Cimrman v Národním Muzeu

31. října 2010 v 17:45 |  Zajímavosti
Informativní článek celý prevzat z iDnes.cz

Milovníci a obdivovatelé slavného českého myslitele, spisovatele a vynálezce Járy Cimrmana mají další důvod k radosti. Národní muzeum vystavuje sbírku jeho vynálezů. Skutečně podivuhodné předměty jsou pohromadě k vidění v nové budově muzea na Vinohradské třídě.
Sbírku odkazů Járy Cimrmana uspořádali na internetu organizátoři Oslav Prahy. Jejich hlavním cílem bylo vzdát originální hold zneuznanému českému velikánovi a jeho hlavním tvůrcům, Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi.
Lidé mohli do sbírky posílat fotografie, případně i videa zajímavých exponátů, samozřejmě spolu s návodem, jak se ten který vynález používá. A nemuselo jít nutně jen o vynález. Důležité bylo, aby to byl předmět alespoň trochu v duchu velkého Járy.

V pátek odpoledne byly sebrané exponáty v nové budově Národního muzea slavnostně odhaleny. Vernisáže se zúčastnil i Cimrmanův duchovní otec Zdeněk Svěrák.
A jaké věci se podle něj ve sbírce právem sešly? "Spojují dvě věci: upřímnou, naivní snahu prospět člověku a humor. Ten humor vzniká většinou z toho, jak je to nápadité a potřebné a zároveň klopotné a nepraktické," vysvětlil Svěrák.

Cimrman konečně v Národním muzeu!

A tak se nakonec stalo nemožné. Ač sám veliký Jára Cimrman za svého života nedosáhl uznání stěžejních národních, ba ani bezvýznamných lokálních institucí, jeho následovníkům se podařilo probojovat se až do reprezentativních prostor Národního muzea.
Na výstavě je tak možné obdivovat například důmyslný smeták na vymetání rohů, který ušetří mnoho zbytečných pohybů či inovativní "koštěp" umožňující trefovat se do dřevěných terčů a zároveň průběžně uklízet vzniklé piliny.

Příznivce moderních myšlenek pak jistě zaujme futuristický nočník, přímo přecpaný špičkovou technologií. A znalci elegance ocení distinguovanou kombinaci konve a stylové aktovky.
Také iDNES.cz se zapojil do hodnocení neobvyklých cimrmanovských vynálezů. Začátkem října vyzval na svých stránkách čtenáře, aby v anketě sami vybrali nejzajímavější exponát. Naprosto bezkonkurenčně zvítězil zmíněný smeták na vymetání rohů. (Jak se umístily další předměty ze sbírky, čtěte zde)


Z internetových stránek Sbírky odkazů Járy Cimrmana - talíř se zátkou


Z internetových stránek Sbírky odkazů Járy Cimrmana - Smeták k vymetání rohů
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama