho umělěckou činnost, jeho rodinný život a psychický stav se pořád zhoršoval. Tato situace se zrcadlila na posledním albu kapely - Closer. Dnes je považována za nejlepší dílo Joy Division. Charakteristický pro toto album byl studený zvuk a depresivní klima. Po nahráni totho alba se kapela začala chystat na turné v USA. 2. května 1980 kapela vystoupila na Univerzitě v Birmingham. Brzy se ukázalo, že to byl poslední koncert Joy Division. V noci 18. května 1980 spáchal Ian Curtis sebevraždu. Kontinuace kapely byla nemožná. Joy Division se rozpadli v červnu 1980 po oficiálním vydání alba Closer.
Hook, Morris a Summer založili novou kapelu - New Order. Ale to je zas už úplně jiná historie.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama