Ještě jednou o ženské obřízce

28. ledna 2011 v 15:47 | onni
Když jsem se vrátila z předvánočního lyžování, podívala jsem se na můj blog. Návštěvnost byla rapidně zvýšená díky jistému článku. Od té doby, pořád díky tomuto článku, se ta návštěvnost udržuje. Docela by mě zajímalo proč, vzhledem k tomu, že informací na toto téma je na internetu hodně a vlastně pořád přibývá. Navíc, když se tak na ten článek dívám, vskutku dospívám k názoru, že je až příliš subjektivně zabarvený. Ne, že bych od té doby na povahu tohoto problému změnila názoru, spíše naopak. Spíš mi pár názorů přibylo. A ty bych chtěla doplnit.

Od doby, co jsem četla knihu Waris Dirie, byl i natočený film, o kterém jsem na blogu psala také. Také jsem psala poněkud objektivnější (pokud se o tomto tématu vůbec dá objektivně psát) článek do školy. A právě díky tomu, že jsem kvůli tomu článku sháněla různé informace, dostala jsem se i k dalším pohledům na věc.
Waris Dirie samotnou uvidíte všude jako obrovskou odpůrkyni toho, co se malým dětem dělá. Není se co divit, když si to sama zažila. Většina lidí ji také vidí jako první ženu, která o tom začala veřejně mluvit a proti tomu bojovat ve světovém měřítku. Tak to ale není, bylo totiž několik žen, které se objevili před ní. V knize Mříže v ráji, která popisuje život muslimek v Evropě, se mluví o dvou ženách Fran Hosken a paní Hadis, bývalé etiopské diplomatce. V knize je zmíněno období, kdy se paní Hadis dostala do Evropy s tím, že byla přesvědčená o tom, že to co se stalo jí se děje každé ženě na světě. Jakmile se dozvěděla o opaku, začala s tím něco dělat.
Přečetla jsem si také několik názoru Leily Abbasové, kterou sice většina lidí zná jako moderátorku nechvalně proslulého pořadu Big Brother nebo jako tiskovou mluvčí Ligy etnických menšin v České republice. Faktem ale je, že tato žena je s problémem ženské ořízky v Africe velice spjata, mimo jiné díky své charitativní organizaci, ale také proto, že má mezi Afričany přátelé. A jak sama řekla, jistý její kamarád Masaj často říká, že na jednu stranu to jako problém vidí, ale na druhou stranu by si neobřezanou ženu nemohl vzít, jelikož by měl pocit, že souloží s dítětem.
Během práce nad článkem jsem dělala menší průzkum mezi lidmi, které mám kolem sebe. Bylo opravdu smutné, kolik lidí o těchto praktikách v životě neslyšelo. Ještě smutnější asi byl počet lidí, kteří o tom sice slyšeli, ale měli mylné informace. Všem jsem poslala několik odkazů a všichni měli jednoduše řečeno dost.
Smutné také je, jak už to tak bývá, medializování tohoto tématu. Sami jisté víte, že média dokážou často nadělat více škody než užitku, a tak se ženskou obřízku ukazuje na příklad jako další barbarské činy, jež jsou připisovány muslimské kultuře. Jak ale mnozí zdůrazňují, FGM nemá s vírou či náboženstvím nic společného, provádí se také u Židů i Křesťanů, a samozřejmě nejrůznějších afrických kultů.
Mnozí se takto pozastavují nad tím, jak je možné, že vzniká tolik videí, která provádění rituálu zachycují a přitom nikdo z těch, kteří natáčeli, nijak nezasáhli.
Díky práci na článku jsem si uvědomila jedno - ať už Waris Dirie bojuje v větrnými mlýny nebo ne, dokázala něco, co se předchozím nepovedlo - lidé začali o ženské obřízce mluvit a to hodně. Nově poznané názory mi ale mimo jiné pomohly uvědomit si fakt, že problém obřízky je v podstatě neřešitelný. Dokud se nezmění mentalita lidí, nezmění se nic. Jediné, co se dá změnit (alespoň v této chvíli), je přímo způsob provádění rituálu - a tedy šíření osvěty týkající se hygieny a lékařské péče. V některých místech se totiž začala obřízka provádět ve sterilním prostředí a s anestézií. Další možnosti by bylo přeměnit rituál pouze na rituál symbolický. Ovšem to je také ještě běh na dlouhou trať.

O filmu Květ pouště více ZDE.

Přikládám také scany z knihy Mříže v ráji, krátce popisující působení paní Hadis.

1
2
3
 


Komentáře

1 Jaroslav Temmp Jaroslav Temmp | E-mail | 31. července 2012 v 21:38 | Reagovat

Diky, ze jsi normalni ...

Tady jsem Te nasel:
http://karolinaloskotova.blog.cz/1110/cela-pravda-o-carkovem-kodu-napsal-tomas-marny-doporucuji

Mej se ...
Jarek T.

2 onni onni | Web | 1. srpna 2012 v 15:35 | Reagovat

[1]: nevim jestli jsem normalni, spis nejsem lina premyslet :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama