Zlý a ošklivý Facebook

9. června 2010 v 11:21 | onni
Dnešní tropický den, započatý příliš malým počtem naspaných hodin by se teoreticky neměl začínat moc dobře. Ale začal. Nebudu rozebírat proč, to jsou fakt osobní věci, které sem nepatří a které hlavně nechci zakřiknout, ale mám z nich radost.
A tak, s klidným pocitem, jsem po opravdu dlouhé době shlédla pár stránek, které jsem cíleně ignorovala. Na jedné nejmenované se rozebírá téma Facebooku.
V zmíněném článku autor uvádí, že přes dlouhodobý "odpor" k FB ho nakonec zkusil. Po pár hodinách, kdy mu to prostě nesedlo, si deaktivoval účet. Ano, proč ne, koneckonců, ne každému to musí sedět. Vtipné na tom ale je, že si tento autor vůbec neuvědomuje fakt, že napsal článek a následné komentáře takovým způsobem, že vlastně veřejně přiznává, že je závislý na internetu a nemá vůbec vůli k tomu, aby to ovládal. Nemluvě o tom, že zavrhnout FB po několik hodinách jenom proto, že jsem buď neschopná si zrušit notifikaci, odmítnout nějaké žádosti o přátele nebo dát někoho do ignorace, je docela absurdní.
Ano, věčné to téma. Jak jsem na tom já? Upřímně, občas dost dobře nechápu, proč se to vlastně tolik probírá. Facebook je jen další z mnoha sociálních sítí, která je momentálně populární, ale za nějakou dobu ji lidé nejspíš přestanou používat. To, že způsobuje nějakou závislost nebo problémy - to je problém internetu obecně, ne problém FB.
Nevím jak dlouho mám na FB účet a proč jsem si ho vlastně dělala. Mám trochu pocit, že důvodem byla chuť shlédnutí nějakých fotek od kamaráda. Na začátku jsem si do přátel přidávala lidi, které jsem znala, protože přidávat si méně známé lidi mi přišlo (a vlastně pořád přijde) poněkud vtíračské. Ale zas na druhou stranu, když si mě přidávali jiní, byla jsem ráda. A tak jsem tomu "propadla". On FB je totiž dokonalou věcí, když se člověk nudí. Nebo když se potřebuje odreagovat. Ve statusech jsem psala občas nějaké voloviny, ale vesměs jsem používala systém "Song for today:…", na což se mi reagovali lidé, od kterých mě tato reakce i zajímala. Občas jsem si udělala nějaký test, občas něco komentovala, koukla na to, jak momentálně vypadají lidé, které jsem dlouho neviděla. Nic dramatického.
Ale bylo pár okamžiku, kdy jsem kvůli této sociální sítí ztrácela nervy. Poprvé to bylo, když jsem jako jediná ze všech bývalých spolužáku napsala jedné holce to, co si myslí všichni, z čehož byla docela vtipná hádka a dotyčná osoba si mě demonstrativně dala z přátel pryč. Pak jsem jednou udělala tu chybu, že jsem se pustila do diskuse týkající se dvoujazyčných nápisu na Těšínsku, což je tak šílené téma k diskusi a názory jsou tak různé, že vést takto veřejně debatu na úrovní je v podstatě nemožné. Když se k tomu přidal ještě fakt, že mi začaly vadit některé reakce na mou osobu od lidí, kteří mě neznali ani na střední, co teprve teď, začala jsem vážně přemýšlet, že si účet zruším. Ale vyřešila jsem to jinak - prostě a jednoduše jsem zredukovala počet přátel snad o polovinu, osoby, které jsem si chtěla ponechat kvůli nutnosti případného kontaktu, jsem si dala do ignorace a tak jsem nemusela kroutit hlavou nad jejich stupidními příspěvky. Opět nic dramatického. A těžkého.
A takhle mi Facebook funguje naprosto v pohodě už půl roku. Občas na něm sedím i půl dne - ale to neznamená, že sedím půl dne na zadku u počítače, komentuju statusy a prohlížim si profily. Prostě ho mám zapnutý na pozadí, stejně jako mívám zapnuté ICQ i když na něm nesedím.
V přátelích mám spoustu známých, se kterými bych jinak v lepším kontaktu nebyla. Mám tam na příklad kamarádku, která žije to v Praze, to v Hluboké, ICQ moc nepoužívá a občas má tendence reagovat na sms s dosti zpožděním. Mám tam kamaráda, který také nepoužívá ICQ, číslo mobilu na něj nemám, jelikož jsme se před léty rozešli ve zlém a začali se bavit vlastně zase díky FB. Mám tam starou kamarádku, která třeba byla rok ve Španělsku. A hlavně. Jsem člověk, který sice ICQ používá, ale má v něm opravdu málo lidí. Jsem člověk, co je schopný hodit mobil někam do prčic a dva dny o něm nevědět. A notebook mám často zapnutý už jen proto, že si z něj pouštím hudbu, takže i moji známí ví, že v rámci potřeby mě můžou takto kontaktovat. Je to rychlé, praktické a hlavně zadarmo. A faktem také je, že když mě na FB občas něco/někdo rozčílí, tak to jednoduše zavřu, okomentuju někde jinde a kompenzuje to mé sklony se všude možně na internetu hádat.
Sečteno podtrženo. Pokud někomu FB vadí proto, že není typ na sociální internetové sítě, kterých je opravdu nespočet, nevidím důvod proč by si měl Facebook zakládat. Pokud má ale člověk s podobnými věcmi zkušenosti, ba dokonce dobré, a kritizuje Facebook z důvodu nesmyslných aplikaci, které se přece dají vypnout, nebo naprosto jednoduše ignorovat, pak je v mých očích docela pokrytecký. Ono všechno záleží na nás samých. Takže my si určujeme, jak často a jak dlouho budeme na Facebooku sedět, koho si do přátel přidáme, koho si z nich smažeme a hlavně - je důležité si uvědomit, že pojem "friend/přítel" je homonymum a v internetové terminologii má ÚPLĚ jiný význam než v reálu. A přisuzovat FB navíc nějaké konspirační teorie… Po dlouhé době mi tady opět dokonale sedí známy citát "Bóže, Bárto…"
 


Komentáře

1 Alkeantres Alkeantres | 9. června 2010 v 11:38 | Reagovat

no je celkově vtipná snaha označit FB jako nemilý, nepěkný, ošklivá věc. Ve skutečnosti je to jenom obyčejná závislost na netu, FB neni skoro nic jineho než žide.cz a ja nevim, třeba majspejs. S tim rozdílem že se naštěstí dá zařídit, aby na to nikdo jiný krom přátel nečuměl a nehonil si třeba ego, že. :D

Ale co, udělám si vlastní internet, s karbanem a šlapkama! :D

2 Anča (is back :D) Anča (is back :D) | Web | 20. června 2010 v 22:06 | Reagovat

S tímhle článkem rozhodně souhlasím. Facebook není nijak špatný, to lidé, lidé ho dělají takový.... to lidé muisjí psát do statusu naprosto všechno počínaje tím, že jdou spát a konče tím, že jdou na záchod....a to nemluvím o těch přiblbých prosbách o pomoc na jejich "farmičkách". Tohle všechno není vinna FB.... a také to není nic, kvůli čemu bychom ho měli rušit - když nám něčí příspěvky nesedí, prostě si jeho příspěvky skryjeme....:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama