Have Yourself a Merry Little Christmas

23. prosince 2011 v 18:51 | onni
Tak a je to. Jeden den do Vánoc. Jeden den sem, jeden den tam, jakoby si toho člověk ani nevšiml.
Dárky už jsou zabalené, nachystané pod stromečkem. Venku je krásně bílo a po dvou letech to snad budou opět bílé Vánoce. Posledních pár dnů jsem nemocná, asi nějaká viróza, skoro nic nejím, takže mě zmáhají i obyčejné schody.
Do práce jdu až přístí pátek. Takže mimo práci budu víc jak týden. Nejspíš jsem něco takového potřebovala.
Ale jsem příliš unavená a slabá, abych cokoli cítíla. Místo toho, abych koukala na vánoční filmy v TV, koukám na poslední dva díly Harryho Pottera. Ty dva filmy ve mě vyvolávají hrozně zvláštní pocity, představuju si, jaké to asi musí být žít ve válce, mít chuť to všechno vzdát, ale veděť, že to vzdát nemůžete, nesmíte.
Dneska jsem v místních novinách četla článek, kde bylo několik příběhů o nejkrásnějších vánočních dárcích. Vesměs to byla vyjádření lidí, kteří byli malými dětmi během druhé světové války. Nejvíc mě asi dojal příběh o tom, jak se otec rodiny vrátil domu z války přímo na Vánoce.
Naše generace je pořád s něčím nespokojená. Pořád nadáváme na krizi, cikány, politickou situaci, EU, facebookové puberťáky, prostě na úplně všechno. Pořád se nám něco nezdá, pořád všechno kritizujeme.
Říká se, že se má přísti rok něco stát. Já sama nevím, co si o tom myslet. Nejspíš se nakonec nestane vůbec nic, ostataně, jako vždy. Ale koukala jsem na vánoční znělky Primy Cool s nadneseným motivem posledních Vánoc.
Jsme mladí, užíváme si života, máme vše, co potřebujeme. Každý z nás občas zažije něco, co mu ten život trochu ničí. Nešťastná láska, nervy ve škole či v práci, rodiče, deprese, smutek.
Ode dne, kdy zemřel Václav Havel se ozvalo mnoho názorů. Názory se různí. Pro mě jakožto mladého člověka neznamenal až tolik. A hlavně pro mě jako Poláka jsou symboly pádu komunismu Jan Paweł II a Lech Wałęsa.
Přesto mi bylo občas až nevolno z lidí, kteří psali některé věci, které psali. Jsme příliš rozmazlení. Neuvědomujeme si co máme. Většina z nás se už do svobodné republiky narodila, nebo v ni strávila většinu svého dětství. Nevíme, co máme.
Možná, kdyby jsme častěji mluvili se svými prarodičy a prosili je, aby nám vyprávěli o tom, jaké to kdysi bylo. Můj dědeček mi o válce vyprávěl často. Dnes už nežije. Přesto se často dívám na naši velkou zahradu na místo, kde kdysi stál malý dřevěny domeček, ve které sem můj děda i jeho pět sourozenců narodilo. Jeden z nich se nedožil ani svého dětsví a dokonce ani nikdo moc neví, kde je pochovaný. Děti prostě tehdy umíraly. Bylo to na denním pořádku.
My žijeme. Máme přístup k vyspělému lékařství, k informacím, znalostem, alternativám. Žijeme v míru. Máme vše, co člověk potřebuje ke štěstí. Máme co jíst, můžeme chodit do školy, máme počítače, televize, mobily a plno knih, které nám nikdo nezakazuje číst. Naši otcové a bratři neumírají ve válce, naši známi jiné národnosti či vyznání neumírají v koncentračních táborech. A stejně budeme pořád dál nadávat. Máme se příliš dobře.
A bereme to jako jistotu. Nepřipouštíme si, že by se tohle jednoho dne mohlo změnit. Že budeme nuceni utíkat z domova a jednoho dne se sem vrátit a najít už jen staré cihly.

Takže všem, kteří sem občas zavítají, přeji, aby měli radost z maličností, aby měli radost z toho, že mohou trávit Vánoce s těmi, které mají rádi, že mají na to, aby těm milovaným koupili spoustu dárku. Neřešili alespoň na chvíly, který politik je kretén a který europoslanec by zasloužil pár facek. Neřešili to, že hnědočeši zneužívají sociální dávky, kdežto normálni prácující mladý člověk si pomalu ani nemůže dovolit založit rodinu. Tohle je prostě úplně jedno.
Přeji Vám všem to nejlepší, hodně zdraví, lásky, radosti a štěstí. A aby vše, co se kolem Vás děje dopadlo tak, jak dopadnout má. Jinak to stejně ani dopadnou nemůže ;) Přeji Vám ty krásné, maličké, šťastné Vánoce :)

 


Komentáře

1 elysia elysia | 23. prosince 2011 v 22:45 | Reagovat

napsalas to moc pekne a mas naprostou pravdu, ze jsme pord s necim nespokojeni i kdyz se v podstate mame dobre..taky ti preju krasne proziti vanoc v radosti a bez starosti:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama