Skladby - soul (+ hip hop soul)

10. května 2010 v 0:01 | onni |  Top 5
Když přede mnou někdo řekne slovo "soul", vybaví se mi hrozná spousta věcí. Na jedné straně vidím Sama Cooka, jak se snaží udělat díru do světa tím, že změní v gospelových skladbách slovo God na girl, na druhé Jamese Browna, jeho spocenou tmavou tvář, vlasy á la black-mother-in-low a jeho dnes již tak typické funky hrátky s vlastním tělem, na další straně stojí Aretha Franklin se svou skladbou Respect, o které se říká, že je jedna z těch, jež nejvíce změnily hudební scénu. Všude mezi tím se mi pak mísí jeden talent za druhým, který vyrůstá v prostředí ghetta či gangu. Vidím obrovské srdce v hudbě, která dala počátek znění a ovlivnila i ovlivňuje v podstatě celou dnešní pop i UG hudbu. A nejen to. Možná by se celá tahle představa, kterou před sebou mám, dala shrnout jedním pojmem - American dream. Když si totiž člověk vzpomene třeba na to, že takoví Jackson 5 se stali slavní díky tomu, že se jim pokazila TV a neměli na novou, a tak si celá rodinka zpívala, musí se člověk sám sebe ptát, proč dál pochybuje o tom, že zázraky se dějí.
Jistě, všichni také víme, jak někteří z nich skončili a že není těmto lidem co závidět... I mně občas tato hudba naplňuje smíšenými pocity. Doporučuji shlédnou dokument Soul Deep, kde mně asi nejvíce dostal příběh Mary J. Blige. Ale je to jeden příběh z mnoha. A o tom to je. V black music, a snad nejvíc s soulu, jde cítit krásu i hořkost života snad nejvíc ze všech hudbeních stylů, jaké jsem kdy poznala (a ano, mám tím namysli i metal, gotiku a emo;). Proto tuto hudbu miluji, i když znám zatím ještě minimum jejího obsahu.
Občas dumám nad tím, jak jsem se k tomuto žánru vůbec dostala... Netuším. Kdo ví, třeba díky reklamě na Granko, kde byla použitá skladba My Girl od Temptation. Tato skladba mi totiž zněla na pozadí v uších celé dlouhé roky, než jsem se naučila stahovat hudbu z internetu. Od My Girl byl už jen kousek k Motownu, Jackson 5 a zpět k M. Jacksonovi. Nebo za to může skladba We Are the World, která v sobě spojila přední osobnosti soulu a r'n'b. Protože co jak co, ale ani v době gotiky, punku a metalu mě podobné skladby nepustily.

Seznam je sice řazen podle míst, ale moje oblíbené písně tohoto žánru se každý týden mění. Jindy by vypsaná jména vystřídali třeba Marvin Gaye, Isaac Hayes, Temptations nebo A. Franklin. Tato hudba má tu výhodu, že je ta protkána různými inspiracemi, že člověk objevuje pořád něco nového.

Přidávám navíc ještě seznam skladeb z tzv. hip hop soulu, tedy moderní verze černošské hudby, kterou zatím moc prozkoumanou nemám, ale už teď v ni najdu hodně písní, které mně chytají za srdce.

cg
(one of my treasure :)

something old...

5. místo

Stevie Wonder - As


4. místo

Smokey Robinson - Quiet Storm


3. místo

Al Green - Put It On Paper2. místo

James Brown - Think


1. místo

Sam Cooke - You Send Meand something new...

Mary J. Blige - No More Drama


Zhane - Vibe


Fugees - Ready or Not


Lauryn Hill - Joyful


Toto sem prostě nemůžu nedat :)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama