Za všechno můžou Poláci, tak!

3. října 2012 v 16:18 | onni |  Každodennost
Klasické období "ne, žebych neměla o čem psát, ale prostě se mi nechce". Takže, k čemu bych se tak vyjádřila? Možná by to chtělo nějaky ten polorozhořčený článeček o někom zakomplexovaném, co? Takové články člověka vždycky potěší, hlavně tedy trošičku nepřejícné čténáře, kteří se utvrdí v tom, že autor "má zase nějakej vnitřní problém" nebo "se špatně vypsal/má málo sexu/má hodně sexu/byl čerstvě vypuštěn z Bohnic" a tak.

Téma lětošního roku? Prohibice! Člověk se nejen nestačí divit, co se kolem něj děje, ale i co se děje v jeho hlavě. Dokonce i mě už napadla možnost, že cela věc s prohibicí byla spuštěná proto, že nějaka norská farmaceutická firma chtěla vyzkoušet a následně vydělat na novém léku na otravu metanolem.

V čem ale zákonitě český maličký človíček nezklame - zase za to může někdo jiný! A zase za to můžou Poláci! Ještě, že ty Poláky máme! Je jedno, že v ostřikovačích metanol nijak nepřekáží a že každý normální člověk ví, že ostřikovače se prostě nepijí a že někdo si nejspíš koupil zásobu ostřikovačů s domnělým etanolem, ale čekalo v něm na něj překvápko, jednoznačně za to může Polák! Protože v Polsku se... co vlastně?

K těmto myšlenkám mě přivedl výztižný novinový článek bývalého spolužáka politologa, který, stejně jako já teďkom, měl zoufalou potřebu si věřejně zanadávat a samozřejmě má také nějaký vnitřní problém. Pokusím se ho citovat v překladu (originál je v polštině):

Fóbie vůči všemu, co je polské, už dohnala dřívější antipolské stereotypy. Již mnohokrát jsem od svých známych slyšel, že v Polsku ještě stále jezdí na koni, ženy jsou tam využívany místo pluhu atd. Jedná známa mi řekla, že by nikdy nevzala svoje děti do Polska, jelikož se bojí, že by je ihned za hranicemi chytl zlý, ošklivý kněž a silou je donutil líbat kříž.

Bohužel, i já jsem se s podobnými názory setkala. Poláci mají všechno špatně. Je to teokratický stát bez jakéhokoli náznaku vyspělosti, lidé tam podle všeho žijí ve srubech, nutí náctileté znásilněné matky porodit nechtěné děti, zakazují sexuální výchovu, vlastně vůbec netuší co to ten sex je, proto mají ty náctileté mátky a plno nechtěně poroděných dětí. Samozrějmě mají naprosto strašné pivo, které se nedá pít, cesty, po kterých se nedá jezdit a do všeho cpou technickou sůl a kopr.

Zajímavé je, že názor Poláků na Čechy je v podstatě naprosto opačky. Dovolím si opět citovat sapolužáka, který, jak říká, když občas diskutuje s Poláky má pocit, že žije v úplně jiném státě:

Včechno v Česku je super: pivo, obchody, cesty, vlaky, marihuana. Nejvíc super jsou však Češi: tolerantní, chápající, kosmopolitní, veselí a moderní. (...) V Česku se prý vůbec nekrade, kriminalita skoro neexistuje, a Češi se v hospodách neperou, jelikož se rádi se všema kamarádičkují u pivka.

Ano, opět mohu potvrdit, v době studia jsem to zažila také. Kromě slávné, stále opakované fráze, že v ČR je nejlepší smažák, jsem toho o českém národě slyšela dost. Avšak v mnohém se to rozcházelo s mou vlastní zkušeností. Koneckonců, nemusím chodit daleko, stačí žit tam, kde žiju. Xenofobie a šovinismus tady člověk poznává už od narození. A proč máš polské jméno a příijmení? A proč chodíš do polské školy? To jako neumíš mluvit česky? A proč jsou tady všude polské nápisy, když žijeme v ČR? To, že polské národy na tomto území přebývaly dávno před českými, to, že kolikrát mluvím i píšu česky líp než průmerný obyvatel hlásící se k české národnosti, to že vícejazyčné nápisy jsou po celé Evropě v přihraniční oblasti a většině to nepřipadá divě, to už tady nikoho nezajímá. Jednou z oblíbených kratochvíli místních rádobyčechů je taky vysmívání se polskému jazyku, jako by snad tento jazyk byl něčím dívný. Svým zněním i gramatikou má blíž k staroslověnštině než tvrdá čeština, ale to taky nikoho nezajímá, proč by taky mělo. Celkem mě potěšilo, že spoluzák ve svém článku zmíňujě podobné zkušenosti z práce v Praze, ovšem tam si zase lidé často dělají srandu ze slovenského jazyka. Prý to došlo tak daleko, že se v práci Slováku začali zastávat i Maďaři. Nejsem v tom sami! To ale nemění nic na tom, že je to dle mého vrchol hulváctví.

A jaké mmá vlastně s Polákama zkušenosti já? Až na pár výjiměk dobré. V Polsku odjakživa měli to, co se u nás nedalo sehnat. V Polsku koupíte vkusnější i kvalitnější oblečení, seženete knihy i kdejakou hudbu, do Polska se dodnes jezdí nakupovat a vozí se od nich dźusy, mléčné výrobky, pečivo, i to pivo. Stačí přejít hranici a dostat se do polského Těšína (Cieszyna) a máte pocit, že jste v jiném světě. Je tam historie a kultura. Cesty jsou v tom městě sice horší, ale to je dáno strukturou a pozůstatkém špatné urbanizace. Hlavní cesty jsou však naprosto v pohodě srovnatelné s našimi, a když tak občas jedu přes D1, dá se říct, že jsou vlastně mnohem lepší. Když jedete na dovolenou do Polska, vždy poznáte něco nového a zajímavého. A zaostálost? V polských Tartách a jejich centu Zakopanem najdete na hlavní třídě kino, New Yorker, ba dokonce Mc Donald. A to vše bez toho, aniž by to narušovalo malebné horské okolí. u náv v horách dostanete maximálně párek v rohlíku a korbačíky. U polského moře si zase dáte skvělé smažené ryby. Polská jezera jsou známa nejen množstvím komárů, ale také příjemnou atmosférou a vůbec všude se dokážete nějak domluvit s lidma. Jistě, zdá se to jako idýlka, i v Polsku mají mnoho špatného, bídné sociální dávky, lékařskou pomoc a kdovíco. Jenomže když projíždíte občas nějaká polská fóra a diskuze, je celkem zajímavé, že na nich narazíte nejčastějí na větu "Nj, my umíme všichni akorát tak nadávat na to, že umíme akorát nadávat". Zdá se Vám to nějak povědomé? Ano, nespokojenost mezi občas je prostě všudypřítomná v každém státě a ne vždy to odráží reálnou situaci.

Pokud jde o náboženství v Polsku, tady je myslím jasné, že jedno blbé rádio nehlásí jednou pravdu. A ano, Poláci jsou věřící, ale o nic víc než takoví Slováci, Chorvati, Bulhaři, nebo vlastně i Rakušané či Němci. To jen malá česká pseudoateistická republička, která si hezky dál stojí upřoštěd naší krásné Evropy, je prostě plná malých krásných čecháčku, kteří jakoby nikdy neodjeli dál než do Děčína. A mimochodem, o víkendu jsem byla na svatbě na Moravě. Tolik křesťanských fanatiků jsem pokupě neviděla nikdy ani v tom Polsku.

Zdá se vám, že tady něco nehraje? Patříte mezi ty, kteří jsou toho názoru, že Polsko je akorát tak národ plný pobožných pedofilů, zlodějů a že se v Polsku ani koza nepovede? No, mě už to nepřekvapí a v podstatě ani nezajímá. Jen jsem si taky zakvákala, no.

A nemůžou ti Poláci nakonec i za globální oteplování?

Odkaz na zmíňovaný článek: http://glosludu.cz/index.php?b=134866261096&h=133404769951155512&od=0
 


Komentáře

1 Slečna S. Slečna S. | 5. listopadu 2012 v 13:03 | Reagovat

Pár let jsem bydlela u polských  hranic, takže se tam často jezdilo na nákupy a můj asi nejintezivnější dojem z Polska by se dal popsat slovy "OMG, těch krásných knih!" - když se člověk zatoulal i v nějakém městě střední velikosti do knihkupectví, měli tam výběr, o kterém si tu mohou nechat zdát i knihkupectví pražská, navíc jsem si všimla, že scifi a zejména fantasy tam nemá tak odporné obálky, jako je zvykem tady. Polština je krásná, jediné pivo, které jsem ochotna pít, je ovocné polské, točí tam slušné množství zajímavých filmů, o hudbě ani nemluvě. Spíš by člověk mohl prskat na to, co je tady, než na Polsko, které tu beztak nikdo nezná ani minimálně.

A to neustálé zdejší vymezování se vůči věřícím mě začíná srát čím dál tím víc (a to jsem totální neznaboh).

2 onni onni | Web | 6. listopadu 2012 v 20:24 | Reagovat

[1]: njn, cesi jsou nejakym podivnym zpusobem hrozne alergicti na cokoli krestanskeho, nejspis za to muze komunisticka vychova..
ja si myslim, ze kazdy narod ma svoje mouchy a kazdy ma svoje super veci, s polakama mam zkusenosti jak jsem vyse napsala i jak jsi napsala ty - a ty knihy - to je presne ono! Dokonce i ebooky na kindle shanim vetsinou v polstine..
zas naopak mam strasnou zkusenosti s francouzema, ale prece nebudu francouze jakozto cely narod nesnaset na zaklade tydenniho pobytu v Parizi..
spis maji cesi asi tendenci proste nesnaset vsechny a vsechno a hledat viniky ve vesch kolem, jen ne u sebe

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama