Kam až sahá lidská fantazie... a nebo lidská blbost?

17. října 2011 v 8:43 | onni |  Každodennost
Vždycky, když se dívám na oblohu, říkám si, jestli je tam někdo, kdo se dívá na mě. Vždycky když namířím teleskop směrem k Jupiteru, přemýšlím o vědecké teorii, že na Europě může být život. Vždycky, když se pomocí teleskopu podívám na mléčnou dráhu, vidím ten nespočet hvězd, kolem kterých můžou kroužit planety se životem.
Ano, věřím v to, že tam někde ten život je. Už jen proto, že je to statisticky možné. Připouštím také fakt, že existuje druh mimozemšťanů, jejichž těla nejsou postavena na bázi uhlíku, ale spíše jsou druhem létající energie. Občas k nám zavítají, nevím, zda přátelsky či nikoli. Asi jak kdo z nich. Vzhledem k tomu ale, že tato možnost prostě existuje, stejně tak, jako když věda nemůže dokázat existenci Boha, ale nemůže ji ani vyvrátit, lidé si dokážou připustit snad cokoli. Kór v dnešní době.
Konspirační teorie existovaly odjakživa. Vždycky byla nějaká vláda, nějaký systém, nějaké oficiální informace a informace, které byli jakousi zvláštní pravdou, která dřív nebo později vyšla najevo. Je jedno, jestli to byl starověký Egypt, kde ti mocní ovládali slabší pomocí větších znalostí, nebo to byla církev, nebo, ne tak dávno, komunistická vláda, kdy lidé prostě byli naučeni číst mezi řádky. Faktem ale je, že nejhůř na tom byli vždy ti, kteří byli nejméně vzdělaní. Pověrčiví lidé, kteří byli schopní na sebe plivat aby zamezili uřknutí, nedůvěřiví vůči všemu, co mohla věda jednoduše vysvětlit a tím by nejen usnadnila život, ale také by těch životů nemálo zachránila. Předsudky a nevzdělanost napáchaly vždy nejvíc škody. Myslím, že v dnešní době je nejlepším příkladem ženská obřízka, od které se upouští díky vzdělávání a vysvětlování lidem bez základní znalosti anatomie, že obřezaná žena není o nic méně plodná, ba dokonce že není nijak nečistá. V dnešní době už prostě ke vzdělání má přístup skoro každý a mnoho věcí, které se na první pohled zdají nebezpečné, se dá logicky vysvětlit. Cíleně píši logicky a ne vědecky. Logika totiž s vědou, pod kterou si člověk představí matematicko-fyzikální výzkumy, nemusí mít nic společného. Logika je jeden ze základních pilířů filozofického a lingvistického směru a v laickém slova smyslu v podstatě znamená zdravý rozum. Není to nic jiného, než schopnost přemýšlení a dávání si souvislosti dohromady.
Proč tedy v dnešní době, kdy je logické a vědecké uvažování přístupné skoro všem, mají lidé tendence se k logice obracet zády? Proč se jim nechce přemýšlet mozkem? Ano, jak jsem řekla, vždycky existovala nějaká ta propagandistická "pravda", které kdekdo naletěl, ale naši rodiče taky nevěřili všemu, co jim komunisté nakecali, přesto to mělo své meze. Proč se lidé tak urputně snaží udělat z logického uvažování robotický způsob myšlení? Proč dneska všichni věří každé konspirační teorii, kterou si kdekdo vycucal z prstu, navíc ji podložil jakýmisi pochybnými výzkumy, které lze vytvořit jen tak. V dnešní době si totiž každý může udělat třeba internetové stránky s články, kde uvádí různé statistiky, nebo jich udělat několik, takže má rovnou "důvěryhodné" odkazy a vydávat vše za pravdu. A lidí mají v dnešní době tendenci věřit všemu, jen ne tomu oficiálnímu, a tak mi přijde, že nejsou vlastně o nic hloupější a naivní, než tzv. "ovčané". A tak pak vznikají teorie o škodlivém očkování od někoho, kdo nemá ponětí o imunologii, o chemtrails od někoho, kdo nemá vůbec žádné ponětí o aerodynamice, teorie o třech šestkách na EAN kódu od někoho, kdo neví nic o systému čísel a nejspíš asi ani nikdy neviděl morseovku (tady to vidím dokonce i já, jaký je rozdíl mezi dvěmi dlouhými čárkami a dvěmi kratšími čárkami a MEZEROU), teorie o tom, jak na Plejádach žijí zlí mimozemšťané od někoho, kdo nikdy neslyšel o astrobiologii. Takhle by se dalo pokračovat. Konečným argumentem zastánců těchto teorii jsou pak jakési vlastní zkušenosti - že to prostě funguje. Ale síla lidské mysli nemá hranice. Je skvělé, jak se člověk může uzdravit jen díky tomu, že věří v sílu nějakého léku. Ale to ještě neznamená, že ten lék vážně byl lékem.
Všechno je o psychice, když budu něčemu silně věřit, stane se to. Stejně jako když budu věřit, že mi Bůh pomůže, prostě mi pomůže. Jistě, může to být důkaz o tom, že ten Bůh opravdu existuje, ale také nemusí. Může to být důkaz o tom, že člověk sám o sobě ve své podstatě má neomezené možnosti.

Proto by ale měl v první řade používat svůj vlastní mozek. Nikdo nejspíš nepochybuje o tom, že tady něco smrdí. Že ne vše je takové, jak se zdá. Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Příkladem může být pád newyorských dvojčat, kdy si už asi v dnešní době nikdo nedělá iluze. A i já občas cítím, či dokonce vidím něco, co není hmotné. Ale vytváření konspiračních teorii, které se dají pomocí logiky a zdravého rozumu, ba dokonce intuice, lehce vyvrátit, akorát lidí ještě víc mate. Osobně se snažím logiku i schopnost vnímat nehmotný svět kombinovat, nacházet zlatou střední cestu - kdo totiž tvrdí, že víra i věda vedle sebe nemohou existovat? Navíc, věda dle mého může dokázat kdeco, jen k tomu prostě ještě nejsou prostředky. Možná to ale souvisí s tím, že věřit kdečemu je mnohem jednodušši, než přemýšlet. Lidí jsou liní používat vlastní mozek, tudiž pak alibisticky tvrdí, že oni tu PRAVDU prostě VÍ. Ano, taky některé věci prostě VÍM, ale nevyhlašuju je veřejně za jedinou PRAVDU. Ale, nepřijde vám, že víra v konspirační teorie člověku život spíš ztěžuje, než aby ho měla něčím naplňovat?
 


Komentáře

1 Huntmaster Huntmaster | 17. října 2011 v 10:00 | Reagovat

Souhlas, zrovna včera mně podobné jednání zvedlo tep. A co mají teprve dělat lidi, kteří se celý život zabývají studiem rakoviny a pak nějaký frajer na blogu napíše návod, jak se "zaručeně" zbavit rakoviny. A dodá že doktoři jsou špatní a léčba citronem je asi 200krát účinnější než chemoterapie a podobné hovadiny. Přijde mi to jako velká neúcta k práci druhých. Ale asi to má být nějaký nový způsob "bouření" se proti pravidlům. Dál to rozebírat nebudu, blbec je prostě ten, kdo podobné články bez kapky znalostí píše, a blbější je ten, kdo se jimi řídí.
Ještě bych se rád zeptal, s jakým teleskopem pozoruje Onni Jupiter? :-)

2 onni onni | Web | 17. října 2011 v 11:44 | Reagovat

[1]: Mi se dycky vybavi soucasna tendence domacich porodu. Jo, ony ty porodnice taky nejsou buhvico, ale proste zenska je presvedcena o tom ze lekar chce ji i jejimu decku ublizit, bo je fujky doktor a kdovi co. Nebo ja nevim. I kdyby proste uz kvulit te moznosti cisarskeho rezu, porod sice neni nemoc, ale da se u nej normalne umrit. X let lidstvo bojuje za to, aby zakladni i dulezitejsi lekarska pece byla dostupna vsem a ted najednou jim to neni dost dobre?
Proste mi prijde az komicke, kdyz zastanci i tvurci konspiracnich teorii hlasaji neco o blbosti "ovcanu", kteri ty teorie zpochybnuji, ale pritom mi prijde, ze ani oni svuj mozek neumi spravne pouzivat...

Jinak mam tohle :) - TSC/SKY NWT 153/1200mm 6” DOBSON

3 Huntmaster Huntmaster | 17. října 2011 v 12:35 | Reagovat

[2]: Tak ono lze i ze statistických údajů porodů vybrat vždycky to negativní. A dá se tím snadno postrašit těhotné ženy. Spousta lidí dneska žije s tím, že doktoři jsou neomylní, ale i na banálním zákroku jako je "trhání mandlí" můžou člověka vyvézd nohama napřed.

4 onni onni | Web | 18. října 2011 v 8:32 | Reagovat

[3]: na druhou stranu je taky fakt, ze misto toho aby nekdo premyslel, proc vlastne je narust zastancu domacich porodu a snazil se udelat vse proto, aby i v tech nemocnich to vypadalo jinak, aby se nedelalo zbytecne zakroky, aby se nezneuzivalo toho, ze zena neni schopna protestovat, aby se nerodilo na "koze" v neprirozne poloze, tak se dela co? Proste se domaci porody zakaze a rusi se male porodnice.. njn, to je taky system jak das..
Presto maji dneska lidi tendence se vracet zpet a to ve vsem, zapominaji na x let boje osvicencu za vzdelani, pristupne vsem, ba dokonce se uz objevuji i lide, kteri budou tvrdit ze skola je vlatsne na nic, ze ji ani mit nemusime (no a pak vznikaji takove teorie, jelikoz jim chybi to zakladni vzdelani ve fyzice, chemii, biologii atd)

5 Huntmaster Huntmaster | 18. října 2011 v 13:28 | Reagovat

[4]: Mně zase někdy přijde, že lidi prostě hledají pořád nějaké problémy. Jak ve světě nezuří světová válka, tak se prostě hledá jinde, úplně fanaticky a bez důvodu. Kdyby se radši hledalo v jiné oblasti, nikdo se neptá, proč před 20 lety vydržela pračka prát 10let a dneska v průměru tak 3 (I když si za to můžeme vlastně sami). Znám lidi, kteří tvrdí, že žádný technický pokrok není, pračka prala stejně před 20 lety, jako dnes a ještě vydržela déle. Dnes máme sice internet, takže informace máme na dosah ruky, ale lidi stejně chytřejší nejsou. Ostatně hláška „Internet už není!“ zvolal. Zbyl jen Google, porno a klepy", použitá v jedné úvaze na Pc Tuningu, není zas tak mimo.
A úroveň vzdělání, to je taky velké téma. Velmi jsem se divil, když jsem řešil při vstupním testu na univerzitě technického rázu trojčlenku....

6 onni onni | Web | 18. října 2011 v 14:20 | Reagovat

[5]: tak tam jde o to, ze kdysi takova pracka a lednicka patrila mezi vymozenosti, ktere si kazdy nemohl dovolit. Dneska je ma doma kazdy a je to proste spotrebni zbozi. V tomto smeru se tedy o technicky pokrok jedna - technologie se totiz stava pristupna naproste vetsine lidi. A ze tak dlouho nevyrdzi je vlastne ucel - stejne jako se kdysi stavely baraky ktere vydrzely 100 let, dneska jde hlavne o to aby stavebni firmy mely z ceho zit a jakmile ti postavi barak co tech 100 let vydrzi, nebudou mit dalsich sto let skoro zadnou praci. To, ze to vetsine lidi neprijde divne je uz vec druha...
A s tim internetem mas samozrejme pravdu. Vzhedem k tomu, ze se da na netu najit vsechno, lidska schopnost premyslet zakrnela a jednou nejspis zmizi uplne :)

7 Elysia Elysia | 18. října 2011 v 22:48 | Reagovat

to s tema domacima porodama je asi hlavne v ramci toho jak je ted in zit co nejvic v souladu s prirodou. vetsina tech zenskejch si mysli, ze rodit v nemocnici neni prirozene, ze se odjakziva prece rodily deti doma, jenze kdyby se ty s prominutim nany podivaly do historie, zjistili by, ze tenkrat taky byla mnohem vetsi umrtnost nejen novorozencu, ale i matek. a kazda si muze myslet nebo mit i potvrzeny, ze je vsechno v poradku a ze si ten porod doma muze dovolit, ale nikdo a nic ji nezaruci, ze se na posledni chvili neco nezvrtne..a to bych byla asi sakra rada, kdyby v takove chvili byl u me zkusenej doktor co by okamzite dokazal zasahnout a nemusela bych cekat dlouhe cenne minuty nez prijede zachranka. a co se porodnic tyce ano nejsou nektery treba nic moc, ale ta zenska ma 9 mesicu na to aby se rozhodla, kde chce rodit, urcite ma znamy, co ji nektery pracoviste doporuci nebo si to mue najit i na tom vsevedoucim internetu, ale obecne jsme na tom hodne dobre a co se neonatalni i materske umrtnosti tyce jsme na tom lip nez spousta i vyspelejsich statu a ta porodnicka pece je u nas opravdu spickova..jenze to jsou zase statistiky, na ktery nikdo moc neda, ale staci aby se nekde neco nepovedlo, noviny se toho chytly pekne to rozmazly a na to lidi slysi, to je zajima...vzhledem k tomu, ze jsem rovna ted na praxi na gynekologicko porodnickym oddeleni, tak je to pro me takovy aktualni tema, tak se omlouvam ze se o tom tak rozepisuju, protoze k clanku asi jinak nemam o dodat, mas totiz naprostou pravdu, ono je jednodussi uverit konspirackam nez myslet...navic se na to da svist spousta veci a proc hledat chybu treba v sobe, kdyz to muzu svist na mimozemstany ..no to je mozna blbej priklad, protoze taky verim, ze nejsme ve vesmiru sami:)

8 onni onni | 19. října 2011 v 7:47 | Reagovat

[7]: jj, neco se tady po**re, tak za to muze UFO :D
Jinak souhlasim s tebou ohledne tech porodu (hlavne jak se to ted rozmazava v mediich), ackoli mam nekolik poznamek -
u nas si treba vybrat porodnici nemuzes, u nas je proste siroko daleko jenom jedna. Dalsi je az v Ostrave, coz je hodina cesty a kdyby se neco nedejboze zvrtlo, tak to clovek proste nestihne. Porodnice u nas byly kdysi dve, ta jedna mela dobre jmeno, ale byla mensi tak ji pred nekolika lety zrusili. A tak zustala jedna jedina, kde to pry byla vzdycky dost katastrofa. Ackoli jsem se nedavno divala, ze ma certifikaci Unicefu "baby friendly hospital". A taky prece nemuzes vedet, ktery porodnik bude zrovna pracovat. Takze s tim vyberem porodnice to plati tak ve vetsich mestech, treba v Brne nebo Praze je tech porodnic hned nekolik ze. Nikdo ti taky nezaruci, ze treba u poporodni pece nechytnes zrovna nejakou pitomou sestricku, ktera te bude akorat stresovat, ze jsi spatna matka kdyz neumis kojit.
Dalsi vec jsou ty statistiky - existuje hodne clanku, ktere vyvraceji tu pozitivni infomraci o umrtnosti novorozencu v CR a to hlavne proto, ze u nas je, oproti jinym statum, jinak stanovena doba, kdy se u samovolneho potratu jedna jeste o plod nebo uz o dite. Z toho ty matky vychazeji.
Ja se domacich porodu nezastavam, v zivote by me nenapadlo rodit doma, nejsem magor. Ale od doby co se o to zajimam docela chapu, proc je to takovy problem.
Tak ci tak to ale nic nemeni na tom, ze u porodu lide umiraji dodnes, a to i pres to, ze je tehotenstvi naprosto v poradku, takze je pravda, ze to hodne souvisi s tim tahnutim k prirodnimu zpusobu zivota, jako treba ze kdyz se matka z jakehokoli duvodu rozhodne krmit dite umelou vyzivou, ostani ji za to hned pranyruji. Vtipna mi prijde i cela ta Laktacni liga..
A rozhodne by me zajimaly tvoje zkusenosti z gynekologickeho oddeleni :)

9 Elysia Elysia | 19. října 2011 v 15:10 | Reagovat

[8]: to ruseni je blbe, je fakt, ze je ted snaha vsechno centralizovat,ale treba u nas ve Sternberku je  este porad mozna diky tomu ze mela vzdycky hodne dobry jmeno a ackoli nekteri tvrdi, ze ta uroven upada, co je nemocnice pod agelem, tak z toho co jsem zatim videla ten dojem urcite nemam, spis naopak. nemuzu moc srovnavat, videla jsem jinak jen hradeckou, ale kdybych si mela vybirat mezi tema dvouma zustala bych u nas, uz jen kvuli pristupu personalu. prave vec ktera me tam prekvapila je, ze by mi tam nevadil ani jeden doktor, protoze jinak se skoro vsude vzdycky i pres jinak dobrej kolektiv najde nakej ten vyvrhel..do tech statistik az tak nevidim (ale urcite se na to este teda podivam), ale i kdyby ty cisla treba nebyly az tak nizke, porad je ta uroven hodne dobra, coz je videt treba uz jen na tom, ze dokazeme udrzet pri zivote dite porozeny ve 23 tydnu (samozrejme je otazka nakolik je to vyhoda, ale to je zas na jinou diskuzi).k tomu kojeni..zalezi na tom, co je ten duvod,ze kojit nechce/nemuze, protoze zadna umela vyziva to matersky mliko proste nenahradi a zase je statisticky dokazano ze kojeny deti jsou zdravejsi, odolnejsi atd, ale ze je to prospesny i pro samotnou matku uz hned po tom porodu, pac ji to stimuluje vyplavovani hormonu, ktery urychlujou regeneraci delohy...samozrejme vsechno ma svy vyhody i nevyhody, ani tohle neni 100% jednoznacne nejlepsi..sama se bojim ze tomu moc nedam a budu muset spechat do prace, takze materska bude asi taky kratsi nez bych si prala, a hodne lidi to taky odsoudi jako ze davam prednost kariere pred ditetem, ale holt nekdy neni na vyber, to je fakt..ale kdybych nebyla ovlivnovana zadnyma jinyma vecma a mohla bych, kojila bych co nejdyl

10 onni onni | Web | 19. října 2011 v 17:07 | Reagovat

[9]: no to je prave to, vsichni tvrdi jak je kojeni super a jak je to to nejlepsi pro dite.. ale nikdo uz treba nemysli na ty komplikace ktere kojeni sebou nese, od nejruznejsich zanetu, deprese, zdravotnich problemu az po laktacni psychozu. A nektera zenska proste kojeni neovlivni no. Ja byla kojena treba jenom tri mesice, pak uz mamka mleko nemela a ani u mych sourozencu to nebylo o nic lepsi (a jsem vseobecne zdrava mimochodem). A faktem je, ze mamka dycky vyklada, ze jsem po tech 3 mesicich konecne dostala poradne najist (z umele vyzivy) a prestala tak rvat :D a tohle uz nikdo nevidi, vsichni jenom vidi (coz ma asi zase spojeni s tim super navratem k prirode), ze jenom kojit a kojit a nic jineho neexistuje a kdyz nahodou nekdo nekoji, z ruznych duvodu, hned je z te zeny nezodpovedna matka karieristka..
S tema nemocnicema je to jako vsude. Mi to trochu pripomina urady. Muzes narazit na super pracovnika, ktery ti bude chtit pomoct zaridit vselijake veci (treba muj bratranec dela u duchodu a on ti vsechno paradne vypocita, aby to bylo pro tebe co nejlepsi, je vseobecne znamy jako super urednik a vsichni chtej za nim), ale vetsinou na uradech narazis na kretena, kdy si pripadas, ze ho vlastne otravujes tim, ze chces i blbe razitko..

11 Márty Márty | Web | 20. října 2011 v 7:15 | Reagovat

Rozumný názor Tvůj, děkuji za článek.
K tématu - http://www.kralovstvinebeske.cz/news/rozbor-konspiracnich-terorii1/

12 Elysia Elysia | 21. října 2011 v 18:09 | Reagovat

[10]: jo zanety jsou caste, ale to riziko je uz jen kvuli tomu, ze tam to mliko mas, takze i kdyz nekojis tak ho musis odstrikavat, coz uz je v podstate jedno.. da se samozrejme produkce mlika sice hormonalne zastavit, ale k tomu musi byt podle me jasna indikace a nevim jestli to de jne na zadost. co se tech depresi a psychoz tyce, neni to spojeny s tim ze kojis. tech nazvu je spousta, pouzivaji se vyrazy jako poporodni deprese nebo laktacni psychoza ale to je trochu zavadejici. v anglictine to treba souhrnne nazyvaji puerperal psychosis(a pak se rozdelujou na depresivni, manicke atd.) coz znamena psychozy v sestinedeli, coz je mnohem presnejsi, protoze se to vaze na tu dobu sestinedeli a ne na kojeni. na vzniku maji sice podil hormonalni zmeny, ale jde hlave o ten prudkej vykyv po porodu a druhej faktor je stres s tim spojenej. a jak jsem uz psala, to kojeni ma vyhody i pro matku, treba snizeni krvaceni po porodu a snizuje riziko karcinomu prsu...samozrejme se to musi individualne posuzovat, nekdy rizika nebo potize prevazi ten prospech a jednoznacne odsuzovani nekojicich je samozrejme spatne..mama taky byla rada, kdyz mohla brachu previst na neco jinyho(tenkrat tech kvalitnich nahrad bylo pomalu), protoze on to mliko treba vubec nechtel(vlastne ho nesnasi dosnes) a kdyz ho mohla prestat kojit tak se poprve poradne vyspala protoze jinak pry porad rval protoze byl porad tak trochu hladovej jak to mliko nechtel..jak rikam, je to individualni, spis se priklanim k tomu kojit, ale samozrejme kdyz to nejde tak se neda nic delat:)

13 Luz Luz | 21. října 2011 v 22:02 | Reagovat

[12]: Taky jsem nekde cetla, ze pry kojeni napomaha pro navrat k normalni vaze (rychlejsi spalovani kalorii?)

14 onni onni | Web | 23. října 2011 v 16:30 | Reagovat

[12]: no mi neslo o to, ze treba se rozhodnes prestat kojit, tak zadne problemy mit nebudes, jde o problemy, kterym se kvuli tomu kojeni proste nevyhnes, tak ci tak. Takze bys ty problemy stejne musela preckat dokud by to mleko nezmizelo... spis mi jde o to, jak vsichni prave rikaj, joo, tehotenstvi je nejkrasnejsi obdobi zivota zeny a to kojeni, jaka je to krasa.. a pak odusuzuji ty, pro ktere to zadna prochazka ruzovym sadem neni.. ja mam treba nejvetsi hruzu z toho, ze budu muset prestat brat leky, ktere ted beru, taky mam hruzu z toho ze se po porodu nevyspim.. protoze nedostatek spanku mi muj stav vzdycky silene zhorsoval.. ale sranda jak sme se od konspiracnich teorii dostali az k tomuhle :D

[13]: jj, taky jsem to slysela, u jedne sestrenice dokonce videla, ackoli ona byla vzdycky kost a kuze, delavala modelku, byla hubena od prirody, takze byla otazka casu kdy se ji proste vrati predporodni vaha :)

15 elysia elysia | 26. října 2011 v 20:21 | Reagovat

[14]: jo ti co rikaj, ze je to nejkrasnejsi obdobi tak uz na to vzpominaji s odstupem let, ty co to zrovna zazivaji by okamzite menili s kymkoli za cokoli:D ale tak musime se uklidnovat tim, ze snad mame super chlapy, co nas v tom snad uplne nenechaji se placat:)

16 onni onni | Web | 26. října 2011 v 20:36 | Reagovat

[15]: jj, tim se musime uklidnovat, at uz otcem nasich potomku bude kdokoli :D
no me spis zarazi komentare jako - no, to starsi generace nemela pracku a musela vyvarovat pleny a zvladala i nekolik prcku najednou a my si tak stezujem! nj, jenomze ona taky ta generace nemela moc na vyber, protoze rodit deti a starat se o ne byla v podstate jejich jedina prace - ze by zenska mela konicky? krome kopani zahonu? Coze?
No, jsem rada ze ziju v dobe v jake ziju, i kdyz si vic stezujem :D

17 Slečna S. Slečna S. | 28. října 2011 v 3:16 | Reagovat

Kdysi kdesi jsem četla větu "Člověk, který nevěří v Boha, je hotov uvěřit čemukoliv."
Coby bezvěrec ražení 'nevěřím ničemu, raději ani Nietzschemu' pochopitelně vím, že to neplatí absolutně, ale mám čím dál větší dojem, že nemalá část lidí nějakou tu potřebu jakési spirituality, víry, duchovního života (jedno, jak se to nazve) má a v naší sekulární současnosti ji ukájí těmi nejnemožnějšími způsoby. Ať už je to bezhlavé nadšení pro sebeblbější konspirační teorie, píčoviny typu mluvení s anděly a vílami či wiccu, odhodíme mozek a hurá do toho, uvěříme všemu, jen když z nás nějaká autorita sejmě břímě nutnosti kriticky uvažovat a vysvětlí nám, jak to vlastně na tom kulatém světě chodí (a samozřejmě, MY jsme ti vědoucí a zbytek je slepý).

18 onni onni | Web | 28. října 2011 v 9:10 | Reagovat

[17]: Ja sice v Bohas verim.. no, v Boha, ta krestanska predstava Boha je mi asi nejblizsi proto, ze jsem v tom vychovana a hlavne po vetsim zamysleni a nebrani vseho doslova je mi novozakonni Buh celkem sympaticky a v podstate se nelisi nicim od jakesi podstaty Vesmiru, o ktere vsichni "andilkovstvi" a "slunickovi" v dnesni dobe mluvi.. ale porad je v tom jakesi pochybovani, co kdyz je to vsechno vlastne uplne jinak? Clovek si musi umet pripustit, ze jeho vira neni pravdiva, nebo ze je pravdiva jen jeji cast. A nebo i moznost ze ta vyssi sila vazne zadna neni a ze je vse jenom v nasich rukou (a nakonec, ono se tyhle dve veci vlastne ani nemusi vylucovat). Takze s tebou souhlasim vlastne ve vsem co jsi napsala :)

19 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 28. října 2011 v 18:48 | Reagovat

S tou vírou naprosto souhlasím, i s celým článkem. :)

Občas si říkám, jestli když už je ta fantazie tak neomezená, jestli nemá ve vesmíru svojí moc. že to, co si myslíme skutečně může někde existovat, takže když neberu v potaz to, že vesmír je velký jak nevímco(patrně jak vesmír :D), ti mimozemšťané tam jsou už jen pro to, že mi tomu věříme.
Kdysi jsem četla nějakou teorii o tom, že vesmír je stvořen z myšlenky (čí).

Jako křesťanku se mě snažili vychovat, hlavně babička, postupem času jsem si udělala vlastní názor o tom všem a závěrem je, že v něco věřím, protože pochybuju, že tohle všechno vzešlo z ničeho, ale že bych se urputně držela Stvoření světa to fakt ne. :) To bychom totiž museli být potomky incestu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama