Nothern Kings

27. ledna 2011 v 12:41 | onni |  Hudba
Onni objevila Ameriku. Ale omlouvá ji fakt, že finský metal se pro ni od doby vydání jistého alba od Nightwish (však víte, to které vyšlo po Once, bez Tarji, která mi sice nikdy moc sympatická nebyla, ale to co přišlo po ní... no myslím, že má neznalost nových alb NW je naprosto pochopitelná) stal španělskou vesnicí. Moje poličky plní CD a vinyly s oldschool r'n'b. No což, prostě stárnu. Taky mi bude za chvíli 25. Moje stárnutí potvrzuje i fakt, že jsem původně chtěla udělat "článek" s výběrem sklabem od skupiny Charon a docela jsem přemýšelela, jestli to raději nehodit do rubriky Nostalgie.
Skupinu Charon jsem totiž slyšela prvně v 17 letech. Byla to skladba Desire You a nebudu přehánět když řeknu, že nějakým způsobem mi během vteřiny naprosto změnila náladu a myšlenkové rozpoložení. Tyto skupiny, ke kterým patří třeba i Entwine, Poisonblack nebo For My Pain, mě provázely douhá léta a dnes nemám ponětí, zda vůbec ještě něco vydávají. Občas si řeknu, že bych se po tom mohla podívat. Ale většinou to neudělám nebo mě jejich nové věci vůbec nezaujmou (pokud daná kapela vůbec ještě existuje).
Kapel, hrajících tzv. finnish rock nebo finnish metal, což je styl, který je velice typický a lehce rozpoznatelný, ovšem dá se říct že pouze pro lidi, kteří prodadli finofilii, je hrozně moc a pořád jich přibývá. Neposlouchám je, ale přehled trochu mám a občas se divím, že se ty kapely vůbec dokážou uživit, vzhledem k tomu, že se v dnešní době hudba hlavně stahuje, a že mám navíc  pocit, že tato hudba je u nás v originálech spíše nesehnatelná (stejně tak jako se u nás třeba před filmem Control prakticky nedala sehnat alba Joy Division). I když, tohle by se dalo říct o dnešním hudebním prmyslu celkově, že.
Mě finofilie chytla nějak ve 14 spolu s objevením alba Razorblade Romance. No vidíte to, 10 let a ta finofilie pořád existuje. Ba dokonce se rozmohla natolik, že občas, kdyz narazím na nějaký blog finofila (nebo spíš finofilky), nevidím moc velký rozdíl mezi tím, co jsem třeba dělala já, když jsem v 11 letech slintala nad Bravičkem a fotkama Backstreet Boys.

A jak je to vlastně s těma Nothern Kings? Sešli se pánove z kapel Nightwish (Marco Hietala), Charon (Juha-Pekka Leppäluoto), Sonata Arctica (Tony Kakko) a Teräsbetoni (Jarkko Ahola) a v roce 2007 založili kapelu s docela vtipným, leč v jistém smyslu výstižným názvem a začali hrát hitovky z 80s jako covery hezky ve stylu finnish metalu. Jak se jim to povedlo, to už může každý posoudit sám, házím sem odkazy na jejich dvě alba.
Pány Hietalu, Leppäulota a Kakka jsem viděla živě. Samozřejmě každého se svou skupinou. Vidět je dohromady by bylo docela zajímavé. Ale vzhledem k tomu, že co se hudebně-kulturních zážítků týče, tak v nejbližší době se chystám na dva balety a tento program mi naprosto vyhovuje, jakékoli metalové live vystoupení si nejspíš nechám ujít. Prostě stárnu. Ale zrovna v tomto případě mi to nijak zvlášť nevadí.

http://hallofmetal.com/fotos/526574__northern%20kings.jpg

btw. taky bych chtěla umět hrát na cello s gelovkama 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama