Článek o majetkovém vyrovnání s církví

1. června 2011 v 13:48 | Článek o majet |  Zajímavosti
Majetkové vyrovnání s cirkvi je věčné téma. Kdybych se měla rozčilovt nad každým blbým názorem, který jako hlavní argumentaci používa jakousi inkvizici z roku jedna dvě, nejsíš bych přišla o nervy. Přesto, občas se objeví i nějaké to světýlko. A to světýlko mě dneska dokonce tak potěšilo, že si dovolím jej na svém blogu celé citovat. Článek tedy není můj, ale převzady z blogu iDnes, autorem je Kateřina Dubnová a naleznete jej ZDE - http://dubnova.blog.idnes.cz/c/194099/Majetkove-vyrovnani-s-cirkvi-je-zcela-legitimni.html. Nepovím k němu nic, jen že s ním naprosto souhlasím.

Majetkové vyrovnání s církví je zcela legitimní

No vida, co se tu taky smí publikovat, aniž by to někdo označil za potlačování práv náboženských hnutí a organizací. Pro mě za mě, já tím prstem klidně ukážu znova. S plným a velice škodolibým vědomím toho, že jinde než na iDnesu by se takový text objevit opravdu nemohl.

Jeden ze zdejších průměrně populárních demagogů nás tu opět oblažuje svými úvahami, nutno říci naprosto mimo mísu, tentokrát se zaměřil na římskokatolickou církev a její majetkové vyrovnání se státem. Z článku čiší povrchnost, neznalost až zoufalá, odpor k církvi, strach... a hlavně závist. Závist, že ona pisálkovi nemilá církev něco má a zřejmě se nehodlá dělit, resp. nehodlá akceptovat autorova doporučení či pochybné rady.
Jak jsem uvedla, v článku je spousta lží. Autor třeba odkazuje na jakousi inkvizici církevního charakteru, díky které dle něj údajně měla církev nabývat nějakého svého majetku. Možná by měl autor zvážit svůj pobyt na sluníčku a nekoukat se na seriály španělské provenience. Bylo to totiž především ve španělsky mluvících zemích, kde dosáhla inkvizice nějakých větších rozměrů, a proto také majetky, které případně tímto způsobem získala mají nějakou hodnotu, o které se dá vůbec hovořit. Kéž by tomu tak bylo v zemích českých a moravských, kde se inkvizice zaměřila od začátku na osoby nepříliš majetné - tedy žádné zisky honosných paláců, polí a luk, jak tu kdosi básní!
Autorovi vadí už dokonce i liturgická roucha, prsteny a jiné předměty používané při bohoslužbách, které mívají pro věřící určitě i nějakou symbolickou hodnotu, o které se tento nekřtěnec záměrně raději nezmiňuje a raději jde čistě po té materiální hodnotě. Ano, nepopírám, že ručně vyšívaný biskupův plášť má jinou cenu než seprané a pomačkané tričko. Mám snad důvod tento plášť kvůli jeho ceně dotyčnému knězi závidět, jako bych asi měla někomu závidět oblek šitý na míru? Nemám a nenechám se k tomu donutit, podobně jako nenechám nikoho, aby pokrytecky tvrdil, že "proti věřícím nic nemá" a zároveň na jejich církev takto sprostě a podle útočil. Byť sama nejsem věřící v pravém slova smyslu (křtěná ovšem ano a vím, že za minulého režimu to byl docela problém).
Dále nám autor píše, že se "o církevní majetky staral stát". Ano, s tím se nedá nesouhlasit, staral. Z kostelů dělal stáje pro koně, sklady pro knihovny (viz Červený kostel v Olomouci, kde jsou knížky dodnes), případně je pronajal soukromým subjektům, které jim nevěnovaly patřičnou péči, tudíž jsou podobně jako sídlo naší katedry v naprosto dezolátním stavu. Naprosto netuším, co je na tom k jásání. Možná by se autor měl za odměnu za takovýto článek nechat vyvézt k nejbližšímu takto zdemolovanému kostelu, soudím, že to k němu nemá daleko, protože jsou na každém rohu.
Ne, nehodlám tu říkat, že tu římskokatolická církev nabyla svého majetku vždy zcela podle Písma svatého. Vím o době násilné rekatolizace, kdy byl církvi a šlechtě příslušného vyznání státem (tedy korunou) přidělován majetek těch, kteří odešli do exilu z důvodu víry jiné. Ale nevidím důvod, proč se v tom pitvat, natož právě teď a právě tím nevhodným způsobem, jako to učinil autor. Že prý města nemohou svobodně nakládat se "svým" majetkem, který konfiskovala církvím? Nu ano, nemohou. A díky tomu taky nejspíš máme některé kulturní památky, které by jinak města nepochybně rozprodala těm, kteří by nabídli patřičnou sumu. Stačí se podívat na to, jakým způsobem jsou rozprodávány české pozemky například Holanďanům nebo Rusům (byť nejde o majetek státu, ale soukromých osob), jak chátrají lázně... Ono se asi z vlastního gauče těžko přemýšlí o tom, kolik procent původně českého území nám už nepatří, že? Nebo o tom, kolik turistů navštíví tu kterou památku, zvlášť pokud jde o věřící a památka má sakrální ráz...
Nelíbí se mi, že někteří z nás mají potřebu dávat na odiv své češství a přitom k němu přiřazovat jako atribut takové ignorantství, jako tu bylo předvedeno a jaké by mnozí z nás rádi nazvali ateismem, ač o ten nejde ani v nejmenším. Máme tedy po Evropě být známi jako ti, co se nestarají ani o zbytky své majoritní církve, ze které chtě-nechtě vyšli? Je zajímavé, že pokud jde o aktuální křesťansko-islámský dialog, jsme najednou horlivými křesťany, ač v běžném životě víme o křesťanství asi stejně málo jako o islámu a ještě jsme ochotni o křesťanské a katolické církvi smýšlet takto. Jsme jedni z mála, kteří nevěří v nic konkrétního, a ještě jsme na to hrdí.
Z mého úhlu pohledu by bylo nejlepší, kdyby se ti, kteří se takto vyjadřují nehlásíli o žádnou finanční a jinou podporu u těch, kteří z této církve vzešli. Nechť si najdou církev a společnost takovou, která jim vyhovuje, a zažádají o dávky a důchod třeba u České obce muslimské, buddhistů, židovských obcí a spolků apod. Římskokatolická církev dělá pro chudé a nemohoucí dost (viz třeba rozvíjející se síť hospiců, charity, táborů pro děti, škol a dalších aktivit), ale nemusí se vnucovat těm, kteří její pomocí pohrdají a ještě na ni sprostě útočí a vylhávají si na ní vlastní nudou zmučené ego.
Odkaz na článek, na který reaguju, uvádět nebudu, najdete ho pravděpodobně v nějakém zdejším karmovém či adminském výběru... protože jsme, kde jsme, totiž na iDnesu. A máme zde svobodu slova za každou cenu, že? Nicméně stále věřím, že můj příští článek bude moci opět být laděný pozitivně. I přes všechny snahy zdejšího serveru i nepřejícných lidí se totiž mám pořád hezky.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama