Fenomén maminkovských webů

11. listopadu 2011 v 8:48 | onni |  Každodennost
Začalo to před pár lety, když jsem si na Facebooku přidala do přátel jednu starou známou, které se předčasem narodilo dítě. Samozřejmě jsem ji to přála, ačkoli jsem nedokázala pochopit, jak je možné, že holka, která je mladší než já a která ještě nedávno se mnou pařila na akcích a chodila na metalové koncerty, teď vysedává u Facebooku, háže tam jednu fotku za druhou (děcko v takové poloze, děcko v jiné, "koláž" v růžové barvě, v oranžové, děcko na nočníku, děcko vedle nočníku...), kterou ji opěvuje zástup dalších maminek, která jedna vedle druhé mají uplně stejnou profilovku (tedy svoji hlavu a hlavu dítěte), ba dokonce háčkuje! Říkám si, proč v dnešní době, kdy se dá i v blbém Tescu nakoupil krásné oblečení pro miminka, musí žena na mateřské plést?
Upřímně, nepochopila jsem to dodnes, zato jsem po čase objevila dnešní fenomén - jakousi mateřskou demenci. Začalo se objevovat nespočet webů pro maminky, těhotné ženy i pro ty, kterým se otěhotnění nedaří. Což by samo o sobě nebylo tak hrozné, je dobré, když člověk může na internetu najít nějakou radu, když zrovna nemá po ruce babičku co vychovala deset dětí. Časem jsem si ale všimla jistých zvrhlosti. A nebyla jsem jediná. Jednou jsem narazila na tento článek http://ona.idnes.cz/mimisek-tehulka-manza-aneb-maji-tehotne-misto-mozku-chrastitka-pvt-/deti.aspx?c=A100726_172001_deti_lf. To, o čem se autorka zmíňuje ještě není tak hrozně, myslím, že to podala dost slabým způsobem. Ale v té době jsem byla obeznámená akorát se slovem "těhulka", které mi samo o sobě přišlo divné. Díky článku jsem poznala i další dost zajímavou terminologii. Vždycky mi taky přišlo divné, když mají na poporodních oddělních tendence pacientky zásadně oslovovat "maminko", jakoby s narozením dítěte ztratili své vlastní jméno nebo co. Tohle bylo ale ještě nic. V podstatě jsem to nechávala plavat. O známe na Facebooku jsem si myslela svoje, občas jsem ji nějakou tu fotku i pochválila (když se mi zdála opravdu roztomilá), ačkoli v té záplavě rozplývajících se maminek, se můj komentář většinou ztratil. Taky jsem si dál myslela svoje o lidech, kteří na FB dávali fotky čerstvě z porodu, kdy člověk viděl i věci, které v životě nejspíš vidět nechtěl, a vůbec jim to nepřišlo divné. Maminkovské weby, jsem nikdy dopodrobna nestudovala, jelikož jsem to ani nepotřebovala. Pak jsem ale přečeta tento článek http://modnipeklo.cz/2011/10/mimibizar/.
V článku se autorka ani tak nezaměřuje na mateřkou demenci, jako na celkový nevkus českých obyvatel. Taky ale poukazuje na něco, nad čím je třeba se zamyslet - uživatelky naprosto bez přemýšlení házejí fotky nahých dětí na internet. Mimibazar je stránka, která funguje především jako eshop. Tedy, měla by. Víc se totiž zaměřuje na diskuze, poradny, recepty a ukazování fotek. Když si to člověk začne pročítat, dojde k závěru, že něco je vážně špatně. A to u spousty věcí.
To, že má člověk u miminka tendence šišlat je přirozené. Vidíme něco maličkého, roztomilého (samozřejmě jak kdy, ne všechny děti jsou krásné a roztomilé) a tudiž měkčíme i naší mluvu. Nejspíš to také souvisí s tím, že naše mluva se tím dost zjednoduší a dítě reaguje na začátku hlavně na jednoduché, ale výrazné zvuky. Naše mluva se stane zvučnější a melodičtější, což je pro dítě více atraktivní. Řekněte mi ale někdo, PROČ takovýmto způsobem ty maminky i píšou? Baví se přeci mezi sebou, nebaví se s dítětem. Diskutují tam povětšinou dospělé ženy, předpokládám, že některé z nich jsou i vzdělané. Proto tomu říkám mateřská demence, protožě tohle vážně není normální. Kde vůbec chodí na pojmy jako těhu, manža, tuleníčko, snažilka... jak se můžou dospělé ženy o naprosto normálních věcech vyjadřovat mňamka, papáničko, mimísek, a to pořád, jakoby snad jiná slova neznaly? A víte co znamená sousloví "manžoví to čvachtá"? Nebo co je to "prstíková metoda"? Ne? Buďte rádi, já to vím, ale raději bych nevěděla.
Kdybych chtěla rozebírat tento dnešní maminkovský fenomén dopodrobna, musela bych napsat několik kapitol. Zajímavá mi příjde ale celá podstata vzniku těchto webů. Docela jsem přemýšlela proč mají ty ženy takové tendence na ty weby chodit a takhle tam blbnout. Dávat fotky svých dětí naprosto všude. Dávat tam recepty, které jsou naprosto o ničem a jejích základem je kečup a vegeta. Na druhé straně je pak skupina žen, které se striktně drží zásad jakýchsi výzkumu, třeba že cokoli jiného než kojení je zlo či že se dítěti nesmí do prvního roku dát ani piškot. To, že se tyto "zásadní" výzkumy mění každých 5 let je už asi jedno.
Jistě, davová psychóza. Ale dle mého je důvod jasný. V dnešní době jsou ženy zvyklé, že si můžou dělat co chtějí. Máme emancipaci a volnost, můžeme být společenské, jezdit po světě, chodit na kafe s kamarádkama, chlastat a mít kocoviny, můžeme studovat a nemusíme se vdávat v patnácti. Takže si zvykneme na to, že máme společenský život. Když se pak narodí dítě, tohle ženu v hodně věcech omezí. Žena je najednou zavřená doma, jediný dospělý s kým si může popovídat je její partner (pokud je partner sdílný) a touha po společenské aktivitě ze dne na den prostě nezmizí. Díky bohu ale existuje internet. Najednou se žena dostane k diskuzi, třeba jen proto, že se snaží najít nějaký zázračny způsob na bolest bříška svého dítěte, a už to jede. Pání, já mám zase kamarádky aniž bych vůbec musela vylézt z baráku!
Ale ne, v podstatě tyto ženy nijak neodsuzuju. Snažím se je pochopit. Jsou to ženy, které byly zvyklé být pořád venku? Ženy, které předtím nemely žádné koníčky, které se dají provozovat doma?
Já na přílad jsem člověk značně nespolečenský. Tedy, až na občasné výjimky, kdy potřbeuju vypadnut do města, do civilizace a pohybovat se v tom anonymním prostředí nahuštěného obyvatelstva. Jinak jsem schopná sedět doma pořád. Koukat na nejrůznější filmy a seriály, číst si, poslouchat hudbu, hrát počítačové hry. Kdybych měla dítě (jakože ho za nějaký čas i plánuju), a měla chviličku klid, určitě bych si místo háčkování nebo komentování foteček raději zahrála Sims 2 nebo WoW, které, když už nic, rozvíjí alespoň trochu kreativitu, strategické myšlení a fantazii. Ať si říká kdo chce co chce, zrovna tyto počítačové hry to dle mého dělají. Nejspíš bych ani neměla depky z toho, že jsem pořád zavřená doma, naopak bych mě dost otravovalo, že musím pořád ven s kočárkem (:D tohle berte s nadsázkou ;). Ale samozřejmě, tohle jsem já. Člověk, který dokáže sedět x dnů doma jen aby už dočetl knihu. Jsem schopná celý den sedět doma a dělat si filmový maratón. Jistě, taky se občas doma nudím a nevím co by. Chodím po baráku a skoro až depkařím, když nevím čeho bych se chytla. Ale vždycky raději, když je hezká noc, vytáhnu na balkón teleskop, než abych měla jít pařit. Proč? Protože já se za svůj život už napařila dost. Měla jsem stovky kocovin, byla jsem na nejrůžnějších akcích, koncertech, diskotékach. Kromě toho jsem byla na hodně místech Evropy, poznala spoustu lidí a dokázala mé nejdelší (a taky nejdůležitější) přátelství udržovat díky icq. Zažila jsem toho už dost na to, abych měla malou šanci na to vyčítat si, že mi kvůli dítěti něco uniká. A hlavně, vím, že umím být sama. Což umí málokdo, opravdu.
Proto si myslím, že současný fenomén maminkovských webu je v podstatě jakási sociologická anomálie. Proč by žena měla jenom sedět u dítěte a u plotny? Potřebuje přece taky nějaký kulturní a společenský život. Bohužel se tento kulturní a společenský život ve většine případů odehrává v dnešní době na internetu a netýká se to jen žen na mateřské dovolené.
Jednou mi můj přítel řekl, že si myslí, že jednoho dne budu stejná. Upřímně, dost mě to urazilo. Jistě, nejspíš budu ovlivněna hormonama a děti mi přijdou roztomilé, i když roztomilé vůbec nebudou, ale tohle je normální. Máme to prostě v genech. Naše díte nám příjde nejkrásnější a nejdokonalejší, právě proto, že je naše. Ale abych takhle zblbla? Abych nevydržela jediný den bez toho, abych někomu zkomentovala juuu fotečku pokakaneho dítěte a přidala deset tleskajících smajlíků? To jako vážně? Ale víte, díky čemu si o sobě žena může myslet, že ji tohle nečeká? Stačí si udělat malý test - komentovali jste někdy někomu jeho fotku jako kdybyste měli slovní zásobu o pěti slovech (aniž by to bylo účelné)? Dokážete nějakou věc okomentovat s použitím normálních argumentů? Nikdy jste neměli tendenci psát stylem Vypatlátoru? Vydržíte týden bez internetu, aniž byste měli tik v oku? Připadá vám divné dávat na web fotky svých tehotesnkých testů? Případají vám slova jako těhulka prostě dementní? Pokud si odpovíte pokaždé ano, myslím, že mateřská demence vám hrozí v malém procentu.
 


Komentáře

1 elysia elysia | 12. listopadu 2011 v 14:07 | Reagovat

na modnim pekle jsem to uz taky cetla a byla jsem zdesena, ten clanek z idnesu me spis pobavil, ale v celku me to dost zarazi, jo lidska blbost je sice nekonecna, ale ze by nekomu hormony dokazaly vymazat mozek natolik aby se vyjadroval jen pomoci smajliku a neuveritelnych zdrobnelin a zkomolenin  to se mi ani nechce verit. najdriv me napadlo - paneboze snad takhle taky nedopadnu, ale po zamysleni nad celou veci si rikam, ze ne. jo asi budu hotova z toho ze moje dite je to nejuzasnejsi na svete ale myslim, ze kvuli hormonalnim zmenam neprijdu o soudnost a nebudu vsude mozne rvat jeho fotky nedejboze este ty nahaty.
napadlo me ze by to mohla byt vlastne takova reakce na emancipaci. kdyz zensky konecne mohly taky zacit chodit do prace, prestalo byt jejich osudem stat u plotny, bylo to moderni, bylo to in, ale takovy veci si nakonec vzdycky najdou svoje odpurce a tak se nedivim, ze tahle skupina zen ma pocit, ze jejich jedinym zivotnim ukolem je postarat se o rodinu. je to vlastne dost podobny tomu, co se tu objevilo uz driv, tak jako po obdobi, kdy vsichni byli strasni ateisti se nam jako reakce rozviji nespocet nejruznejsich sekt, slunickovych kartarek a uctivacu vesmiru. tak jako na to ze si muzeme dovolit se hezky a modne oblekat reaguji nekteri tak, ze se mermomoci snazi zbavit vsech znacek a jejich nejlepsim zpusobem jak ukazat svetu, ze jsou jini, je noseni batikovanych tricek. tak i tohle mi tak pripada..dnes je totiz vlastne moderni byt proti mode a snazit se navracet "ke korenum" (s cimz souvisi i ta manie domacich porodu). najednou uz neni tak uzasne budovat karieru, dnes se ceni to, kdyz se dobrovolne zenska vrati zpet k te plotne...muzem z toho byt znechucene, udivene, nechapat to, ale v podstate muzem byt klidne, protoze myslim, ze me ani tobe nic takovyho nehrozi protoze ani jedna z nas nespada pod obraz typicke ceske Mani:)

2 onni onni | Web | 12. listopadu 2011 v 15:15 | Reagovat

[1]: vidis to, takhle jsem o tom nepremyslela. Ze je to vlastne zas a opet jen pouha soucast hnuti "je In byt Out". Takze vznikaji komunity zen, ktere odsuzji jine zeny, ktere nejsou zesr*ne ze svych deti, jakoby to snad nebyl jediny duvod proc zit. Chteji proste mit nejakou dobrou praci, realizovat se, mit plno ruznych zajmu, cestovat po svete a k tomu mit samozrejme i to dite, akorat proste treba jenom jedno, max dva. A kdyz uz to dite maji, tak se svych zajmu nevzdavat. Jasne, urcite to s deckem uz nikdy neni jake to byvalo, ale nevidim jediny duvod, proc bych ve volne chvilce mela strikovat misto toho abych treba dohnala vsechny filmy, ktere jsem nestihla shlednout :D (to je asi ta nase oskliva emancipace, fuj :)
ackoli na druhou stranu, co ma spolecneho s narvatem ke korenum fakt, ze se na webech shromazduji slepky a pisou stylem jak po lobotomii mozku to fakt nevim :D

3 elysia elysia | 12. listopadu 2011 v 15:45 | Reagovat

[2]: ten navrat byl myslen v tom smeru, ze se vracijou dobrovolne k te plotne...ale vlastne i s tim vyjadrovanim, neandrtalske zeny k dorozumivani taky pouzivaly asi spis jen nejake zvuky a skreky, gesta a mimiku, kterou pravda ted vyjadrujou pomoci smajliku, ale porad je to stejne primitivni:D

4 onni onni | Web | 12. listopadu 2011 v 21:42 | Reagovat

[3]: no jo, to je fakt, na tom neco urcite bude. Proste se ten styl vyjadrovani jen prizpusobil modenim vecem, celkove kdyz se podivas na tendence modernich jazyku k zjednodusovani, kdy se uz nepouzivaji jen zname zkratky jako btw a etc, ale zkracuje a zjednodusuje se cela mluva. Sice je to momentalne porad hlavne na te psane urovni, ale je dost mozne, ze se budem jednoho dnes zase dorozumivat jenom pomoci citoslovcu.. Opet bych se takhle mohla dostat k tomu tematu konspiracnich teorii, toho, jak clovek cilene odmita racionalni a logicke uvazovani a chova se jako pablb.
A vsimla sis, jake pohadky pro deti ted leti v TV? Sice se delaji silene vyzkumy jaka pohadka je vhodna pro jakou vekovou kategorii, ale prijde mi, ze ty porady delaji z deti normalne debily. Demence. Ja se odmalicka koukala na klasicky Disneyovky, na nadherne animacne zpracovane veci treba od Dona Blutha a byla jsem schopna na to koukat kdyz mi bylo 10 i kdyz mi byly 4. A dokazu na to koukat vlastne doted :D Proste maji ty deti odmalicka kolem sebe usislane matky bez mozku a stupidni porady v TV, tak co z tech deti asi tak muze vyrust?
Ackoli, ono to tak mozna ma byt.. mozna ma ten postupny navrat k primitivismu nejaky duvod.. jako ostatne vsechno

5 elysia elysia | 15. listopadu 2011 v 13:28 | Reagovat

[4]: presne, na disneyovky koukam dodnes a i ty vecernicky, co davali driv byly proste lepsi, smysluplnejsi, vychovnejsi a ja nevim co jeste..a dneska? nejoblibenejsi "pohadka" moji sestilete netere je hannah montana..

6 onni onni | Web | 15. listopadu 2011 v 14:25 | Reagovat

[5]: Ja na Hannu Montanu taky koukam ;) resp. koukala jsem, ale ted uz mam svou tv kde nemam satelit. Coz o to, v podstate to debilni je, ale az tak bych to neodsuzovala, obcas jsem se u toho dost zasmala. Problem je spis v tom, jake vekove kategorie na to koukaj a ze vlastne nic jinyho nez tohle neznaj. Na druhou stranu, zrovna HM ma v kazdem dilu dost jednoduse podanou pointu, takze to muze byt pro ty decka i vychovne.
To ale nemeni nic na tom, ze nejlepsi vecernicek byli dycki Gumidci a Rychla rota :)

7 elysia elysia | 15. listopadu 2011 v 17:51 | Reagovat

[6]: jo tak ja nerikam, ze bych proti ni neco extra mela a popravde jsem toho moc nevidela, ale prave mi slo spis o to, ze mi to nepripada asi uplne adekvatni k jejimu veku, kdyz ja jsem v jejim veku taky koukala na ty gumidky:)

8 Huntmaster Huntmaster | 16. listopadu 2011 v 10:52 | Reagovat

Souhlasím. Ne, že bych se o toto téma nějak zajímal, ale slyšel jsem maminkovský rozhovor ve stylu "vypatlátoru" ve vlaku a to stačilo. Jinak jsem zvyklý na to, že rodiče ukazovali fotky z mého dětství jen známým a to pouze z alba, tak to podle mě má být. Taky jsem si při čtení článku vzpomněl na výrok pana Klause, že bychom se měli držet tradic.
Taky mě docela v televizi zarazilo, že rodiče tahají své, asi tak dvouleté děti, na hokejové zápasy. Nepřijde mi to zrovna jako ideální prostředí.

9 onni onni | Web | 16. listopadu 2011 v 11:01 | Reagovat

[8]: ja ti nevim, asi nemame co mudrovat kdyz sami vlastni deti nemame.. ale ja jsem mimo jine rozhodnuta, ze moje dite bude koukat na pohadky, ktere maji nejakou kvalitu pribehu i animace.. samozrejme nejsem z tech co by detem zakazovali TV, ale raci si dam tu praci a postahuju nebo nakoupim DVD s klasickymi Disneyovkami, "Bluthovkami", nebo proste cartoonama postavnymi hlavne na obraze a hudbe (treba Tom a Jerry, Looney Tunes) nez aby moje decko koukalo na dementni Jim Jam. Dle meho jsou nejkvalitnejsi takove pohadky, na ktere muze clovek koukat kdyz mu je 5 i 50.
Kolegyne z prace premysli co koupit pod stromecek detem sve svagrove. Ony by chteli nejraci mobil. Ja jsem byla nejstastnejsi, kdyz jsem dostala Lego a veci na kresleni:D sice mam rada moderni zivot, civilizaci, ale nektere veci proste nepochopim...

10 Olila Olila | Web | 22. srpna 2012 v 8:48 | Reagovat

Moc pěkné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama